Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc de sfat, sincer mă gândeam şi la această variantă!
    Încă o dată mulţumesc!
    Stimă

    Comment


    • Sau poti sa iti cumperi singur consumabilele si sa le trantesti in fata. Vei plati maopera ceva de genul 70 x 1.5 RON fara TVA dar tot iesi mai ieftin decat cu pisele de la ei.

      Daca ar avea romanii c**** ar merge la un service autorizat RAR si ar face acolo revizia bifand toate operatiunile din carnetul de intretinere, inclusiv control anti coroziune. Si le-ar da cu mumu reprezentantelor.
      Problema e de c**** ca lege au in spate sa-i apere.

      Eu pentru revizie am fost ultima data intr-o reprezentanta in martie 2007 dar atunci de exemplu m-au taxat 22,5RON (tva inclus) pentru un schimb de placute aduse de mine.

      Pentru o alta masina (nu logan) am intrebat de revizie in reprezentanta: 1300-1350RON (piese + manopera). Am preferat sa o fac intr-un service autorizat rar cu 630RON (piese + manopera).

      Reviziile in reprezentante devin tot mai nesimtite ca si pret si cred ca e cazul sa luam atitudine. Noi ca si clienti. Nu trebuie sa va sperie asa zisa "pierdere a garantiei" pentru ca e doar o sperietoare. Exista ANPC, exista televiziuni, exista presa, exista chiar si mail la renault.com (redirectat oricum la renault.ro, dar exista).
      Last edited by madhorsefuzzy; 14 July 2014, 23:28.

      Comment


      • intrebari:
        Aceste revizii trebuie facute neaparat la reprezentanta marcii de masina?
        Sau se pot efectua si la o alta reprezentanta sau servis autorizat care sa bifeze in carnet operatiile efectuate?
        Parca nu imi vine sa cred ca pierzi garantia daca mergi la un alt servis autorizat.
        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

        Comment


        • Da, service autorizat de uzina Dacia Pitesti, asa nu pierzi garantia.
          Exista foste reprezentante Dacia - vinzari si service - ( si in Focsani e un caz ) care au pierdut reprezentanta de vinzari Dacia dar au ramas autorizati service Dacia acreditat de uzina.
          Last edited by bogdan_cr; 15 July 2014, 20:46.

          Comment


          • La Logan II nu ai carnet de garantie fizic(de hartie) ci doar online, asa ca nu orice service autorizat RAR iti poate face revizia, TREBUIE sa fie autorizat de Dacia.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Acum un an la un alt autoturism, am facut revizia in reprez Dacia pt un Opel. La doua sapt am avut probleme cu un senzor de ABS si problema a fost rezolvata pe garantie, fiind adusa la cunostinta reprezentantei Opel cu 2 zile inainte de a expira garantia.
              Am fost reprogramat la 2 saptamani pt interventie. Nu am dat un leu!
              Au intrebat una ba alta... l-am prezentat factura cu piesele de origine si nu au comentat.
              deci se poate! Eu am in manualul de intretinere la sfarsit JUSTIFICATIVE DE INTRETINERE si acolo se trec reviziile.
              Daca va costa mai mult de 300 ron zic PAS la revizie in reprezentanta.

              Comment


              • Se treceau, acum(de la aparitia x52) totul e online, daca vrei sa intelegi bine, daca nu...nu.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Prima revizie la logan 2 dCi 90 cp; 1 an, 17200 km
                  La revizia obisnuita se adaugă schimbul de plăcute frâna (mai au 3 mm) si filtrul de carburant. Am optat si pt un ulei mai scump (si mai bun)
                  Prețul din deviz NU este pret de lista

                  Primul set de plăcute după 17000 km din care cam 15k numai pe oras
                  Attached Files
                  Last edited by Niki; 21 July 2014, 17:28.
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • la 20000 km e prima revizie ???

                    Comment


                    • La benzinare revizia se face la 20000 km sau 1 an (la primul dintre cei doi termeni atinsi),
                      la cele diesel revizia se face la 15000km sau 1 an (la primul dintre cei doi termeni atinsi), am citat din carnetul de intretinere. Amin!

                      Comment


                      • Reviziile la X52 fie Logan , Sandero sau MCV se fac la 1an sau 20000km indiferent de motorizare 1.2, 0.9TCe sau 1.5dCi.





                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Mai arata si pe bord km ramasi pana la revizie
                          My Ride sigpic

                          Comment


                          • mie nu mi apar km ramasi pana la urmatoarea revizie
                            ar trebui sa apara la computerul de bord?

                            Comment


                            • La mine apar
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Km pana la revizie(countdown de la 20000) apar la toate nivelele de echipare. In manual poza3 e trecut ce interval de schimb ulei
                                Attached Files
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google