Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De curiozitate, fiecare, ati facut un calcul al manoperei pe ora la locul vostru de munca? Mai vreti si calitate? Eu pun in discutie o reparatie complexa unde este nevoie de personal supercalificat......

    trimis.....de pe drum
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • personalul ala supercalificat nu cred ca se gaseste la reprezentanta

      in plus nu toate joburile implica prestarea de munca fizica. daca intreprinzi numai munca intelectuala, ce manopera sa ai la locul de munca? )

      Comment


      • Originally posted by dynoviorel View Post
        am fost acum la dacia Constanta si am plecat de acolo vorbind singur. cum sa ceri 250 lei pentru desprafuirea tamburilor la revizia de 60000....
        Daca este vorba de vechea problema by logan scartait metalic la franare ,aceasta se rezolva pe garantei gratis...nu este vorba despre desprafure, ci gresare angrenaj
        exact acest raspun l-am primit si eu .............".la 60.000km se face desprafurire" dupa ce le-am explicat exact ce au de facut ,au inteles ca nu sunt chiar"afon in mecanica" au vociferat marunt din buze si au remediat .
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • Originally posted by Oti View Post
          Credeam ca nu am sa vad factura care sa inceapa cu 2xxlei pt revizie.....eu cred ca sunt fraieri, merg in pierdere, la pretul asta la manopeta nu cred ca au personal bine pregatit, nimeni nu face munca patriotica, m-as ferii sa fac o reparatie la ei, suspecti de ieftini.

          trimis.....de pe drum
          Vara trecuta am apelat la ei, dupa ce reprezentanta din Alba Iulia ne-a dat cu flit, cei drept am mers fara programare, fiind in delegatie, problema urgenta. Avand un logan mcv din 2008, fara filtru de polen, la un moment dat ne-am umplut de buruieni si furnici in momentul in care dadeam drumul la ventilator si la aer. Am fost la Alba Iulia, ne-au refuzat ca trebuie programare cu 7 zile inainte, am sunat la VC, a discutat operatorul cu service-ul si comunicandu-i ”fiind in delegatie domnii, am decis sa nu ii primim ca avem multe masini in lucru si trebuie sa astepte pana diseara”. Fiind vineri dupa amiaza, am cerut o programare pentru Deva sau Hunedoara. Ambele locatii fiind inchise, ne-a programat a doua zi la Aurorcar Orastie la 11:00. Montaj filtru de aer si interogare calculatoare a durat 40 minute, si a costa 120 ron. De atunci masina trage mult mai bine si nu se mai chinuie colegul sa faca depasirile in a 3 (motor 1.6 Mpi 85 CP).
          Jos palaria pentru service-ul respectiv, lucreaza foarte bine si ieftin.

          @La voi in Moldova, reprezentantele sunt scumpe si calitate indoielnica.

          Comment


          • Nu pot comenta......jos palaria.


            trimis.....de pe drum
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Chiar sunt priceputi baietii de la Orastie, am facut nenumarate interventii la ei de tot felul si au lucrat profesionist. Am inceput cu solenza, apoi 3 loganuri si un duster

              Comment


              • A facut cineva revizia la 1 an pentru 1,2 16v + GPL? costuri si ce se schimba? In iulie trebuie sa o fac si sa stiu la ce sa ma astept.

                Comment


                • Salut, imi poate spune si mie daca uleiul ELF 5w30 DPF este compatibil cu motorul loganului de 1.2 benzina + GPL? Intreb pentru ca astazi am fost intre ciocan si nicovala. Am ajuns la reprezentanta Dacia cu cele ce mi-au spus ei cumparate si uleiul mai sus mentionat. Primul mecanic a zis ca e bun (dar nu parea sigur), al 2lea a zis ca nu-i bun si uleiul asta e doar pt disel.

                  De la cine l-am luat stiu ca-i compatibil, asa ca intreb si eu ca pe viitor sa stiu.

                  Pana la urma am luat ulei din reprezentanta caci ei au insistat ca nu este bun ce am luat si a trebuit sa-l duc inapoi pe celalalt.

                  maravela, costurile cu piesele de la ei + manopera mi-au spus ca se ridica la 550 RON pt partea de benzina si 300 ron pt GPL. Altfel manopera pt benzina este 120 RON cu piesele tale si pt partea de GPL 70 RON. Asta la AutoMarcus Pantelimon.

