Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La fitrele de polen sunt 2 modelesi reprezentantele merg pe cel mai scum
    Ei pun pe cel cu carbon (mai inchise la culoare)
    Am observat lucru asta la ultima revizie cand am cumparat si schimbat singur filtru
    sigpic

    Comment


    • Sa nu dam in extreme......prima revizie la un tarif de pana in 400lei (fara filtru polen) se incadreaza la normalitate, eu am devenit suspicios pe modul de calcul al devizului, parca incercau sa dea teapa, sunt fript cu devize.....pleci de la o suma si ajungi la altceva fara explicatii serioase (cand ai masina accidentata, mai pun botul....dar la revizie, totul este f clar), am tabelul cu revizii (torque....multumesc) si accept tarifele de acolo cu anumite variatii.
      La reprez Daewoo am luat teapa de doua ori, eram neinformat (nu am intrat pe ClubMatiz.....), relatia cu ei ....respect! (daca stiam ca trag teapa cred ca nu mai era asa....). La post garantie tratam direct cu mecanicul, un baiat de nota 10, foarte priceput.

      am stat un pic si am analizat din nou toata situatia, de ce au devenit nervosi cei din reprez? cred ca la cei cu dotarea Acces si Ambiance (nu au filtru polen), le bagau in factura filtrul, fiind de la tara, pers cu varsta medie peste 50ani, fara informare, puneau botu, daca le atragi atentia, scade filtrul, daca nu, asta e.....am sa verific daca asa sta situatia la revizie.....
      Last edited by Oti; 23 April 2015, 08:13. Reason: Automerged Doublepost
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • La mine pe factura reviziei zice colectie filtru habitaclu 148,50 pret cu tva, asta fara manopera aferenta acestuia
        Intrebare, daca la urmatoarea revizie cumpar eu filtrul de habitaclu, si il montez eu, la ei schimband uleiul plus filtrele de aer si ulei, vor fi probleme la garantie?
        Sau poate sa l cumpar eu si sa i montez la ei?
        Aveti idee cat costa filtrul de habitaclu pe original,la magazin ?

        Comment


        • 75 de ron filtrul de polen valeo in magazin. Intentionez sa-l schimb la 6 luni (6000 km), tinand cont ca la noi este foarte mult praf.

          Comment


          • panselin schimba-l fara grija, daca nu strici ceva, nu lasi urme, lucrezi ingrijit, nu o sa fie probleme.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Cand esti programat la revizie?

              Comment


              • faza criminala
                1.5dci - 90cp - dpf

                revizia de 40.000km m-a costat 612ron (ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen + manopera)

                revizia de 60.000km imi dau deviz estimativ de 700~800ron

                ceva da cu virgula

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Cand esti programat la revizie?
                  maine......vineri.

                  @djxhouse - verifica cu tabelul de revizii pt dci este postat pe aici...daca este musai de schimbat ceva, cam pe acolo ajunge......
                  Last edited by Oti; 23 April 2015, 14:20.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Originally posted by djxhouse View Post
                    faza criminala
                    1.5dci - 90cp - dpf

                    revizia de 40.000km m-a costat 612ron (ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen + manopera)

                    revizia de 60.000km imi dau deviz estimativ de 700~800ron

                    ceva da cu virgula
                    La 60000 km ai si "Control şi desprăfuire garnituri de tamburi de frână" care cred ca creste pretul. Posibil sa fie si alte lucruri in plus care trebuie la 60k.
                    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                    Comment


                    • haide ca o fac eu.......
                      multumiri t0rquemada
                      Attached Files
                      Last edited by Oti; 23 April 2015, 14:27.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Oti deci maine afli ce si cum
                        Gata. La urmatoarea revizie imi cumpar si schimb singur filtrul de polen, mai ales ca nu afecteaza cu nimic motorul sau alte componente

                        Comment


                        • ce fain ar fi daca daciashop.ro ar face un pachet de revizii special pt noi,
                          comandam, livreaza curierul si ne ducem cu toate consumabilele la service.
                          platim doar manopera.
                          pastram si garantia si ne raman si ceva banuti.

                          Comment


                          • Originally posted by Oti View Post
                            am stat un pic si am analizat din nou toata situatia, de ce au devenit nervosi cei din reprez? cred ca la cei cu dotarea Acces si Ambiance (nu au filtru polen), le bagau in factura filtrul, fiind de la tara, pers cu varsta medie peste 50ani, fara informare, puneau botu, daca le atragi atentia, scade filtrul, daca nu, asta e.....am sa verific daca asa sta situatia la revizie.....
                            orice piesa facturata trebuie sa se regaseasca anterior in stocul magaziei si ulterior sa se scada. nu se complica nimeni la nivelul asta sa factureze lucruri inexistente sau care nu se vand. daca vine un control de la gestiune cum explici ca ai 100 de bucati intrate pe acte in magazie, 50 reale pe raft dar tu ai vandut 200? gestiunea e relativ simpla, contabilitatea nu prea.

                            Comment


                            • Originally posted by skd_ozenel View Post
                              orice piesa facturata trebuie sa se regaseasca anterior in stocul magaziei si ulterior sa se scada. nu se complica nimeni la nivelul asta sa factureze lucruri inexistente sau care nu se vand. daca vine un control de la gestiune cum explici ca ai 100 de bucati intrate pe acte in magazie, 50 reale pe raft dar tu ai vandut 200? gestiunea e relativ simpla, contabilitatea nu prea.
                              cum? foarte simplu

                              factureaza filtru polen, dar nu il pune in masina.
                              in schimb pune filtrul polen in geanta si pleaca acasa.
                              ca poate fi prins, asta e alta treaba

                              Comment


                              • Fac tot felul de magarii de genul asta reprezentantele mai ales cand observa clientul ca nu prea sta langa masina in mometul reviziei sau cand isi dau seama ca esti cam paralel in domeniul mecanicii auto si nu prea pricepi ce se schimba in momentul unei revizii.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google