Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau totusi sa fiu cinstit, doar oligofrenul cu surubelnita are vreo vina si s-a purtat ca un meltean, pana sa-i spun sa dispara ca ma enerveaza, in rest, de la mecanicul care a efectuat revizia si pana la casiera care mi-a incasat banii pe revizie, toti au fost amabili, si profesionisti (cat am putut sa evaluez eu, dupa mintea si standardele mele). Dar pentru un dobitoc, care umbla liber, fara lesa prin service, cu surubelnita "la vedere", eu nu mai calc prin Meridian Nord. Ala oricand poate sa faca ceva, la orice masina, e liber, si nu ia nici medicatia

    Sent from my 6055K using Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      ..La service de cartier sau mai mici, risti sa îti dezmembreze masina, sa ia piesele tale originale si sa îti puna uzate, cum a patit Fanez.
      Si nici macar nu eram certat cu ei.


      Originally posted by m3dic911 View Post
      ...gasesc un mecanic bun, oriunde, dar in alta parte...
      ...Daca nu vedeam, pe loc, sa le atrag atentia, ziceau ca am venit cu ea asa....
      Mai greu dar se poate.
      Ziceau: "asa a fost!"


      Originally posted by bolovan View Post
      ...Si asta-i si vina societatii...se depun foarte putine reclamatii...
      Exact. Noi ar trebui sa fim aia cu pretentii. Doar "suntem cetateni europeni si avem drepturi".Majoritatea s-a obisnuit sa se duca cu caciula in mana si cu "saru-mana". Unii le mai dau si "pentru o cafea" chiar daca aia au fost varza.


      Originally posted by m3dic911 View Post
      ... tocmai de aia fac plangeri peste plangeri, unde pot...
      Plangeromanule!
      Asa trebuie procedat. Nu-ti convine, faci plangere. Dar daca numai unul din 5000 face plangere...
      Last edited by Fanez; 19 March 2017, 09:45.

      Comment


      • Originally posted by tipicarul View Post
        Mie mi-au completat antigelul cu apa plata de la dozator..." ce-are doamne? e apa buna de care bem și noi!" Tot maimutele de la Dacia! Văzusem vasul de expansiune plin fără sa am antigelul facturat... prostanacul s-a dat de gol convins fiind că mi-a făcut economie.
        O sa radeti dar manualul de reparatii de la VW, cel putin la modelele mai vechi, recomanda mixarea antigelului cu apa de la robinet!
        Atasat, o imagine preluata de pe alt forum.
        Attached Files

        Comment


        • Acolo e vorba de alt tip de antigel și motor

          Comment


          • Acolo e vorba de alt tip de... motor
            si radiator.

            Comment


            • da, nemtesti, asta e ... nemtesc tine la apa chioara, francez nu !

              Comment


              • Daca radiatorul e din aluminiu, altfel se pune problema. Daca blocul motor e din fonta altfel se pune problema.

                Comment


                • la nemtesti totl e din plastic ,adio aluminu, fonta, plastic nene ! apa si palsticul preteni

                  Comment


                  • Iata si locul unde a rezolvat "dorelul"

                    Sent from my 6055K using Tapatalk
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      Hai ca asta le intrece pe toate!!! wtf! pe bune ?? eu in locul tau il puneam sa bea apa aia pusa de la dozator .
                      L-am chemat pe directorul de service, care m-a dus dus elegant cu vorba cum ca la revizia viitoare o sa-mi inlocuiasca gratis tot antigelul. Bineinteles ca la inceput nu intelegea nici el motivul reclamatiei mele, a trebuit sa-i expun eu argumentele tehnice impotriva a ceea ce a facut subalternul sau... iar inlocuirea antigelului la urmatoare revizie nu stiu daca s-a mai facut pentru ca era masina de serviciu si la ordinul sefului am pasat-o altui coleg.
                      Asta s-a intamplat pe o masina Renault.

