Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La revizie orice e pe bani, daca nu face obiectul garantiei.
    Deci, si igienizarea. Asta, daca o fac. N-am vazut pana acum deviz la 2 ani cu igienizare, ca probabil se apropia factura de 1000 de lei daca mai faceau si asta.
    Cat e devizul, 750 lei?

    Comment


    • Pt. epuru

      Igienizarea, in unele cazuri, se plateste separat. Revizia este una, igienizarea este alta. Eu, insa, am avut manopera igienizarii inclusa in pretul manoperei totale (155 lei), ca tubul cu solutie l-am cumparat eu. Prin Bucuresti, ca idee, doar igienizarea costa vreo 150-200 lei.

      Ar fi bine sa efectuezi igienizarea maine. Ca apoi daca vei scoate filtrul de polen, risti sa il rupi. Intreaba maine de manopera igienizarii, desi nu ar trebui sa fie cine stie ce.

      Comment


      • @mr.K: Am inteles. Atunci inseamna ca n-am dat banii degeaba pe spray-ul cu spuma pentru igienizare. Sper sa fie bun de ceva, 29 lei, 600 ml. Arata cam asa:
        IMG_20160329_203634.jpg

        Putin mai ieftin, 683 lei mai exact:
        deviz40k.jpg

        @Crs. Sandel: Bun, o sa vorbesc maine cu ei daca pot sa imi faca igienizarea gratuit cu tubul meu de solutie. Sunt foarte de treaba cei de la Service-ul Dacia unde merg eu si nu cred ca o sa ma taxeze in plus pentru igienizare, mai ales ca ii o treaba simpla de doar cateva minute.
        O voi face maine, mai ales ca incepe sa se incalzeasca si in curand voi incepe sa folesesc din nou AC-ul. N-are rost sa mai imi bat eu capul peste cateva luni cu igienizarea.
        Last edited by epuru; 29 March 2016, 22:17.
        Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

        Comment


        • eu am dat 200 de lei acu 1 an si ceva pe igienizare si completare vreo vreo 200ml freon

          teroseptul, solutia pt igienizat, a fost 90 de lei

          exista si posibilitatea sa nu poti face maine igienizarea pe motiv ca nu au acele aparate. mie mi s-a intamplat odata asa ceva, tot prin martie aprilie. au zis sa vin in mai sau inceputul lui iunie, ca atunci au acele aparate de scoatere si reumplere cu freon si ulei si ca in lunile de vara e sezonul de curatat clima, nu in alte luni
          Last edited by cristi....; 29 March 2016, 23:57.

          Comment


          • Originally posted by epuru View Post
            Salutare, baieti!

            Maine fac revizia de 2 ani (am 1 an si 9 luni) / 40000 km (am 39350km) si din ce am vazut pe carnetul de intretinere primit la achizitia masinii si in contul mydacia la revizia de 2 ani trebuie igienizata instalatia de aer conditionat.

            In seara asta m-am uitat mai atent pe devizul provizoriu de revizie pe care l-am primit de la Dacia Service si nu este trecut vreun spray de curatare sau manopera pentru iginiezare. Asa ca am cumparat un tub de spuma pentru igienizare din Kaufland.

            Operatia de igienizare este gratuita si inclusa in revizie, caz in care mi-am cumparat degeaba tubul de spuma? Sau operatia de igienizare este pe bani la revizie si nu mi-au trecut-o in deviz?

            Voi ati platit in plus la revizie pentru igienizare sau a fost gratuita?

            Daca tot fac maine revizia si se schimba filtrul de habitaclu sa fac tot maine igienizarea chiar daca masina inca nu are 2 ani sau sa pastrez tubul si cand masina implineste exact 2 ani sa dau filtrul jos, sa fac eu singur igienizarea si apoi sa pun la loc acelasi filtru? Cum ii mai bine?

            Merci!
            Eu n-am platit pentru igienizare, a fost din partea casei.

            Comment


            • Si eu am intrebat de igienizare si D-na de acolo era foarte mirata cand a auzit de igienizare la 40.000km respectiv a 2a revizie.
              I-am mentionat ca,scrie si in fisa de intretinere nu stia !
              Ramane de vazut pe 31.03, daca imi incarca factura cu manopera (spray si filtru cu carbon am cumparat eu ).
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • A facut cineva recent revizia la un 0.9 TCe ? Am si eu cateva intrebari.

                1) Ce deviz final a fost pentru ulei + filtru ulei + filtru aer + filtru polen + manopera ?

                2) Ce ulei s-a folosit ? (firma, vascozitate, norma ACEA)

                Am intrebat la un dealer Dacia (Meridian) si mi s-a comunicat un pret de ~550 lei cu ulei 10W40 (pe care nu l-as baga nici gratis) sau ~670 cu ulei 5W40 ELF. Eu am mentionat in mod special 5W30 A3/B4 despre care mi-au spus ca nu au pe stoc si nu folosesc in general. Din cate stiu eu cam asta recomanda in special Dacia pentru 0.9 TCe.