                  Trebuie schimbat:

                  - uleiul 4litri (intre 120 - 155 ron)
                  - filtru ulei (35 ron)
                  - garnitura pt baia de ulei (2-3 ron)
                  - filtru aer (15 ron)
                  - filtru polen (29 ron)
                  -filtru GPL stare gazoasa (120 ron)

                  Preturile nu sunt de reprezentanta. Iti pot indica magazinul in mesaj privat daca doresti.

                  Later edit: Acum m-am uitat de unde esti, asa ca poti lua preturile ca orientative si sa ne comunici si noua ce preturi gasesti la tine
                  Last edited by wolfiqed; 11 May 2015, 21:39.

                  Comment


                  • Pentru motorul 1.2 se recomanda uleiul Dacia Oil 5w30 sau Elf 5w40. La revizie, mi-au pus elf 5w40. Elf 5w30 DPF se foloseste pentru motoarele diesel E5 cu filtru de particule.

                    Comment


                    • Nu ca n-ar fi bun pentru un benzinar; e chiar prea mult si in plus e mai scump. E totusi un 5w30 cu caracteristicile unui A3B4 cu HTHS >3,5 mPa.s.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Asta stiam ca e mai mult decat trebuie(nu inteleg ce ai scris tu despre caracteristici ca nu cunosc). Dar cei de la service au spus ca ii face rau motorului si infunda filtrul de particule daca am retinut bine. Iar eu stiam ca la motorul meu merge orice ulei iar la cele care cer ulei DFP e problema cu infundatul filtrului. Nu mai stiu exact ce filtru, dar parca cel de particule... Sper sa nu spun vreo prostie.

                        Comment


                        • Nu ai filtru de particule le benzinar.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Deci am spus o prostie si am si repetat-o )

                            Luasem uleiul respectiv pt ca il luasem prin cineva la un pret f bun. In concluzie acest ulei nu dauneaza motorului 1.2 16v benzina sa inteleg.

                            Comment


                            • Nu-i face rau.
                              E un ulei cu un continut redus de cenusa, cu depuneri reduse in camera de ardere, pe piston, supape; prietenos cu motorul si...mediul.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by wolfiqed View Post
                                Salut, imi poate spune si mie daca uleiul ELF 5w30 DPF este compatibil cu motorul loganului de 1.2 benzina + GPL? Intreb pentru ca astazi am fost intre ciocan si nicovala. Am ajuns la reprezentanta Dacia cu cele ce mi-au spus ei cumparate si uleiul mai sus mentionat. Primul mecanic a zis ca e bun (dar nu parea sigur), al 2lea a zis ca nu-i bun si uleiul asta e doar pt disel.

                                De la cine l-am luat stiu ca-i compatibil, asa ca intreb si eu ca pe viitor sa stiu.

                                Pana la urma am luat ulei din reprezentanta caci ei au insistat ca nu este bun ce am luat si a trebuit sa-l duc inapoi pe celalalt.

                                maravela, costurile cu piesele de la ei + manopera mi-au spus ca se ridica la 550 RON pt partea de benzina si 300 ron pt GPL. Altfel manopera pt benzina este 120 RON cu piesele tale si pt partea de GPL 70 RON. Asta la AutoMarcus Pantelimon.

                                Trebuie schimbat:

                                - uleiul 4litri (intre 120 - 155 ron)
                                - filtru ulei (35 ron)
                                - garnitura pt baia de ulei (2-3 ron)
                                - filtru aer (15 ron)
                                - filtru polen (29 ron)
                                -filtru GPL stare gazoasa (120 ron)

                                Preturile nu sunt de reprezentanta. Iti pot indica magazinul in mesaj privat daca doresti.

                                Later edit: Acum m-am uitat de unde esti, asa ca poti lua preturile ca orientative si sa ne comunici si noua ce preturi gasesti la tine
                                eu o sa schimb uleiul la 5000km ... pun ravenol teg 10w40 special pt motoarele pe gaz .
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google