Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exista sanse sa nu ma primeasca cei de la reprezentanta cu piesele cumparate cu factura si certificat de conformitate?
    Am 10.500 de km si as cam face revizia dar cu uleiul si filtrele lor ma costa 600 de lei...

    Comment


    • Te primesc cu piesele tale, dar in caz de probleme, s-ar putea sa te trimită la cei care ai cumpărat uleiul.

      Comment


      • Dragos, pentru ulei si filtre aduse de tine, nu vor comenta, deja s-au obisnuit.
        Totul e sa fie din sursa sigura, eu am luat de la autokxxma, toate de origine(filtre), iar ulei Elf 5w40.
        De curand, la 6000 km si la vreo 3 luni de la prima revizie, am avut "surpriza" sa se aprinda martorul poluare, au constatat, au dat comanda fiind un lot cu probleme.
        Nu a comentat nimeni nimic. Desigur, iti vor trece in carnetul de intretinere"piesele clientului"..dar nu ai njmic de pierdut..
        Din postarile si de la ceilalti colegi, diferenta intre a aduce piesele tale (ulei si filtre) si amerge pe piesele puse de reprezentanta e cam un plin de benzina..

        Comment


        • Dacă aveai probleme la motor, nu știu cum te mai ajutau ei, în fine, prima revizie e recomandat sa pui materialele lor, ca să nu aibă ce sa comenteze ulterior.

          Comment


          • E o polemica veche, dar am intrebat inainte si oficial si neoficial..raspunsul e ca in carte nu scrie sa pui piese de la reprezentanta.
            Trebuie respectata indicatiile/normele, odata cu factura se inmaneaza si certificat de conformitate, de aceea am spus ca trebuie avut grija de unde se cumpara.
            Desigur, e alegerea fiecaruia, dar garantia se pierde in caz de interventii/modificari..eu sunt deja la a 3-a masina de noua (personala, pe langa cele de servici) si am vazut cum stau lucrurile, prefer ca dupa revizie sa raman si cu plinul de benzina..
            Revizia obligatoriu in reprezentanta cat e in garantie si ulterior cat se poate de mult, cel putin la operatiuni mai serioase gen distributie, desi am prins diverse campanii pe frane, AC, directie, etc

            Comment


            • "BaEtii" de la reprezentanta au comision la piesele/consumabilile vandute de ei (cei care fac receptia) prin urmare au tot interesul sa te convinga (fiecare cum se pricepe) sa iei piese/consumabile de la ei. Eu m-am dus cu ulei Ravenol 5w40 si nu a comentat nimeni nimic. Cand au pus "piesele lor", au zis ca 5w30 trebuie uleiul conform "calculatorului".
              Last edited by Fanez; 6 February 2019, 13:25.

              Comment


              • Am efectuat astazi revizia de 1an,0.9tce la Condorul, reprezentanta Dacia din Calarasi. Rapid, profesionist. Pretul in trend (chiar daca factura a fost intocmita ciudatel)...
                Attached Files

                Comment


                • Un preț decent ,eu la cele 3 revizii am platit 486 lei / revizie.

                  Comment



                  • Salutare!
                    Piese cu pret adevarat..dublu..presupun ca nu au pus filtru habitaclu cu carbon..
                    Pentru ulei, ai cerut expres Dacia 5W30? Nu fac pe expertul, dar la 0.9 tce mergea mai bine 5w40..
                    Acum ai scapat de un stres, dar pentru cealalta revizie poate vei avea in vedere sa iei singur piesele.

                    Comment


                    • Oricum chiar este un pret decent, în jur de 500 lei costa o revizie clasica cu ulei si filtre, cam asa am plătit si eu pe la revizii
                      eu filtrul de habitatul il înlocuiesc personal, si oricum uleiul si filtrele le cumpăr separat, doar manopera este efectuată la reprezentanta

                      Comment


                      • Mi se pare aiurea ca ti-au vandut 5 sticle de cate un litru de ulei... E clar mai scump decat una singura de 5 litri.
                        Apropo de revizii, mie mi-au facut o oferta la Simpotrans Colentina cand am primit masina "manopera gratuita la revizii" daca cumpar piesele de la ei. Din ce inteleg eu e cam 70 de lei aceasta manopera. Mare oferta!
                        P.s.: apropo, in rest nicio reducere dar asta povestesc la MyRide altadata

                        Comment


                        • Un bidon de 1L cu 0,9L ulei în el ocupă mai puțin spațiu ca un bidon de 5L cu 0,9L ulei în el.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Cum adica? E diluat cel de 5 litri?

                            Comment


                            • In motor intra 4,1L si iti raman 0,9L. E de preferat sa iti ramana intr-un bidon de 1L.
                              Pretul pentru Dacia Oil vad ca este dublu la reprezentanta(240 Ron pt. 5L) fata de magazinele online(autokarma,epiesa - 120 pt. 5L)

                              Comment


                              • No offence, dar la pretul acela se putea cumpara un ulei mai calitativ. Pentru revizia din mai, am cumparat 5 litri de ulei 5W40 Liqui Moly Leichtlauf High Tech (ACEA A3/B4, API SN, RN0710) cu 225 lei (45 lei/litru), tot la bidoane de 1 litru.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google