Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc frumos pentru lamuriri, am mai invatat ceva nou!

    Intr-adevar functia nu era activa pana acum si mi s-a confirmat azi clar cand am simtit in cateva locuri din oras cum si-a facut simtita prezenta, locuri in care pana sa activez HSA o lua masina frumos la vale in spate.

    Ca sa nu fim total offtopic, cam asa aratau filtrele mele dupa 10 luni si jumatate si 19226 km. Desigur, cel de habitaclu avea si niste frunze prin el.

    IMG_20150428_144109.jpgIMG_20150428_144127.jpg
    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

    Comment


    • Cum s-ar zice arata groaznic filtrele tale! Asta insemna perioada de servisare extinsa la 20.000 km! Nu vreau sa imi imaginez cum arata uleiul!

      Comment


      • Cred ca daca tinem la masina, intervalul de 20000 este prea mare, asta in functie de poluarea din zona, filtrul meu arata ca nou la 8000km. Mecanicul m-a intrebat daca mai am nevoie de el.
        Last edited by Oti; 28 April 2015, 22:24.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Daca cel de polen este de origine este negru din fabrica.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Oti View Post
            Cred ca daca tinem la masina, intervalul de 20000 este prea mare, asta in functie de poluarea din zona, filtrul meu arata ca nou la 8000km. Mecanicul m-a intrebat daca mai am nevoie de el.
            Si eu tot asa sunt de parere ca schimbul de ulei la 20000 de km este cam exagerat
            10000 - 15000 de km este un kilometraj mai ok pt revizie

            Comment


            • Ieri am facut si eu revizia de 1 an - 8000 km - logan 0.9 tce(fara aer conditionat - deci fara filtru de habitaclu).
              M-a costat 338 de ron -Autoglobus Timisoara.
              E mult, e putin - voi decideti - mie mi se pare un pret decent.
              Baieti de treaba, sunt supermultumit.
              Pe aceasta cale ii multumesc lu' epuru - pentru informatiile si ajutorul acordat.
              Last edited by pippen; 30 April 2015, 15:31.

              Comment


              • Cu multa placere! Ma bucur ca esti multumit.
                Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                Comment


                • Este foarte bun pretul, diferenta o face acel filtru de habitaclu de 150 de lei
                  Ar fi fost 338 plus 150 , deci undeva la 488 lei, in cazul in care era laureat

                  Comment


                  • Diferenta o face si pretul uleiului Dacia Oil plus 5W30......ce faci, ce nu faci, nu cred ca exista revizie sa coste 2xxlei
                    Last edited by Oti; 30 April 2015, 19:57.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Originally posted by Oti View Post
                      Diferenta o face si pretul uleiului Dacia Oil plus 5W30......ce faci, ce nu faci, nu cred ca exista revizie sa coste 2xxlei
                      Am vrut sa bag Elf 5w30 dar nu primeam reducere , doar Dacia Oil 5W30 facea parte din promotie.
                      Cel putin asa mi-au spus.

                      Comment


                      • Aici mi s-a parut ciudat, valorile facturilor sunt aprox egale la noi, cu diferenta ca uleiurile difera, la mine este elf (fara red), la tine dacia, astia din reprez jongleaza cu preturile a.i. sa ajunga la valoarea pe care si-o propun sa o ia de la client in functie de masina pe care o are si sa-l pastreze pentru data viitoare cand o sa-l jumuleasca.........
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Originally posted by Oti View Post
                          Aici mi s-a parut ciudat, valorile facturilor sunt aprox egale la noi, cu diferenta ca uleiurile difera, la mine este elf (fara red), la tine dacia, astia din reprez jongleaza cu preturile a.i. sa ajunga la valoarea pe care si-o propun sa o ia de la client in functie de masina pe care o are si sa-l pastreze pentru data viitoare cand o sa-l jumuleasca.........
                          Intr-adevar, la tine uleiul este elf dar e 5w40, care mai ieftin decat Elf 5w30.
                          Diferenta e de vreo 40-50 lei la un bidon de 4L.
                          Daca ne luam dupa facturi, practic comparam Elf 5w40 cu Dacia Oil 5w30.
                          Acum numai Dumnezeu stie care e mai bun .....
                          Dar, la mine tinand cont ca fac 8000 km/an si la 5-6 ani schimb loganul cu altul nou, e bun si Dacia Oil 5w30.

                          Comment


                          • Aici iti dau dreptate, din moment ce nu vrei sa tii masina mai mult de 5-6 ani nici nu se merita sa pui vreun consumabil mai de calitate .
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by pippen
                              .......Intr-adevar, la tine uleiul este elf dar e 5w40, care mai ieftin decat Elf 5w30.......
                              nu ma leg de pret.....doar o completare....din cunostintele minime pe care le posed cu privire la uleiul de motor: A_w_B (5w40 vs 5w30), cu cat A este mai mic si cu cat B este mai mare, uleiul este mai bun........isi pastreaza caracteristicile intr-un interval mare de temperatura.....

                              zilele astea am fost pe la tara, am gasit in magazie (cautam tot felul de chestii) doua cutii de ulei motor (recom. GM pt Matiz), una 5W30, si cealalta 10W30 cu care completam din cand in cand nivelul.......(motor 8ani, peste 80000 km), scriu ca sa vedeti ce se intampla daca nu folosesti ulei de calitate la motor.....papa ulei mai devreme decat normal.....
                              Last edited by Oti; 3 May 2015, 10:06. Reason: Automerged Doublepost
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Salut, in curand trebuie sa fac si eu revizia de 1 an la Loganul 1.2 GPL. Am ajuns astazi la AutoMarcus Pantelimon sa intreb de preturi si mi s-a spus ca partea de benzina costa 550 RON si inca 300 RON partea de GPL ceea ce mi se pare mult.

                                Alte recomandari? Am tot citit ca unii dintre voi ati obtinut niste reduceri, as fi interesant sa stiu cum as putea proceda sa obtin reducerea asta. Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google