                      Originally posted by m3dic911 View Post

                      Oricum, m-am decis, renunt la garantia lor mecanica, si gasesc un mecanic bun, oriunde, dar in alta parte, si la revedere. ...
                      La fel am decis si eu... mai bine renunt la rezolvarea pe garantie la defectele minore cum ar fi scurgerile de ulei pe la burduful de planetara si/sau la conducta de intercooler, garnituri rupte buson de ulei, etc, etc... duci masina in service pentru un fleac si o iei de acolo facuta varza de catre imbecilii aia!

                      Originally posted by claudius_log View Post
                      O sa radeti dar manualul de reparatii de la VW, cel putin la modelele mai vechi, recomanda mixarea antigelului cu apa de la robinet!
                      Atasat, o imagine preluata de pe alt forum.
                      Recomandarea aceasta este valabila pentru anumite specificatii de lichid de racire (antigel) numai in urmatoarele conditii:
                      1. nu exita scurgeri vizibile de lichid de racire si atunci scaderea nivelului in vasul de expansiune se datoreaza evaporarii apei din amestecul antigel;
                      2. se masoara densitatea, respectiv temperatura de congelare a lichidului de racire;
                      3. se completeaza NUMAI cu apa dedurizata/distilata;
                      4. se masoara/verifica din nou densitatea lichidului de racire, dupa amestecarea apei in toata masa de lichid de racire existenta in toata instalatia de racire a motorului.
                      Last edited by tipicarul; 20 March 2017, 10:49. Reason: Automerged Doublepost
                      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                      Comment


                      • Baieti, la voi e ok...ca sa zic asa.
                        Sa vedeti cum era in 2006 - 2007, cand mergeam la revizii si garantie cu file din "Manualul de service Dacia Logan" dupa mine sa fac scoala cu mecanicii lulii. Habar n-aveau de nimic, ordine de strangere, cupluri de strangere, etc.
                        Acu' intre timp vad ca s-au scolit.

                        Comment


                        • Exact asta am patit....trebuia inlocuit o porcarie de autocolant.....m-a mancat undeva...acum trebuie vopsita o usa, pentru ca, un incapabil s-a gandit ca rezolva problema.
                          In ceea ce priveste revizia in sine, nu am nico problema, asa cum spuneam, a decurs bine, mi-a completat lichidul de racire cu antigel (era sub minim). Am vazut eu cu ochii mei cand a desigilat sticla de antigel Dacia, si a completat pana sub semnul de maxim.
                          Mecanicul care s-a ocupat de revizie, a pus testerul pe masina, a verifica sa nu fie erori, a pus testerul pe baterie, verificat articulatii, tren rulare, traseu evacuare - toate vizual si manual (tras de ele). Schimbat ulei si filtre. A lucrat curat si ingrijit si atent, fara sa se grabeasca, sa dea rasol. Mi-a raspuns la toate intrebarile mai mult sau mai putin la obiect, fara sa para deranjat. Tot el mi-a schimbat si anvelopele.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Ma mir ca nu si-au exprimat nedumerirea: "ce-are domne? e dacie! vrei sa-ti vopsim toata usa, doar pentru o mica zgaiba sub geam? daca iti sarea vopseaua de la o pietricica in trafic, ce faceai?"
                            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                            Comment


                            • Originally posted by m3dic911 View Post
                              Iata si locul unde a rezolvat "dorelul"

                              Sent from my 6055K using Tapatalk
                              Ce odios a zgariat-o!
                              Mananca-i ficatii aluia, sa fie bun de plata.

                              Asta ar trebui concediat, fara drept de apel.
                              Una e sa gresesti si alta e sa nu te duca capu', sau sa fii extrem de superficial in ceea de faci (ca deh, nu e bunu' tau si te doare la banana...ca vb aia, e dacie).

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                Ce odios a zgariat-o!
                                Asta ar trebui concediat, fara drept de apel...
                                Si daca e baiatu' sau nepotu' lu' "sefu' "?
                                Sau poate e din psd
                                Aaa... nu e pesedist ca nu e asistat social, are loc de munca si nu la stat, e "de dreapta".
                                Last edited by Fanez; 20 March 2017, 11:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google