Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am rezolvat cu revizia de 2 ani !!
    Cost 308 lei plus 10 lei spaga la mecanic ca mi-a curatat motorul !
    Am schimbat :
    ulei Elf 5W40
    filtru ulei
    filtru aer
    filtru habitaclu
    curatat sistem aer conditionat
    garnitura buson baie,plus verificarea de rutina.
    Din nou,reprezentanta Dacia din oras,unde am facut schimbul anul trecut,a facut-o bine pe banii mei,gasind 2 garnituri de cupru la buson,una peste alta.Mai mult,filtru de ulei a fost strans asa de tare ca i-a trebuit 10 minute sa-l desfaca....
    Numai profesionisti angajati astia la reprezentanta,pe post de muncitori necalificati !!(nu glumesc)
    Cat a fost suspendata,am putut observa ca pe partea pasagerului,sub masina,nu exista antifon dat deloc,este tabla goala.Pe acolo trec tevile de la frana si alimentare,cred.
    O sa iau antifon si o sa termin eu treaba aluia care a dormit pe linia de asamblare.
    Per total sunt multumit de banii care i-am dat,la jumate cat mi s-a cerut la "REPREZENTANTA" !

    Comment


    • Salutare!
      Cei 308 Ron sunt doar pentru manopera, sau jnclude manopera+ piese?
      Inteleg ca revizia a fost efectuata la un service din afara retelei Dacia/Renault si vei renunta la garantie?
      Multumesc.

      Comment


      • Include tot (ulei+filtre+manopera), cred ca piesele l-au costat vreo 220 lei.

        Comment


        • Sari neamule, promoții mari la pachetele de revizie Dacia la emag


          Unele sunt țepe, prețurile la dCi 90 CP de 138 lei sunt cam ca la reprezentanță.

          Revenind la revizia și costul de 320 de lei, în afară de piese și manopera instalării lor, lipsește chiar "revizia". Adică inspecția mașinii. O reprezentanță Dacia cotează cam cu 100-120 de lei această inspecție. Dacă o mai adaugi și pe asta, ajungi la prețul plătit de mine la EuroCar pentru un dCi (care are ulei de două ori mai scump ca un SXR).
          Last edited by gecmc94; 17 October 2018, 23:00. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Ce inseamna inspectia masinii? La mine doar s-a facut ca se uita 1 minut pe sub masina si a invartit cu mana rotile. Ce ar trebui sa faca?

            Comment


            • In Alexandria, trag de roti, verifica articulatiile, presiunea in pneuri, se uita vizual la masina, verifica stergatoarele, sistemul de iluminare, lichidele si la nevoie pun si laptopul pe ea.

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                mai puțin cel de habitaclu pe care mi-l pun/curăț singur, când și de care vreau
                Asta nu e o idee prea buna... La ce e in el cand il schimb imi vine rau.

                Comment


                • Și mie când am dat afară vreo două ploșnițe de cereale. Din această cauză îl curăț de vreo 3 ori pe an, primăvara după căderea florilor prin mai, vara prin iulie înainte de concediu și după ce au căzut florile de tei și toamna după ce se scutură gunoaiele din copaci.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    ... la nevoie pun si laptopul pe ea.
                    La fiecare revizie (amandoua) prima data au pus laptopul apoi au suit-o pe elevator.

                    Originally posted by gecmc94 View Post
                    Ș... ploșnițe de cereale. ... căderea florilor prin mai, ... florile de tei ... gunoaiele din copaci.
                    Sita la gura de admisie aer elimina o mare parte din neplacerile astea.

                    Comment


                    • Sitele suplimentare pentru gura admisie aer habitaclu protejeaza filtrul aer habitaclu sau in situatia in care acesta nu exista reduc mizeriile introduse in masina dar atentie in ambele situatii au ca efect secundar reducerea debitului de aer. Acest neajuns se poate compensa partial cu ajutorul ventilatorului, procedeu care vine la pachet cu alte neajunsuri (zgomot, uzura, consum, etc).

                      Comment


                      • Eu nu am simtit nicio reducere a debitului de aer, desi nu ai pus asa ceva iti dai cu parerea. Mai degraba infunzi un filtru de polen si nu mai ai apoi debit in habitaclu, asta am patit-o la un dokker, in schimb la sandero nu am mai avut astfel de probleme.

                        Comment


                        • Am efectuat revizia de 1an,0.9tce la Daperom pitesti cu 505lei(manopera-200+piese-305).Seful de service foarte amabil si la receptie,dar mecanicul(un nene cu mustata)cel mai gretos om pe care l.am vazut,nu am putut sa schimb 2vorbe cu el.atasez foto cu factura si fisa service.
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 28 October 2018, 12:42.

                          Comment


                          • A schimbat cineva placutele la Service Dacia/Dealer?
                            Eu am primit o oferta ametitoare , 268Ron placutele si 199,26ron manopera.

                            sigpic

                            Comment


                            • Eu am platit in jur de 360lei acum 1,5 ani ,cu tot cu testul de frânare care este obligatoriu.In cazul tau ,manopera ceruta mi se pare exagerata.

                              Comment


                              • În iulie mi-au zic ca ar fi "aproape" 300 de lei, placute + manopera la automarcus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google