Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Colegu' cu intrebarea ghidusa despre placite si discuri moka are 1.5 dci, deci nu ma bate la cap cu lantul de la 0.9, care oricum, numai pe viata nu e.

    Comment


    • Originally posted by sunshine View Post
      Ce ulei i-au pus?
      Elf 5w40 la bidon, initial au vrut sa puna de la butoi, dar am solicitat ulei la bidon.

      Comment


      • Multumesc de raspuns. Apreciez subtilitatea citatului.
        Intrebarea legata de restul consumabilelor era, in schimb, justificata. Despre distributia la diesel, parca citisem ca se inlocuieste la a 4-a revizie.

        Comment


        • L.E.: Am gasit stipulat faptul ca se inlocuiesc inclusiv stergatoarele. Vedeti in atasament, ultimul paragraf.
          Attached Files

          Comment


          • Foarte interesant ce ai gasit tu, dar cred ca se refera la cei care platesc acest pachet, sau la o alta oferta mai de actualitate. Cei care au prins promotia in 2017 nu cred ca beneficieaza de asa ceva.
            Si e o mare diferenta intre primul paragraf unde scrie : "include" si ultimul pragraf unde scrie : "presupune"

            L.E.

            Am atasat un print-screen din contractul meu scanat.
            Eu zic ca e destul de clar.
            Attached Files
            Last edited by SoNyKeL; 2 September 2018, 07:51.

            sigpic

            Comment


            • Aici este link-ul:
              Programul de intretinere Dacia Service sporeste durata de viata a vehiculului tau si ofera pasagerilor confortul dorit.


              Si daca interpretam contractul, in cartea de service se mentioneaza mai mult ca sigur ca intervalul de service pt placutele de frana, de exemplu, este oarecum variabil si ca se schimba atunci cand se uzeaza.
              Pe de alta parte, e clar ca nu cuprinde, sa zicem, uzura normala a volanului sau a butoanelor de radio / climatizare, matuirea vopselei, samd.

              Comment


              • Facut revizia de 2 ani la Logan 1.2, Meridian Sud - ulei Elf, filtre si manopera - total 561 lei. Totodata facut ITP acolo, 102 lei, pret rezonabil pentru o reprezentanta.
                Multumit de cum a decurs totul (programare cam din scurt, dar mi-au gasit loc la revizie si ITP + foarte OK atitudinea si comunicarea), revin aici si la anul.
                Dacia Logan II, 1.2 16V, Prestige & Securite Pack

                Comment


                • Salutare! Am primit urmatoarea oferta pentru schimb kit distributie si accesorii de la reprezentanta Dacia Timisoara:

                  Sandero Stepway 1,5 dci, 90cp euro 5. Masina are 4 ani si vreo 2 luni si 81000km si inca este in garantie.

                  Nu am mai urmarit forumul si nu mai sunt la curent cu preturile si de asta va intreb pe voi. Cum vi se pare pretul? Ii pret bun, ii pret normal, ii prea scump?

                  Multumesc!
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 4 September 2018, 19:58.
                  Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                  Comment


                  • La manopera nu imi pare mult, este ok. Pt. piese nu stiu care este pretul lor pe piata. Dar ce intra la piese ?

                    Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • In dreptul distributiei apare codul 130C11508R si pare ca ar contine curea, surub si rola intinzatoare: https://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=130C11508R
                      In dreptul accesoriilor apare codul 117203694R si pare ca ar contine set curea transmisie cu caneluri si rola intinzatoare: https://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=117203694R

                      Este tot ce trebuie sau lipseste ceva?
                      Pompa de apa nu se schimba in cadrul schimbului de distributie la masinile astea?
                      Last edited by epuru; 4 September 2018, 19:12.
                      Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                      Comment


                      • Acum depinde daca vrei sa mergi pe renault sau nu, eu la masina veche merg pe contitech curea si rola INA pt distributie, Pompa apa SKF sau HEPU.
                        Peste 2 saptamani chiar trebuie sa fac distributia pt masina veche.
                        La 250lei manopera eu spun ca este foarte bine.

                        Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                        Referitor la pompa apa eu il am pe tata ( face taxi ) care a tinut pompa de apa 120mii ( la mai multe schimburi De distributie ) asta la dci 2007.


                        Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk
                        Last edited by dl_dr25; 4 September 2018, 19:35. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by epuru View Post
                          Salutare! Am primit urmatoarea oferta pentru schimb kit distributie si accesorii de la reprezentanta Dacia Timisoara:

                          Sandero Stepway 1,5 dci, 90cp euro 5. Masina are 4 ani si vreo 2 luni si 81000km si inca este in garantie.

                          Nu am mai urmarit forumul si nu mai sunt la curent cu preturile si de asta va intreb pe voi. Cum vi se pare pretul? Ii pret bun, ii pret normal, ii prea scump?

                          Multumesc!
                          Atentie, acolo ai doar partea de distributie, fara schimbul de ulei/filtre si fara revizia Dacia!
                          Am facut si eu revizia luna aceasta, tot la 80k si tot la aceeasi reprezentanta, manopera a fost 428 lei si piesele 881 lei - luate de mine de pe epiesa.ro

                          Comment


                          • Uite ce am comandat eu la epiesa:
                            Attached Files

                            Comment


                            • Originally posted by dl_dr25 View Post
                              Acum depinde daca vrei sa mergi pe renault sau nu, eu la masina veche merg pe contitech curea si rola INA pt distributie, Pompa apa SKF sau HEPU.
                              Peste 2 saptamani chiar trebuie sa fac distributia pt masina veche.
                              La 250lei manopera eu spun ca este foarte bine.

                              Referitor la pompa apa eu il am pe tata ( face taxi ) care a tinut pompa de apa 120mii ( la mai multe schimburi De distributie ) asta la dci 2007.
                              Este 244 lei fara TVA manopera, adica vreo 290 lei.

                              Originally posted by claudius_log View Post
                              Atentie, acolo ai doar partea de distributie, fara schimbul de ulei/filtre si fara revizia Dacia!
                              Am facut si eu revizia luna aceasta, tot la 80k si tot la aceeasi reprezentanta, manopera a fost 428 lei si piesele 881 lei - luate de mine de pe epiesa.ro
                              Am facut deja revizia de ulei si filtre. Am cerut oferta doar pentru distributie. Vorbim aici doar despre distribuie.
                              Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                              Comment


                              • Pompa de apă nu s-ar schimba decât dacă este nevoie (în general curge sau picură). Se practică un schimb de pompă la 2 distribuții din ce am văzut.
                                Prețul la manoperă este ok, dar eu aș insista pentru scoaterea "Probei scurte de drum", nu își are rostul.

                                Mai cere și părerea unui alt service, preferabil tot reprezentanță. În București sunt diferențe de preț destul de mari uneori.

                                Dacă nu te stresează ideea, știind în cât de bună stare erau curelele și rolele atunci când le-am scos (după cca. 5 ani și 60k km), în locul tău aș mai amâna 1 an toată treaba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google