Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Este o diferenta intre a fi nesimtit si ati cere unele drepturi.
    Arta negocierii este invers proportionala cu obrazul.
    Dar asta e din alt film si nu o discutam aici.
    Clientul e cel care plateste si tot clientul are dreptul sa primesca raspuns la orice intrebare. Chiar daca e una tamputa/banala etc.
    Nu discutam aici de "gura mare" sau altele de genul asta.

    By phone ... using Tapatalk and Samsung S5!
    sigpic
    This is My Ride!
    !Visit and enjoy!

    Comment


    • eu cred ca se intelege din ce am scris catre reprez ca masina este Sandero ACCES si m-am asteptat la un cost mai mic fata de facturile postate aici pt motorul de 1.2, cand vezi un deviz dat in bataie de joc, cu timpii de manopera pusi aiurea, ba e cu reducere, ba este fara reducere, cand vezi factura la mot diesel sau 0.9Tce de valoare apropiata pt ACCES nu devii banuitor? Eu cred ca nu am ajuns paranoic si vad numai hoti peste tot........cat de cat, cum ma duce mintea, incerc sa ma informez inainte de a da banii pe ceva, vreau sa fie pretul corect, calculul l-am facut cu tariful manoperei lor, conform regulilor puse de ei, si am devenit si mai banuitor ca vor sa ma pacaleasca,
      Gugu, in Piatra Neamt reprez are monopol, si-o baga in gura mea urgent daca fac figuri, te rog sa treci pe la noi in vizita sa vezi cum te iau la "promotii, reduceri, s.a.m.d".

      Au clienti, au de unde alege, toata prostimea de la munte acolo se duce (aia cred ca Ceausescu este inca presedinte), era alta situatie daca mai erau doua reprez la 30km distanta.
      Last edited by Oti; 22 April 2015, 20:22. Reason: Automerged Doublepost
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • uploadfromtaptalk1429724926428.jpguploadfromtaptalk1429724936424.jpg
        Deci aceste este devizul unei reparatii mai generalela un Logan 2007 1.4 MPI
        Devizul este de la un dealer Dacia
        Cu ce este mai ieftin Logan 1 fata de Logan 2?
        Ideea e ca cine are un Logan iesit din garantie nu mai calca in reprezentanta si incepem sa comparam preturi de cartier cu cele de dealer.
        P.S.
        Acest Logan se va repara conform devizului..
        sigpic

        Comment


        • Dupa e-mail la VC, si ei au trimis e-mailul la reprez exact cum am scris eu, rezultatul este devizul complet, si ma asteapta si pentru rezolvarea celorlate probleme in garantie semnalate (chedere, polistiren, vopsea crapata etc am o lista). Traiasca VC!
          Attached Files
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Acela este un deviz estimativ?
            Vad ca ajunge la 545 lei cu reducere

            Comment


            • cred ca este gresita gandirea conform careia o versiune inferioara de echipare trebuie sa duca automat la un pret mai mic al reviziei

              pai ce legatura au stimabililor dotarile suplimentare fata de versiunea de baza cu motorul?

              adica daca spre ex imi iau cel mai ieftin bmw seria 5 sa zicem, trebuie sa am revizie mai ieftina comparativ cu altu care si-a pus dotari suplimentare care au dublat pretul masinii? pai motorul nu e acelasi? ce treaba are revizia (ulei, filtre, etc) cu faptul ca eu mi-am pus sau nu dotari suplimentare de 30 de mii de euro?

              revenind la oile noastre, ori ca ai cel mai chel logan 1.2, ori ca ai logan editie speciala 10 ani cu acelasi motor, pretul reviziei trebuie sa fie acelasi, asta daca nu ai nevoie de filtru de polen la versiunea de baza
              Last edited by cristi....; 22 April 2015, 21:38.

              Comment


              • Am cerut deviz, asta e.....,eu am facut comparatie intre alte motorizari, nu intre optionale, bineinteles am sa scad filtrul+manopera filtru, devizul este corect, nu am ce comenta, asta vroiam de la inceput, oricum tot la pretul asta ajungeam, 459 era pacaleala (uitati-va la primul deviz....)
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • nu cred ca reprezentantele fac pretul de capul lor, e in functie de ceea ce vad pe calculator.

                  am mai spus si pe thredul de distributie, eu mi-am schimbat acu 2 ani distributia cu 1400 de lei, nu asta conteaza dar anul trecut venise un domn tot pt distributie iar cei de la reprezentanta i-au dat un deviz de 2 mii de lei (eram de fata, imi asteptam randu pt o mica interventie), si ei au ramas mirati, de cand naiba a ajuns o distributie sa coste 2 mii de lei. dar asa le-a dat calculatoru, asa au facturat; posesoru nu a comentat nimic (de parca mai avea de ales )
                  Last edited by cristi....; 22 April 2015, 21:54.

