Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La serviciu, am schimbat bascula lpe partea stanga la Logan MCV 1 la 100000 km si 6 ani vechime. In rest masina arata bine si nu prezinta rugina.

    Comment


    • Acum depinde si de gropile incasate de fiecare in parte.
      Faptul ca am ajun cu ea la KM astia fara sa schimb nimic a dat dovat de o fiabilitate mai buna dacat restul cazanelor care le am in "custodie" referitor la trenul de rulare.
      sigpic

      Comment


      • Pentru ca am in familie un Logan 2 0.9 pentru care trebuie facuta revizia de 1 an in curand, m-am apucat sa fac un mic research cu privire la preturi (manopera + piese). Informatiile au fost obtinute pe mail sau prin telefon:

        Dacoserv Bucuresti - 635 lei
        Motor Service Bucuresti - 440 lei
        Meridian Sud Bucuresti - 720 lei
        Simpo Trans Bucuresti - 543 lei
        Adras Bucuresti - 580 lei
        Condorul Calarasi - 350 lei
        My ride

        Comment


        • poti intreaba si la automarcus, in bucuresti
          in orice caz, diferente maricele pt aceeasi revizie, intre 350 si 720, este mai mult decat dublu
          pentru revizie,la care se schimba uleiul si 2 sau 3 filtre, un 350 lei pare ok
          Last edited by panselin4; 8 August 2014, 14:37.

          Comment


          • Ceva recomandari pentru service-uri din Bucuresti zona Militari aveti?
            Altceva in afara de Dacoserv si Adras nu cunosc in zona, si nici macar despre astea 2 nu am o parere, n-am fost pana acum nevoit sa intru in service

            Comment


            • Mie mi-au lăsat o impresie bună ambele service-uri (vorbesc de Dacoserv și de unitatea Adras din Drumul Taberei, cea din Militari nu știu cum este).
              De reținut că cei de la Dacoserv sunt mai pliabili pe cerințele clientului (te primesc cu piesele tale fără să comenteze, poți sta lângă mașină ,etc.) iar că cei de la Adras, deși nu am încercat să vin cu piesele mele, am înlocut ceva elemente de direcție la ei și per total a ieșit mai ieftin decât devizul.
              Dacă te duci pentru revizie, du-te la Dacoserv și urmărește cu cartea de service în față ce îți propune consilierul să înlocuiți. Dacă e prima revizie, nu accepta să ți se schimbe plăcuțele de frână fiindcă țin până la 25-30k lejer. Ei vor să le schimbe la prima revizie (20k) fiindcă până la a 2-a (40k) nu țin.

              Comment


              • Vad ca ai un 0.9
                Cei de la Cobalcescu de pe Splai sunt mai experimentati ca am facut eu cele 4 revzii numai la ei.
                Si daca le spui ca vrei sa stai langa masina nu te refuza.
                sigpic

                Comment


                • Trebuie sa plec un drum de vreo 2000 km si vreau sa fac revizia inainte. Pana acum am 11.500 km. Nu ma astept sa fie gata placutele de frana, dar o sa-i pun sa le verifice, sa nu am surprize.

                  Comment


                  • daca ai 11.500km + 2000km = 13.500km.
                    revizia se face la 20.000km nu?
                    atunci mai ai de facut 6.500km. deci nu e cazul dupa parere mea.
                    cat despre placute, e bine sa le verifici, doar nu cred ca ar fi cazul ca trebuie schimbate. doar nu faci raliu.

                    Comment


                    • Eu mi-am verificat placutele la 11800 km si mi-au zis ca or sa mai tina inca vreo 2 ani, in acelasi regim de exploatare.

                      Comment


                      • Originally posted by Dangulica View Post
                        Ceva recomandari pentru service-uri din Bucuresti zona Militari aveti?
                        Altceva in afara de Dacoserv si Adras nu cunosc in zona, si nici macar despre astea 2 nu am o parere, n-am fost pana acum nevoit sa intru in service
                        Iti recomand Serus Militiari de pe blv. Timisoara. Am avut o problema la Renault si au fost prompti si priceputi. Deasemenea pentru revizii am fost doar la Dacoserv pentru ca au preturi mai mici. In zona mai este si Meridian Vest(Blv. Iuliu Maniu-spre A1) dar nu am fost niciodata.

                        Comment


                        • La ora actuala am 27.000 km cu placutzele de frana si mai merg.
                          Nu pre mult dar merg.
                          Asa ca lasa revizia pentru mai tarziu.
                          sigpic

                          Comment


                          • Fac un an fix cand ma intorc din concediu si sunt obligat s-o fac atunci. Dar am s-o fac inainte sa plec, pierd vreo 2 saptamani din anul calendaristic pana la prima revizie, dar na...prefer s-o fac inainte, s-o mai si verifice cu ocazia asta.

                            Comment


                            • Originally posted by Dangulica View Post
                              Trebuie sa plec un drum de vreo 2000 km si vreau sa fac revizia inainte. Pana acum am 11.500 km. Nu ma astept sa fie gata placutele de frana, dar o sa-i pun sa le verifice, sa nu am surprize.
                              Nu mai traiti cu impresia ca placutele de frana sunt de unica folosinta. Chiar daca la modelele noi sunt mai subtiri, nu inseamna ca trebuiesc schimbate la 14.000 km, nici la cielo nu le schimb atat d repede ..totusi..placutele alea mai merg lejer pana la 20.000 km.

                              Comment


                              • Ca sa nu mai existe dezbateri, la Logan II avem

                                Diametru disc frână: 259 mm /258 mm(discuri ventilate)
                                Grosime disc frana nou : 12 mm/ 22mm (258 mm)
                                Grosime minimă disc frână: 10,6 mm (259 mm)/ 19.8 mm (258 mm)
                                Grosime placute de frana noi(cu metal):18,2 mm / 17,5mm (258 mm)
                                Grosime minimă plăcuțe frână(cu metal): 8mm / 7,5 mm (258 mm)
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google