Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stoicanu View Post
    Mai fac vizitele la ei pentru garantia la caroserie sa mai dea cu bifa acolo.
    Iarta-ma ca iti spun, mi-e frica sa ma gindesc sa te duci la ei cu o problema de garantie pe partea de caroserie.
    Pe mine m-a atentionat in mod special seful de la vinzari din reprezentanta ca garantia la caroserie acopera DOAR ce inseamna perforatia tablei datorita ruginei venita dinspre INTERIOR spre exterior, nu rugina aparuta pe o fata de usa de exemplu, rugina datorata unei zgirieturi.
    Deci decit perforatia tablei dinspre interior, lucru greu de presupus ca se intimpla chiar la o masina cum e Dacia. Pentru asta se stropeste cu ceara aia maronie - neagra care enerveaza aproape pe toata lumea, si usile in interior sint stropite asa, sa nu inceapa rugina dispre interior.

    Oricum bine ca mi-au zis de la inceput, cind am luat masina acum 2 ani si 2 luni, adica a fost o atentionare binevenita sa nu-i deranjez pe probleme de garantie la tablarie ca n-or sa ma ia in considerare.

    Comment


    • Ar fi culmea sa plateasca pe garantie rugina aparuta dupa o plensitura de bolovan in vopsea care nu a fost reparata.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Stai linistit ca stiu treaba asta.
        Am rezolvat unele probleme legate de caroserie in garantie si mai am inca cateva.
        Sunt postate in theadul dedicat ruginei.

        Originally posted by Ivan Marian View Post
        Stoicane,,,ma omori, la mine la ph 1 intra 4,8 litri de ulei si am zis si mai devreme ca anul trecut in Septembrie am dat la Adras 100 de lei pe filtre si manopera cu uleiul meu edge.
        Iar filtrul ala asa de MARE de polen ar mai costa si ala inca vreo 25 de lei, dar pana la 600 de lei,tot e dublu, oricum ai dao.


        Ale dracu placute, de origine costa vreo 90 de lei, la ei e dublu.

        Ca idee...acum vreo 2 saptamani am cumparat capete de bara ORIGINALE si am dat 160 de lei pe ambele. La Dacoserv erau la 125 de lei bucata, deci 250 ambele.
        Concluzia,,am castigat 90 de lei, doar ca am cumparat din alta parte piese, la fel de originale ca ale lor.
        Si tu ma omori pe mine.
        Era in discutie un 1.4 si daca nu ma insel intra 3,3 l
        Last edited by stoicanu; 25 June 2014, 09:02. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • Pai si bine, un litru de ulei costa 35/40 de lei. Nici cu ala nu ar fi asa de mare paguba.
          De exemplu, in loc de 300 de lei, as fi dat 260 de lei daca aveam 1.4.
          Eu cu tine, ca si altii de pe aici, suntem un caz "nefericit" ca,cumparam 5 litri de ulei, restul care cumpara 4 litri sau 3, chiar sunt FERICITI pe bune
          Vitriol cu 170 de lei la costul reviziei, chiar este super fericit. Pana la 800 de lei diferenta, sa tot schimbe la placute si alte cele pe acolo.

          Cand ai alternative ca sa iesi mai bine ca si costuri la revizii, tot cu aceleasi pEse originale si un ulei bun, eu unul aleg intodeauna varianta mai ieftina. De restul banilor, prefer sa distrez copilul sau sa beau o bere(cum se zice mai pe romaneste).

          Comment


          • Pe tine trebuie sa te iau cu bisoru.
            Filtru de polen l-ai lasat pe drun si era in discutie cat a costa revizi la masina in perioada de garantie.
            300 ron + 1L ulei + filtru pole + juma de ora de manopera se mai adauga 150 ron.
            630 -450 = 180 ron
            Daca din 180 ron mai scad 1l antigel si un spary cat mai ramane.
            Deci de unde diferetze asa astronomice.
            Last edited by stoicanu; 25 June 2014, 10:21.
            sigpic

            Comment


            • Mai lasa netul ala din masina si trage pe dreapta cand tastezi la telefon ca halesti litere.

              Oricum ai da-o tot este mult,,si apropo..eu am facut revizia la aia ce la Adras ...GRATIS/MOCA... poate stii si tu de ce, daca nu,,iti zic la o intalnire.

              Comment


              • 630 -450 = 180 ron
                Daca din 180 ron mai scad 1l antigel si un spary cat mai ramane.
                Ai uitat ca reducerea de 15% e intr-o perioada limitata de timp.

                Comment


                • La mine este tot timpul
                  La urmatoare va fi -20%.
                  Este reducere de client fidel.
                  sigpic

                  Comment


                  • Si dupa perioada aia ai plati 630+94,5=724,5 lei pt o revizie banala.
                    Deci..tot e mult.

                    Mai,,la mine este MOCA tot TIMPUL de aici incolo, ca sunt super fidel,100% DISCOUNT. Abia astept sa fac distributia la anul GRATIS.
                    Mai bine zi si tu aici, ca si tu ai cheltuielile masinii decontate de seful ala al tau pt care alergi atatea zecii de mii de km pe an!

                    Ca daca aveai masina doar in interes personal si atat si suportai cheltuielile direct din buzunar, alegeai si tu alternativa ieftina, adica cu aceleasi piese pe care le cumparai din alta parte mai ieftine, te duceai cu ele la service sa ti le monteze.
                    Last edited by Ivan Marian; 25 June 2014, 10:40.

                    Comment


                    • Ivane iar vorbesti prostii.
                      Se deconteza doar benzina si calculele alea m-ai dat gata.
                      sigpic

                      Comment


                      • Sa-l vad eu pe ala care isi rupe masina doar cu benzina decontata.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Sa-l vad eu pe ala care isi rupe masina doar cu benzina decontata.
                          Vi la Bucuresti si il vezi.
                          Dar nu cred ca acum trebuie sa intram in treburi personale.
                          Aici vorbim la modul general.
                          Si cine rupe masina ?
                          Lui Ivan ii mai scapa cate una din cand in cand.
                          Daca ai 12.000€ sa cumperi o masina care trebuie sa aiba dotari decente sa o alergi 3-4 ani cam 60.000 km/an si sa ai costuri de intretinere mici cam ce ai alege.?
                          sigpic

                          Comment


                          • Pai treburile personale tu le-ai adus in discutie, ca ti se deconteaza doar benzina pe care o consuma masina.

                            Adica tu ramai la urma cu o fieratanie ce a costat 12.000 de euro si va mai valora doar cateva mii de euro, plus costurile reviziilor si reparatiilor, dar ti se deconteaza benzina.

                            Sa fim seriosi, doar masinile de drivetest intra in categoria asta, decontarea benzinei.

                            Caut si eu pe cineva sa ma plimbe cu masina lui si eu sa-i decontez doar carburantul.

                            Comment


                            • Am zis ca nu intram in treburi personale asa ca ma vad nevoit sa incetez discutia
                              pe tema asta.
                              P.S. Poate ai auzit de salariu.
                              Last edited by IancuMIC; 25 June 2014, 11:42. Reason: ordine
                              sigpic

                              Comment


                              • P.S. Poate ai auzit de salariu
                                Deci esti platit suficient incat sa traiesti, sa pierzi in mare parte banii de pe masina +revizii si reparatii. Asa inteleg.
                                Ce nu inteleg e: de ce nu au cumparat masina pe firma, deduceau cheltuielile si TVA-ul, si iti plateau tie salariul.
                                Last edited by mr.K; 25 June 2014, 11:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google