Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum am accesat linku.
    682€ = 4 revizii
    Nu inteleg unde este avantajul.
    Si este cel mai ieftin.
    La Focus 744€ acelas numar de revizii.
    Last edited by stoicanu; 24 June 2014, 18:49.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by stoicanu View Post
      Am incheiat cu succes si revizia de 80.000 km.
      Cost total 650 ron cu 1l de antigel si un spray de curatat.
      Masina nu a avut nici o problema tehnica.
      De mentionat ca am avut o reducere de 15%.
      Am sa revin cu un foto la factura.
      Originally posted by mr.K View Post
      N-am zis asa ceva, ci doar ca Dacia are preturile la revizii comparabile cu a altor marci mai scumpe, hulite pe aici.
      Uite pachet de 4 revizii.
      Focus- 4 revizii in limita a 80.000 Km-744 euro inclusiv TVA rezulta ~149 euro/revizie*4.4= 655 lei. Fix cat e la 0.9tce.
      Antigelul tau si spray-Ul de curatat se compenseaza cu reducerea de 15% avuta.
      EU am pus Focus comparativ cu Logan benzinar.
      Daca faceam comparatia cu Logan 1.5dci, iesea:
      Ford 1.6tdci tot 655lei, Logan 1.5dci 700-800.
      Last edited by mr.K; 24 June 2014, 18:50.

      Comment


      • Bah,,,oricum ai da-o,,,sa dai 511 lei pe un ulei si filtre la prima revizie de an, e cam japca.
        Mai incolo, cand or aparea mai multe de schimbat, nici nu vreau sa ma mai gandesc cum or pleca clientii cu buzunarele cat mai goale

        Comment


        • Eu am facut pe cea de 80.000 nu prima.
          Dupa cum vad am iesit mai ieftin decat la alte marci.
          Am sa caut toate facturile si am sa calculez cat a costat pana la acesti km.
          sigpic

          Comment


          • Pai la 80k nu tot filtre si ulei? Ca si la prima.

            Comment


            • La prima au fost si placutze si nu aveam reducere.
              Cam 800 ron a facut.
              sigpic

              Comment


              • Placutele fac parte din pachetul normal de revizie. Eu ma refeream la cat costa ulei+filtre.

                Comment


                • Bre nea' Stoicane, eu nu stiu de ce te incapatanezi tu sa recunosti ca revizia este foarte scumpa comparativ cu pretul de achizitie al masinii. Normal ca tie nu ti se pare scump 800 de lei pentru o revizie, atata vreme cat masina ta produce bani - altfel nu cred ca ai da 2500-3000 lei lunar pe combustibil - iar acestea "ziind fise", 800 de lei la 4-5 luni este un scuipat intr-o balta.
                  Problema se pune din punctul de vedere al unui cetatean care face 10-15k pe an si este nevoit sa scoata 150E pentru niste filtre si cel mai ieftin ulei de pe piata.

                  Eu daca as vrea sa-mi cumpar o masina si as fi in cautare de informatii legate de intretinerea masinii respective, mi-as baga picioru' in ea de masina cand as vedea preturile astea pentru o revizie simpla.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by igor06 View Post
                    Am facut astazi revizia de un an pentru un Logan II 1.2 16v (8500 km).
                    Cost total a fost de 395 RON. Pretul include doua reduceri: 15% (pentru autovehicul mai nou de 4 ani) si 10 % (pentru ca am cont pe MyDacia).
                    Revizia a fost facuta la Meridian Sud (Bucuresti).
                    Am adaugat si factura.
                    Eu sunt multumit de pret. La ce am citit pe forum in ultimele zile, am crezut ca ma costa mai mult
                    Attached Files

                    Comment


                    • Pai cu Elf 10w40, te miri de ce a costat totusi atat. N-aveau 5w40?

                      Comment


                      • Pai si eu vin acum cu intrebarea , chiar pare asa de mult 150€/an revizia la o masina.
                        Verbesc din punctul de vedere al unei utilizari normale a masinii.

                        Si cand vine cineva cu o revizie care a costat 400ron incepe lumea ca uleiul e prost ca are reducere ca mai stiu eu ce.
                        Ori cum o dai nu e bine.
                        Si eu pot face reviziile la jumate din pretul de pe factura cu piese de origine dar am nevoie de garantie.
                        Last edited by stoicanu; 24 June 2014, 20:58. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • De nevoie, dai oricat. Ti-ai raspuns singur.
                          La reprezentata era un mos care a zis ca el face 5.000 km pe an, si daca revizia se face la 20k, sa vina peste 4 ani?
                          L-au lamurit aia ca-l asteapta peste 1 an, cu banii pregatiti.
                          Ca vezi dom'le, uleiul face viermi in motor daca sta 2 ani.
                          Last edited by mr.K; 24 June 2014, 21:06.

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Bre nea' Stoicane, eu nu stiu de ce te incapatanezi tu sa recunosti ca revizia este foarte scumpa comparativ cu pretul de achizitie al masinii. Normal ca tie nu ti se pare scump 800 de lei pentru o revizie, atata vreme cat masina ta produce bani - altfel nu cred ca ai da 2500-3000 lei lunar pe combustibil - iar acestea "ziind fise", 800 de lei la 4-5 luni este un scuipat intr-o balta.
                            Problema se pune din punctul de vedere al unui cetatean care face 10-15k pe an si este nevoit sa scoata 150E pentru niste filtre si cel mai ieftin ulei de pe piata.

                            Eu daca as vrea sa-mi cumpar o masina si as fi in cautare de informatii legate de intretinerea masinii respective, mi-as baga picioru' in ea de masina cand as vedea preturile astea pentru o revizie simpla.
                            Pai revizia nu se calculeaza in functie de pretul masinii la fel cum nici benzina nu e mai ieftina pentru loganuri, cred ca nu exista revizii la dealeri , oficiale , cu manopera , piese origine, TVA, etc sa fie cu mult mai ieftine decat la dacia..
                            Uleiul e ulei - diferenta de brand , calitate , dar nu foarte mare, apoi filtrele sunt filtre simple de hartie , diferenta de pret o face complexitatea formei si dificultatea de montare la manopera.
                            Ulei, filtre, placute cumparam aftermarket pentru un megane de 18 ani si nu erau cu mult mai ieftine , poate cu cativa zeci de lei - diferenta insa era ca filtrele de aer si polen le montam eu in fata blocului ca doar deschideam un capac si schimbam fitrul - faceam cost saving de manopera , care conteaza daca se factureaza la service autorizat.
                            Daca 100 - 150 euro/ an e mult pentru un detinator de auto atunci cred ca varianta tranvai /troleibus n-ar trebui trecuta cu vederea.
                            RTFM

                            Comment


                            • Originally posted by stoicanu View Post
                              Pai si eu vin acum cu intrebarea , chiar pare asa de mult 150€/an revizia la o masina.
                              Verbesc din punctul de vedere al unei utilizari normale a masinii.
                              In conditiile in care eu la PH1 dadeam 300 de lei la o revizie (daca puneam Dacia Oil, probabil ca ieseam la 250 lei), iar pasul de la Logan PH1 la Logan II consta intr-un ESP, o navigatie si un cruise control, da, 150E mi se pare foarte mult.
                              Last edited by vitriol; 24 June 2014, 21:12.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Fata de PH1 mai adaugi un filtru de polen 1l de ulei si nu 10w40 ci un 5w30 si mai pui si manopera pentru acel filtru.
                                Si acum faci revizia la ph1 cu 180ron.
                                Probabil cand face L2 10 ani o sa ajunga la acelas pret.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google