                  Comment


                  • pai daca scazi filtrul de habitaclu si manopera aferenta, ajungi pe la 350 de lei
                    este clar exagerat de scump acel filtru
                    2000 de lei distributia este ffff mult, eu facusem distributia, plus kit accesorii, plus schimb ulei , la reprezentanta, cu piesele originale de la un magazin, cu ulei de la supermarket, cu 507 de lei in total- dar iesise din garantie
                    Last edited by panselin4; 22 April 2015, 22:01.

                    Comment


                    • pretul asta a rezultat din faptul ca distributia a devenit un hibrid la 1.4-1.6 incepand de prin 2009, in sensul ca ai o pompa de apa ca la 16v si niste intinzatoare automate, nu se mai tensioneaza manual; peste astea se adauga un adaos de aprox 300% , adaos care e scris clar

                      Comment


                      • Ajunge revizia pe la 380 lei cu TVA, marja oricum era de la 360-390lei, uleiul este Elf, cam scump.
                        PS.
                        deja au pus covorul rosu la intrare, ringul este pregatit, gagicile goale sunt in ring si luptatorii K1 fac incalzirea.
                        Last edited by Oti; 22 April 2015, 22:11.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • uleiu elf a ajuns sa fie scump si la supermarketuri

                          adica a ajuns elfu 900 5w40 sa fie mai scump sau la acelasi pret cu un m1 0w40, respectiv 200 de lei bidonu de 4l )

                          200 era si la reprezentanta, cand am vrut eu sa-mi puna, acu vreo 3 ani insa nu prea au dorit sa-mi puna elf, pe motiv ca elfu se pune numai pe dustere ca sunt masini mai scumpe si na, si revizia trebe sa fie mai scumpa pt ei, dar s-au jurat ca e acelasi lucru cu dacia oil, ma rog, in afara de vascozitate, dacia oil 5w40 nu exista dar ca e acelasi ulei in esenta si in bidonu dacia oil, tot elf e

                          acu, cand a pus cineva fisa tehnica de la dacia oil, s-a confirmat ceea ce auzisem, dacia oil are exact aceleasi caracteristici tehnice ca si elfu, ambele 5w30
                          Last edited by cristi....; 22 April 2015, 22:22.

                          Comment


                          • pe net gasesti ulei Elf Evo 5W40 sub 100lei 4L, chestia cu fisa tehnica made in romania nu am incredere, ei centreaza, tot ei dau cu capu.......2 ani fac revizia pt garantie, pana la primul ITP, pe care il fac la cineva de incredere, in functie de sfaturi imi bag picioarele in garantie sau scap de ea, o marit.....
                            Last edited by Oti; 22 April 2015, 22:31.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • colegii pot sa-ti confirme, unii dintre ei, a existat/exista elf 900 5w40, dasta nou, faceliftuit, editie revizuita si adaugita, inclusiv eu, la 200 sau usor peste 200 lei(adica 201-205 lei) la carrefoure

                              legat de filtre, si eu inregistrez variatii aleatorii la cel de aer, ulei, polen, luate din reprezentanta. ba cand filtru de ulei e 40 de lei, ba cand e 30, ba cand cel de aer e 70, ba cand e 60 ba cand 50, si asta nu la intervale mari de timp, adica anual, ci in decurs de cateva luni, 4-5 max 6 luni (eu le schimb de 2 ori pe an)

                              cel de polen nu-l mai iau din reprezentanta pt ca nu e un filtru important ca si calitate ma refer, nu afecteaza performanta motorului chiar daca ar fi contrafacut prin absurd. il iau din alta parte cu 50 de lei, de origine, fata de 70-80 cu cat il da reprezentanta
                              Last edited by cristi....; 22 April 2015, 22:30.

                              Comment


                              • Oti am dat anul trecut in noiembrie 386.90 revizia la un an ... logan access ..reprezentanta dedeman Bacau ... mai faci 1 revizie si la a revizie le zic pas...is prea mari reviziile la ei !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google