Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nici nu stiu ce sa mai cred...... Ce am scris mai sus mi-a fost comunicat de un nene, cu halat, care statea in spatele unui birou, cu un monitor in fata...

    Sent from my SM-G901F using Tapatalk

    P. S. Avand in vedere factura postata, nici nu incape indoiala ca pretul e 65+tva. Acum intervine incompetenta domnului cu halat...

    Sent from my SM-G901F using Tapatalk
    Last edited by m3dic911; 17 March 2016, 15:14. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cred ca este 100 ron cu piesele clientului
      Daca te mai duci la ei ai sa vezi si scris undeva pe perete pretul manoperei
      Acum sper ca nu au schimbat pretul
      Ideea e ca Merdian este mai scump decat Cobalcescu
      Si ma refer la piese nu la manoper
      La Cobalcescu mai tot timpul te mai lipesti de o reducere
      sigpic

      Comment


      • Eu la vechea masina faceam la Dacoserv Militari si din cate imi amintesc era undeva la 60lei/ora. La Meridian Nord nu am vazut scris pe undeva pretul/ora, dar recunosc, nu am cautat atent..... Am aruncat o privire, am identificat halatul, am intrebat

        Sent from my SM-G901F using Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by stoicanu View Post
          La Meridian Nord este 65 ron +Tva
          Si la meridian sud este tot 65 ron (fara tva) adica 78 ron. Anu trecut, cu tva 24% tariful era 75 ron (tva inclus) cu piese lor si 125 ron cu piesele tale.

          Comment


          • La Serus este 60 fara TVA(cu piese de la ei) dar au ei grija la piese sa puna mai mult.
            Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

            Comment


            • La masina anterioara, reviziile le-am facut in a 2-a parte a vietii masinii, la Dacoserv Militari, prima parte a fost la Adras tot prin Militari, iar ultima a fost la Meridian Nord. Ca si experienta, vizuala cel putin, Meridian Nord este la eoni distanta de celelalte doua, iar de aici, s-ar putea sa fie si o diferenta in plus la pretul orei de manopera....,diferenta care se pare ca nici nu este asa mare cum am fost indus in eroare sa cred. Serus nu stiu cum este, si daca poate cineva sa ma ajute cu impresii, inputul va fi apreciat (cu conditia sa nu poluam topicul)

              Sent from my SM-G901F using Tapatalk

              Comment


              • Am facut revizia de 80.000km la loganul meu de 1.5dci 90cp
                am cerut sa mi se schimbe
                - ulei
                - filtru ulei
                - filtru aer
                - filtru motorina
                - filtru polen
                - distributia

                Mecanicul mi-a schimbat si placutele de frana (de si nu era cazul, mai aveau 5-6mm de carne). Asta e, nu am vrut sa ma cert cu dansii.

                Le-am dus voucherul cu 10% discount.
                In total am platit 1296ron.
                Atasez actele aferente.
                Attached Files

                Comment


                • La placute minimul este de 7.5mm...dar na, daca mai aveau carne !

                  Comment


                  • Originally posted by djxhouse View Post
                    Am facut revizia de 80.000km la loganul meu de 1.5dci 90cp
                    am cerut sa mi se schimbe
                    - ulei
                    - filtru ulei
                    - filtru aer
                    - filtru motorina
                    - filtru polen
                    - distributia

                    Mecanicul mi-a schimbat si placutele de frana (de si nu era cazul, mai aveau 5-6mm de carne). Asta e, nu am vrut sa ma cert cu dansii.

                    Le-am dus voucherul cu 10% discount.
                    In total am platit 1296ron.
                    Atasez actele aferente.
                    Eu zic ca este un pret bun pt o revizie cu schimb de ulei plus filtre, plus placute de frana, plus distributie

                    Comment


                    • Revizie 2 ani, 30k km:
                      ulei,
                      filtru ulei
                      filtru habitaclu
                      filtru aer
                      filtru de motorina
                      730 RON
                      Emilian
                      sigpic

                      Comment


                      • ...730 RON !
                        ...fata de revizia la 1 an , ce au pus in plus ?...filtru motorina .
                        ...sa fie chiar atat de mare diferenta fara inlocuire acel filtru ?

                        Comment


                        • Am primit raspuns de la Dacia cu privire la cele doua filtre de ulei , pe masina a fost codul 152089599R iar la service acum s-a montat altceva cod 8200768927
                          Pe scurt raspunsul a fost ca cele doua filtre din ptc de vedere tehnic sunt identice si ca pe masini au fost montate cele doua in functie de lot.
                          Nu am stat sa ma mai contrez in mail-uri cu ei asa ca mi-am cumparat alt filtru cu codul corect si urmeaza sa il montez doar ca trebuie sa ajunga cheia pentru filtru.
                          Am luat o cheie la 15lei dar in secunda 2 s-a rupt piulita din afturi asa ca am comandat ceva serios pe emag(furnizor Unior).
                          Captain of the black pearl

                          Comment


                          • De multe ori se schimba numai codul
                            Piesa ramane La fel

                            La fel si cu bujiile de 0.9
                            Am fost la reprezentant si au spus ca bujiile trebuie sa le comande
                            Am avut cel de al doilea cod si culmea acelea erau pe stoc
                            Aceleasi bujii difer doar codul
                            In cutie tot ngk cu aleas cod de ngk
                            Last edited by stoicanu; 19 March 2016, 16:54. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • Problema este ca nu doar codul e schimbat si piesa la fel , aici sunt doua filtre diferite.
                              Cel cu codul 152089599R are inaltime 79 mm si este pentru gama Dci dupa 2012 practic pentru motoarele cu intervalul de revizie marit la 20000km ,
                              iar cel cu codul 8200768927 are inatime 65 mm si este pentru dci pana in 2012.
                              Teoretic ele fac acelesi lucru doar ca cel mai inalt are si suprafata elementului filtrant mai mare si de aici si intervalul mai mare de revizie, detaliile fac diferenta doar ca multi vad putini cunosc chiar si cei de la dacia.
                              Attached Files
                              Last edited by GFN; 19 March 2016, 18:46.
                              Captain of the black pearl

                              Comment


                              • Originally posted by bogdan_cj View Post
                                La dacia in cluj, e 80 lei ora de manopera parca, dar prefer sa ma duc sa schimbe ei uleiul. Sa ma apuc sa schimb uleiul in fata casei nu imi place cum suna.
                                atunci platesti cat nu face daca nu iti place cum suna ) da adevarat nu suna bine ca e in fata casei.... dar in spatele casei e super ok ;)
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google