Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Subscriu la cele spuse de prometheus; am prea multe revizii facute la masini de la Renault ca sa stiu ce inseamna sa te dai pe mana reprezentantelor.
    Ultima revizie la o masina Renault, ulei Elf Full-Tech 5w30-5l 237,68lei la Reno, 160lei cumparat de mine; si pot continua exemplificarea, dar consider ca am fost destul de convingator.
    Last edited by IancuMIC; 24 August 2014, 21:49.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Cu tot cu tva..nu au vrut sa imi spuna o suma fixa..au spus undeva la 500-550 lei

      Comment


      • Si latra unii ca la logan e ieftina revizia... e ieftina, da nu in garantie.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Originally posted by prometheus View Post
          Eu iti recomand sa-ti cumperi personal toate consumabilele (sa fie de origine) , iar la ei sa platesti doar manopera.
          Aia scriu ca sa efectuat revizia cu piesele clientului si nu specifica nicaieri ca au fost de origine sau nu.
          La 60.000 km cant a trebuit sa schimb transmisia si bujiile in plus fata de o revizie am fost cu piesele mele si au specificat acolo ce piesele au fost ale mele.
          Acum la 91.000 km a inceput sa scartie transmisia dimineata la rece ,ce crezi daca ma duc la reprezentantza si le spun lucrul asta cam care ar fi raspunsul lor?
          Ori cum la mine e clar nu mai cumpar piese decat din reprezentantza.
          Discurile de frana la fel au fost cumparate de mine de origine da la un magazin cu renume si cand am schimbat zilele trecute placutele am constata ca s-au dus si alea jumate si nu au decat 25.000 km.
          Cele de origine au tinut mult mai mult.
          Daca as fi montat toate piesele astea la ei in reprezentanta muream cu ei da gat pana acum.
          Dar asa nu pot face nimic.
          sigpic

          Comment


          • Depinde ce inseamna...ieftin, in acceptiunea unora.
            La ce masina e ieftina o revizie, efectuata in reprezentanta?
            @mumus
            Oamenii vorbesc; javrele latra. Obisnuiesti sa stai de vorba pe forum cu asemenea specimene?
            Last edited by IancuMIC; 24 August 2014, 21:59.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by mumus View Post
              Si latra unii ca la logan e ieftina revizia... e ieftina, da nu in garantie.
              Abia astept sa faci si tu revizia sa vezi ce latra si altii.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Eu iti recomand sa-ti cumperi personal toate consumabilele (sa fie de origine) , iar la ei sa platesti doar manopera.
                Asa am gandit si eu, dar, cum a spus si stoicanu, daca le cumpar eu, imi vor scrie pe documentul emis de ei "cu piesele clientului", iar daca voi avea o problema, voi fi nevoit sa scot bani din buzunar.Am considerat ca filtrele acelea nu influenteaza asa mult mersul masinii, dar poate ma insel.

                Comment


                • Ei asta-i buna, reprezentantele vand piese si consumabile de...ultraorigine, iar magazinele specializate care au contract de furnizare cu depozitul de la Oarja, ca si reprezentantele, nu prezinta incredere. Totul e sa stii de unde sa cumperi.
                  Daca doriti sa platiti mai mult, doar pentru confortul psihic, n-aveti decat.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Ai facut un calcul sa vezi care eate diferentza de pret?
                    Pentru mine acum este aproape nula cu reducere 15 % client fidel.
                    Sa zicem ca ai probleme cu o piese exemplu meu transmisia.
                    Ce ar trebuii sa fac ma duc la service sa constate defectul (bine inteles constatarea se plateste)dupa ma duc la magazinul de unde am cumparat piesa aia or sa vrea piesele vechi sa le trimita la garantii la ei iar un stau pe drumuri si cu masina in sevice.
                    Daca as fi schimbat la ei transmisia nu miscam un deget.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by stoicanu View Post
                      Abia astept sa faci si tu revizia sa vezi ce latra si altii.
                      Mai auzit pe mine sa zic ca este ieftina revizia la seat?

                      Altii tin sus si tare ca dacia e scumpa, da revizia e ieftina... si nici una nici alta nu e adevarata.

                      Dacia este relativ ieftina, da te rupe la revizii.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • S-a mai discutat pretul la revizii si nu cred ca e cazul sa inceapa disputa iar.
                        Da e la fel ca la alte marci auto mult mai scumpe.
                        sigpic

                        Comment


                        • Asa este. Corect.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Stoicane, cred ca ti-a scapat faptul ca noi vorbim aici despre ...revizii, care inseamna printre altele ulei, filtre. Cate cazuri cunosti in care s-au stricat motoarele pentru ca nu au folosit uleiul din reprezentanta. Sa fim seriosi.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Dar acum stau si ma gandesc de ce ar fi mai ieftina revizia?
                              Placute frana Ate
                              Filtru ulei daca nu ma insel Mann
                              Bujii NGK laser iridium
                              Banuiesc ca si celelate marci folosesc aceeasi furnizori de piese auto.
                              Discuri frana Romania
                              Ulei Romania

                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              Stoicane, cred ca ti-a scapat faptul ca noi vorbim aici despre ...revizii, care inseamna printre altele ulei, filtre. Cate cazuri cunosti in care s-au stricat motoarele pentru ca nu au folosit uleiul din reprezentanta. Sa fim seriosi.
                              Nu trebuie sa se strice motoru dar sunt in stare sa se lege de ori ce numai sa te scoata din garatie.
                              Sunt multi care au diverse pete de ulei pe la motor sau Doamne fereste sa cada o pompa de ulei si pe urma ce faci daca iti arunca aia cu foaia in fata.
                              La revizia de 60.000 dupa cum sti se schimba si transmisia.
                              Fiecare e liber sa aleaga.
                              Eu am ales.
                              Mai am putin si o sa vina ultima revizie in garantie cea de 100.000 si gata cu garantia pe partea mecanica.
                              Mai ramane cea la tabla.
                              Masina a mers impecabil pana acum si nu sau schimbat decat consumabilele.
                              La cate a vazut nici nu ma asteptam
                              Last edited by stoicanu; 24 August 2014, 23:01. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • Ideea este ca in Bucuresti manopera la reprezentanta este 75 ron/h si in tara variaza in functie de oras. Am fost in service Craiova, cu logan mcv 2008 de serviciu, pentru o problema cu plutitorul pompei de benzina si completare cu freon si m-a costat mult mai putin ca in Bucuresti (manopera fiind 65 ron/h (tva inclus). La Orastie am montat filtru de polen original, m-a costat 75 ron (55 ron filtru si 20 lei manopera/30 minute) si test pe CB 70 ron. In Bucuresti toate sunt mai scumpe, de la piese la manopera la piese. Am sunat la VC, si mi-a spus ca pot face revizia cu consumabilele cumparate de mine, dar in caz de probleme si se constata ca sunt de la piesele mele se anuleaza garantia pentru motor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google