                Plus ca 670 lei este mult pentru o revizie anuala la Logan pe benzina, la Ford Focus 2016 1.0 ECOBoost revizie anuala (cu aceleasi piese/operatiuni, inclusiv tester si control rampa si ulei 5W20) este 650 lei la dealer Ford.

                Multumesc anticipat.
                sigpic

                Comment


                • Încearcă la AutoCobalcescu, îți vor pune dacia oil 5W30.

                  Comment


                  • 1. La dacia în revizie e inclus și testul CLiP, dar de regulă se facturează separat "că clientul nu știe".
                    Preț în jur de 600ron

                    2. De unde știi?
                    fisa de întreținere 5w30 /5w40
                    mydacia 5W40
                    dialogys 5w40, ACEA A3, RN0710
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • @aris86 - Dacia Oil 5W30 are (sau cel putin avea) norma ACEA A5/B5, adica fuel economy. Nu este A3/B4 care este altceva, vascozitate mai mare, HTHS mai mare.

                      @t0rquemenada - tot pe aici pe forum am vazut un printscreen sau poza la carnet de intretinere si acolo era mentionat 5W30 A3/B4, daca nu ma inseala memoria. Plus faptul ca este un motor modern (dpdvd conceptual) iar la motoarele noi se merge pe vascozitati mici in general, gen 0W20, 0W30, 5W20, 5W30. Cat despre aiureli pe deviz, in cazul de fata clientul cam stie ce presupune o revizie si ce ar trebui sa apara pe deviz.

                      Sincer mi se pare cam mare costul, nu ca saracesti din 100-150 lei in plus pe an dar ideea in sine, ca la o masina low cost sa fie acelasi pret la revizia anuala comparativ cu o masina de 2 ori mai scumpa, tot 3 cilindri turbo (dar mai performant), cu ulei 5W20 (mai scump) si ora de manopera de 110 lei.

                      LE - la bujii mi-au spus ~200 lei cu manopera iar la placute de frana ~280 lei cu manopera si stand de frana. De curiozitate, bujiile sunt clasice sau Iridium ? Daca sunt clasice e cam mult .

                      LE2 - masina intentionez sa o comand dupa ce incepe programul Rabla, de asta am inceput sa adun informatii.
                      Last edited by LifeDrainerRO; 30 March 2016, 21:25.
                      sigpic

                      Comment


                      • Tu nu ai primit fișă de întreținere? Îți faci cont pe dacia.ro și o descarci de acolo.

                        Garanția - Avantajul și dezavantajul unei mașini noi.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Revizie 40.000 km - 591 ron cu tot cu discount My Dacia.Simpotrans Voluntari.
                          urmeaza si pozele cu facturileeee.(Factura de filtre si ulei,factura de discount,factura pentru filtru motorina separat)
                          Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                          Comment


                          • Originally posted by LifeDrainerRO View Post
                            A facut cineva recent revizia la un 0.9 TCe ? Am si eu cateva intrebari.

                            1) Ce deviz final a fost pentru ulei + filtru ulei + filtru aer + filtru polen + manopera ?

                            2) Ce ulei s-a folosit ? (firma, vascozitate, norma ACEA)

                            Am intrebat la un dealer Dacia (Meridian) si mi s-a comunicat un pret de ~550 lei cu ulei 10W40 (pe care nu l-as baga nici gratis) sau ~670 cu ulei 5W40 ELF. Eu am mentionat in mod special 5W30 A3/B4 despre care mi-au spus ca nu au pe stoc si nu folosesc in general. Din cate stiu eu cam asta recomanda in special Dacia pentru 0.9 TCe.

                            Plus ca 670 lei este mult pentru o revizie anuala la Logan pe benzina, la Ford Focus 2016 1.0 ECOBoost revizie anuala (cu aceleasi piese/operatiuni, inclusiv tester si control rampa si ulei 5W20) este 650 lei la dealer Ford.

                            Multumesc anticipat.
                            Bujii Laser iridium NGK
                            Si de ce sa fie la Dacia mai ieftin ca la Ford ?
                            Marea majoritate a consumabilero la Dacia dar si la Ford sunt fabricate de marci de prima echipate
                            Cel putin la Dacia nu am vazut nici o piesa pe care sa scria Dacia
                            sigpic

                            Comment


                            • Pentru bujii Iridium NGK pretul este ok.

                              De ce sa fie mai ieftin la Dacia ? Pentru ca Dacia costa 7000-12000 euro nu 13000-20000, pentru ca ELF 5W40 este mai ieftin decat Castrol 5W20, pentru ca la Dacia nu cred ca ora de manopera este 90 lei + TVA. In rest operatiunile sunt cam aceleasi.

                              De exemplu la placute este diferenta, la Focus fiind aproape dublu ca pret.
                              sigpic

                              Comment


                              • Daca iti pune NGK Laser Iridium, dai 1000 de lei revizia.

                                Si de ce sa fie la Dacia mai ieftin ca la Ford ?
                                Ca sa se laude astia cu Dacia.
                                Last edited by mr.K; 31 March 2016, 20:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google