Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maravela View Post
    A facut cineva revizia la 1 an pentru 1,2 16v + GPL? costuri si ce se schimba? In iulie trebuie sa o fac si sa stiu la ce sa ma astept.
    Am facut eu revizia la 1 an si m-a costat cu tot cu filtrul pentru GPL 600 Ron la Serus de pe Bd Timisoara in conditiile in care i-am rugat sa puna tester-ul pe ea si a costat 50 ron. Recomand service-ul, sunt baieti de calitate

    Comment


    • Salut,

      Vineri o sa ma duc la revizia de 2 ani si as avea o nelamurire legata de uleiul de motor.
      Le-am zis ca as dori 5w30, dar mi-au spus ca nu au pe stoc si ca ei imi recomanda 5w40.

      E vreo diferenta intre cele doua?
      Ma gandeam sa cumpar eu Elf 5w30 si sa ma duc la revizie cu uleiul meu.
      Ce recomandati?

      Revizia o fac la Meridian Sud

      Comment


      • Cu 5w40 de la Elf masina este mai putin zgomotoasa. Eu pe asta vreau sa il pun la revizia din septembrie.

        Comment


        • Sa nu uiti si de curatarea sistemului AC (daca detii).

          Comment


          • si eu recomand ulei de calitate (de firma cunoscuta, nu rebrenduit), 5w40 este f bun, mai bun decat 5w30, 30<40 inseamna ca la temp ridicate are aceleasi prop, cifra 5 este pt vascozit la temp scazute, se rec sa fie cat mai mica altii pun 0w40

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Ms pt sfaturi.
              O sa raman la 5w40.
              Le-am zis sa includa si curatarea sistemului AC.

              Comment


              • Schim ulei si placute frana!

                Am cerut o oferta prin MyDacia la Auto Europa Timisoara pentru schimbul de ulei (ulei Elf) si placute de frana. Raspunsul a fost:
                -placute frana 200 lei;
                -garnitura buson ulei 8 lei;
                - 5 L ulei Elf Evolution 232 lei;
                - filtru ulei 55 lei;
                - manopera 108 lei.
                TOTAL=750

                Banuiesc ca preturile la piese si manopera mi-au fost comunicate fara TVA ca adunate nu ajung la 750 lei.

                Pretul mi-i se pare exagerat.
                Poate cineva din Timisoara stie daca Autoglobus e mai ok...
                Citind pe forum am inteles ca la Orastie ar fi preturi mai ok asa ca am cerut o oferta de la ei.
                Uleiul Elf 5w30 DPF l-am gasit pe net la pretul de 155 lei/5 L si Auto Europa cere 290 lei/5 L. E furt la drumul mare!!! Dacia

                Comment


                • Remus, cumpara tu piesele de pe forum sau de la un magazin ( dar sa fie de origine, daca masina e in garantie ) si vei iesi mult, dar foarte mult mai ieftin. Eu de exemplu, la revizia de 2 ani, mi-au facut o "oferta" la 850 lei, cu ulei Dacia si manopera inclusa.
                  Cu piesele mele ( filtrele la fel, doar uleiul Elf ), am ajuns la 550 lei ( 400 lei piesele + aprox 150 manopera )...

                  Comment


                  • Vezi aici experienta mea cu AutoGlobus2000: http://www.loganclub.ro/forum/revizi...40#post1666740
                    Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                    Comment


                    • M-au sunat pt estimare de pret si am ajuns la 760 RON pentru revizia de 2 ani.
                      Mi se pare mie sau e cam mult?

                      Comment


                      • Mult. E cat la un dci.

                        Comment


                        • Pentru motorizarea de 1,2 16v pe care o văd trecută în semnătura ta, mi se pare un preţ foarte piperat. Au inclus oare şi plăcuţele de frână, respectiv manopera aferentă schimbării lor în oferta de preţ pe care ai primit-o?

                          Comment


                          • Originally posted by igor06 View Post
                            M-au sunat pt estimare de pret si am ajuns la 760 RON pentru revizia de 2 ani.
                            Mi se pare mie sau e cam mult?

                            Foarte mult. Anul asta si eu fac revizia de 2 ani. Am schimbat filtrul aer si filtrul polen sambata. La revizie voi schimba uleiul si filtrul de ulei plus curatarea instalatiei de are conditionat.
                            Filtru aer - 40 lei
                            Filtru polen - 80 lei. Manopera la ambele free, au fost schimbate "intre blocuri"

                            Urmeaza ulei dacia oil sau elf 5w40 -pana in 130 lei
                            Filtru ulei - 25-30 lei
                            Manopera aferenta acestor 2 piese plus curatarea instalatiei de aer conditionat vor fi platite in service.

                            Comment


                            • Au inclus doar ce era pe fisa de intretinere pt revizia de 2 ani (deci nu cref ca pretul include si placutele).

                              Comment


                              • Originally posted by igor06 View Post
                                ...deci nu cred ca pretul include si placutele.
                                No comment!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google