Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da. Dar nici ulei de nava spatiala (gen Motul 300v - 5w40, care este 90 lei litrul). Ceva de compromis.

    Comment


    • Asa e! Hai sa nu ne lasam starniti de colegul de la Iasi!
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • ..

        Comment


        • Nu am spus nicio secunda ca in masina o sa pun ulei din tigaie dupa ce am prajit cartofii.
          Decat in rezervor, in motor niciodata. Glumesc, v-ati cam enervat.
          O intrebare: Cine a dus la revizie uleiul lui, altul decat DaciaOil sau Elf si a avut comentarii din partea "reprezentantei"?

          Comment


          • Chiar nu inteleg care e problema cu uleiul... Fiecare isi pune ce vrea in motor, ca uleiul sintetic este mai bun pentru motor in comparatie cu cel semisintetic este iarasi binecunoscut. Asta nu inseamna ca ti se defecteaza neaparat daca folosesti semisintetic, atat timp cat producatorul il specifica in fisa de intretinere.
            Pentru ca merg mult si sunt mai aprig cu acceleratia prefer sa pun elf 5w40.

            Comment


            • Evident asa este si nu este nicio problema. In ceea ce ma priveste (pentru ca eu am lansat intrebarea cu privire la ulei, sau mai bine zis diferentele pentru masina, intre doua tipuri), forumul chiar si-a facut treaba, si nu cred ca s-a enervat nimeni
              Lumea a intervenit, s-a discutat, s-a desbatut, iar pe mine m-au lamurit, ca eu recunosc unde nu stiu, si de aia intreb
              win-win situation!

              Comment


              • Fiecare isi pune ce vrea in motor,...
                Desigur. Voiam sa stiu daca zice cineva ceva, la reprezentanta, daca duc alt ulei in afara de cele mentionate. Cu specificatiile recomandate dar nu elf sau daciaoil.

                Comment


                • Orice utilizator de motor cu ardere interna ar trebui sa stie ca alegerea unui ulei se face dupa doua criterii:

                  1. Cifra de viscozitate care se alege in functie de temperatura mediului ambiant in care functioneaza motorul... exista acele tabele de selectie in manualul de utilizare.

                  2. Indicele de performanta al uleiului conform clasificarilor americane API si europene ACEA. Aici mai exista si normele interne ale unor producatori, dar acestea oricum sunt in conformitate cu cele internationale mentionate mai inainte, deoarece niciun producator de ulei de motor nu va face un ulei special cerut de un anume constructor de motoare.

                  Daca la criteriul 1. alegerea este ceva mai flexibila, la criteriul 2. trebuie respectat strict ceea ce impune producatorul. Unii producatori impun numai respectarea unui anumit indice de performanta conform normelor API/ACEA fara a impune un brand de ulei anume, altii impun norma lor interna pe care refuza sa o prezinte in vederea confruntarii cu una din cele doua norme internationale tocmai pentru a-si vinde uleiul lor si a nu permite gasirea unui ulei echivalent.

                  Din pacate, in perioada de garantie trebuie sa cantam cum spune reprezentanta, daca in manualul masinii se face referire doar la un brand anume...
                  Last edited by tipicarul; 9 March 2017, 18:50.
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Ok. Repet sub alta forma. "Reprezentanta" se leaga de brand, sau doar de vascozitate?

                    Comment


                    • Depinde de ceea ce scrie in manual!
                      Viscozitatea se alege conform tabelului din manual in functie de zona climatica.
                      Daca manualul nu se refera decat la clasificarea API/ACEA, atunci daca impun un anume brand pot fi contestati!
                      Last edited by tipicarul; 9 March 2017, 19:15.
                      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                      Comment


                      • Unele se leaga altele nu
                        Se leaga de faptul ca nu stiu de provenienta uleiului


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • Mai degraba de faptul ca nu ti-l pot vinde ei!

                          Dar ei pot sa-ti dovedeasca provenienta uleiului ELF cu acte si cu certificat de calitate, daca tu vii cu un ulei mult mai performant/scump (Mobil1 sau Castrol, de exemplu)?
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • STI bine ca pe piaa se vand multe contrafacute
                            Mai ales la targ
                            Si castrol nu mai este ce a fost
                            Prefer elf


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • Dar ei pot sa-ti dovedeasca provenienta uleiului ELF cu acte si cu certificat de calitate
                              Ei iti dau garantia, deci nu e nevoie sa-ti dovedeasca asta.
                              Dar, fii sigur ca au actele mentionate de tine.

                              Comment


                              • Pentru cine vrea sa stie mai mult despre uleiul de motor.
                                Daca se considera reclama, rog un moderator sa stearga linkul!

                                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google