Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai intra ceva si in filtru
    RTFM

    Comment


    • Placutele de prim montaj, dupa exact 30.000km.
      P.S. N-am reusit sa ajung la placute decat scotand ambele suruburi inbus (sagetile rosii, poza 2). Se desface etrierul in doua, o parte ramane pe disc, alta spanzurata de furtulul de frana.
      Am folosit o scula de 25lei de la Norauto pentru impins pistonasul inapoi.
      Attached Files

      Comment


      • Placute schimbate la 30000 imi pare destul de ok,erau colegi care ziceau ca le au schimbat la mai putin
        Eu am aproape 20000 km,si tin franele ca in prima zi

        Comment


        • Programata revizia de 2 ani 1.5 dCI ( piesele cumparate de mine )

          - filtru ulei - 152089599R -25 lei

          - filtru aer - 165467674R -60 lei

          - filtru polen ( habitaclu ) - 272773016R -50 lei

          - filtru motorina - 164004976R -125 lei

          - ulei Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 160 lei

          - manopera - 100 RON

          Total - 520

          Comment


          • @dr_p : o desprafuire tamburi spate cand faci? acolo este un pic mai complicat (cuplu strangere, ungere rulment....).
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Revizie ->unde exact se completeaza datele

              Salut,

              Referitor la revizie , urmeaza sa o fac si eu pe prima.
              Am cotrobait prin acte zilele trecute si mi-am dat seama ca nu am o carte de service dedicata reviziilor anuale asa cum aveau ai mei la Loganul vechi.
              Ceea ce am sunt 2 manuale, unul general si celalat al modulului audio + o foaie prinsa cu capsatorul de una din paginile manualului in care se mentioneaza intervalul si conditiile de desfasurare a reviziei anuale.

              Si acum vine intrebarea: unde naiba se trec datele reviziei ??

              Multumesc!

              Comment


              • Revizie electronica. cred ca poti sa vezi si tu istoricul reviziilor online.
                Last edited by prometheus; 3 July 2015, 15:45.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • M-am gandit la asta.
                  Mai mult ca sigur o sa primesc si o factura + o fisa de revizie ceva, deci in cazul in care voi avea nevoie de garantie vre-odata , pot demonstra mentenantele executate . Am zis totusi sa intreb, sa nu ma trezesc la revizie ca curca-n lemne.

                  Multumesc pentru raspuns !

                  Comment


                  • Originally posted by Midnighte View Post
                    Programata revizia de 2 ani 1.5 dCI ( piesele cumparate de mine )

                    - filtru ulei - 152089599R -25 lei

                    - filtru aer - 165467674R -60 lei

                    - filtru polen ( habitaclu ) - 272773016R -50 lei

                    - filtru motorina - 164004976R -125 lei

                    - ulei Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 160 lei

                    - manopera - 100 RON

                    Total - 520
                    Rectific - manopera a ajuns 67 lei ( TVA inclus ). Am prins nu stiu ce reducere de 15%.
                    La ulei, s-a pus 4.2 - 4.3L si nivelul este la jumatate intre MIN si MAX

                    Comment


                    • Filtru de polen schimbat dupa 8 luni de zile si 8100 km. Cred ca era mai bine sa-l fi schimbat la 6 luni.
                      Attached Files

                      Comment


                      • eu il schimb la 4 luni, la fel si pe cel de la motor. km multi nu fac, 800-1mie pe luna dar e cam multa mizerie pe drumurile noastre

                        Comment


                        • Exact, probabil o sa-l schimb si pe cel de aer, cam este nevoie.

                          Comment


                          • aris86 m ai pus pe ganduri, filtrul acela de polen arat horor.si cum ziceti, si filtrul de aer cam ar trebui schimbat si el mai devreme, cam 6 luni ziceti este un interval bun
                            chiar este foarte mult praf in bucuresti,si in tara, azi spal masina , si a 2 a zi deja are praf pe ea

                            Comment


                            • Azi am schimbat si filtru de aer. De asemenea am atasat si doua poze cu carcasa motorului unde lipseste garnitura la admisie aer, prezenta la logan 1 ph2, dar si la Cris_sandel. La masina aceasta au uitat din fabrica sa o puna.
                              @Torque_mada: Cat costa mirifica garnitura de au omis sa o puna din fabrica. Multumesc anticipat!
                              Attached Files

                              Comment


                              • Este importanta garnitura, exista riscul sa intre aer nefiltrat? Eu inca nu am dat jos capacul sa vad surpriza...poate si la mine lipseste.

                                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google