Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revenim la vechea problema cu uleiul , de cand dacia face ulei?
    Este unul si acelas eu Elf si merge foarte bine si mai mult de 20.000 km si daca nu ma insel am avut cam 22.000 km cu uleiul ce tocmai l-am schimbat.
    De ce 5w-30? la 0.9 tce este uleiul recomandat de producator.
    sigpic

    Comment


    • @mr.k ) astia sunt oamenii care vor masini cu fel de fel de conforturi sporite in ele, dar li se pare mult 400 ron pentru o revizie la masina in regim de reprezentanta, bani care ii dai maaaxim de 2 ori pe an. Da-ne domne exemplu tu de preturi la revizii la reprezentante? Zici ca Dacia nu e masina, ia du-te cu un bolid din concernul VAG (si cu jucaria aia ed polo) si fa-i revizie sa vezi acolo preturi. Deja unele afirmatii sunt crunt exagerate. Cand zicea stoicanu ca a dat 800 ron pe revizie la dacia tu ai venit cu exemplu de la hyundai sau kia cu o revizie care costa 3-400 ron. Atunci suma asta era acceptabila la alte marci, dar acum ca e la Dacia brusc e scumpa. lol )
      sigpic

      Comment


      • 650 e revizia cu tot cu filtru de polen. 636 e salariul minim net in Romania daca nu ma insel. Ieftin!
        Stiu, aia cu salariu minm nu trebuie sa detina masini...era doar un exemplu.
        Last edited by mr.K; 24 June 2014, 09:10.

        Comment


        • La mine specifica 0W40, 5W40 si 10W40. Tot 0.9 tce.
          Doar ca Dacia mea este... Clio 4.
          Oare dece sunt diferentele astea?

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            650 e revizia cu tot cu filtru de polen. 636 e salariul minim net in Romania daca nu ma insel. Ieftin!
            Stiu, aia cu salariu minm nu trebuie sa detina masini...era doar un exemplu.
            S-a mai marit salariu minim pe economie si in acelas timp si amenzile.
            Sa fim seriosi , la un salariu minim pe economie nu iti permiti nici o bicicleta.
            sigpic

            Comment


            • Si la Dacia este la fel.
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by stoicanu View Post
                S-a mai marit salariu minim pe economie si in acelas timp si amenzile.
                Sa fim seriosi , la un salariu minim pe economie nu iti permiti nici o bicicleta.
                Da, acum e 668 de lei. Atentie, ca eu vorbesc de sariul minim NET, ala conteaza, nu taxele pe care ti le ia statul.

                Comment


                • La mine, un pic diferit.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Deci, dupa unii, problema este pretul platit pe revizii, la o masina noua. Trebuia cumparata o masina sh, cu pretul reviziei aproape zero, facuta la service-ul din coltu blocului, in care bagi piese noi mai scumpe decat 4 revizii la TCe. Nice.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Originally posted by sorin01 View Post
                      La mine, un pic diferit.
                      La tine lipseste w30 care este mai ieftin deobicei
                      sigpic

                      Comment


                      • Deci, dupa unii, problema este pretul platit pe revizii, la o masina noua. Trebuia cumparata o masina sh, cu pretul reviziei aproape zero, facuta la service-ul din coltu blocului, in care bagi piese noi mai scumpe decat 4 revizii la TCe. Nice.
                        N-am zis asa ceva, ci doar ca Dacia are preturile la revizii comparabile cu a altor marci mai scumpe, hulite pe aici.
                        Uite pachet de 4 revizii.
                        Focus- 4 revizii in limita a 80.000 Km-744 euro inclusiv TVA rezulta ~149 euro/revizie*4.4= 655 lei. Fix cat e la 0.9tce.

                        Comment


                        • La ce intervale ai reviziile?
                          sigpic

                          Comment


                          • La 20.000 km, e o perioda de 5 ani.

                            Comment


                            • Eu anul trecut prin Septembrie, am platit la Adras 300 de lei schimbul de ulei si filtrele. Uleiul a fost al meu, 5 litri de castrol edge 5w-40 si intra in aia 300 de lei.

                              Zilele trecute un prieten care are 0,9 turbo, a platit vreo 550 de lei pt PRIMA REVIZIE de an la Meridian. Uleiul pus a fost elf, parca vreo 5 litri, si filtrele,,se mai compara 550 cu 300?

                              Comment


                              • Iar vorbim din auzite, uite ceva concret, totusi e topicul de Revizii Logan II, nu Ford, Subaru, Mercedes, etc.
                                Attached Files
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google