Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut revizia de 20.000 la un autoturism Logan II, dCi, 90 CP, avand toate dotarile posibile.
    Revizia a fost extrem de scumpa adica 200 euro (883 lei) la Redac Craiova.
    M-am plans conducerii service-ului, m-am plans la vocea clientului. Toti o fac pe surzii!
    Mi-au facturat separat revizia 20.000 km de inlocuire a 3 filtre de: motorina, aer si habitaclu, ceea ce este incorect deorece nu se putea face revizia fara aceste operatiuni, deci revizia trebuia sa le includa.
    O alta problema pe care am cerut-o celor de la Dacia sa o rezolve a fost ca sa nu ne lase pe mana lacomiei patronilor de service si sa oblige service-urile sa practice preturi FIXE pentru REVIZIILE OBLIGATORII, preturi fixate functie de model, nivel echipare, nr. km.
    Cei de la Dacia iar se fac ca nu aud!
    Cred ca toti cei care comenteaza ar trebui sa puna presiune pe Dacia ca sa controleze preturile REVIZIILOR OBLIGATORII exact asa cum controleaza pretul autoturismelor atunci cand aceiasi dealeri le vand masinile.
    Sper ca cei care vor comenta ceea ce am scris sa gandeasca de doua ori inainte daca chiar au ceva valoros de spus, caci daca sprijina hotii evident ca nu au nimic de spus!

    Comment


    • Nu vreau sa comentez......dar trebuia sa te astepti la costul asta de cand ai cumparat masina....atasez un tabel pentru Sandero diesel.
      Attached Files
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Cumpara piesele si platesti doar manopera ,asa am sa fac si eu se apropie 20.000km exact motorul tau.
        Piesele una peste alata te cost cca 300-350 ron, iar manopera (am sunata la service) 150 ron pentru piese la sacosa(conditie sa ai factura si certificate...) piese de origine.
        Nu spun numele sa nu se considere reclama !
        Last edited by bobbyred; 28 February 2015, 15:10.
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • Ajungi tot la pretul ala plus de asta pierzi garantia.
          S-a mai discutat treaba asta


          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Manopera este mai scumpa cu piesele clientului


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by stoicanu; 28 February 2015, 15:12. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • ImageUploadedByTapatalk1425125604.400461.jpg
            Acum am la indemana manopera de la Renault


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • daca nu afecteaza garantia, este singura solutie pentru minimizarea costurilor.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Da stiu aceste aspecte!
                La Dealer-ul "X" am sunat chiar ieri ......singurul lucru care mi-au spus referitor la piese sacosa ,sa imi cumpar filtru (cartus) motorina de la ei sa nu am probleme cu producataorul.
                Am intrebat si de faza cu pierederea garantiei ....daca sunt facturi si certificat de garantie,calitate nu-i problema!

                Acum numai inteleg ? uni spun asa ,altiii........! ! ! am sa citesc toate cele 57 de pagini din aceasta sectiune sa vad exact de ce se leaga ei
                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                Comment


                • Daca se intampla sa ai probleme cu ceva pe la motor se vor lega de ori ce ca sa nu o rezolve pe garantie.
                  Si primul lucru va fi ca ai folosit piese neconforme.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Eu as merge pe ulei si filtre de la reprezentanta
                  Restul nu e problema (placute discuri etc)


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Last edited by stoicanu; 28 February 2015, 15:23. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by stoicanu View Post
                    Eu as merge pe ulei si filtre de la reprezentanta
                    Cam asta include o revizie normala. Uleiul si filtrul de ulei le poti cumpara de la reprezentata, restul filtrelor le poti cumpara tu si chiar le poti monta tu. Astea(restul filtrelor) nu afecteaza cu nimic garantia - asa tind sa cred.

                    Comment


                    • Funct mot este afectata de ulei, filtru , filtru aer, de astea se vor lega daca vor fi probleme de garantie la motor......daca sunt puse in reprez nu mai au motive....si nu uitati sa completeze toate actele corect.....ce mai.... suntem vaccinati.......dupa 3-4 ani de forja......daca nu sunt probleme, poti risca cu garantia si te descurci cum poti.......am citit pe forum ca la un Logan (folosit pe taxi, ph1...etc) sa rupt arborele cotit......deci se pot intampla evenimente neplacute......
                      Last edited by Oti; 28 February 2015, 15:53.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Originally posted by Oti View Post
                        Nu vreau sa comentez......dar trebuia sa te astepti la costul asta de cand ai cumparat masina....atasez un tabel pentru Sandero diesel.
                        Ai comentat prost. Eu sunt la a IX-a masina cumparata de noua si deci stiu la ce sa ma astept. Nu ma plang de bani in masura in care tu - care ai dat pe masina ta 1/2 din pretul masinii mele - ar trebui sa te plangi.

                        Eu am ridicat cateva probleme in mesajul anterior care ar fi necesitat sustinerea ta (cei de la Dacia isi arunca ochii aici si fac note informative) dar daca tocmai tu saracul o faci pe grozavul ... atunci nu ai inteles nimic din mesajul meu anterior!

                        Nota lor informativa va fi ca saracii care isi cumpara modelul de baza sunt multumiti de costurile de service. Asa cap aveti asa primiti!

                        Oameni buni, nu e normal ca sa venim cu piesele in portbagaj ca sa ni le puna pe masina serviceul pentru REVIZIILE OBLIGATORII! Ar fi normal ca la REVIZIILE OBLIGATORII preturile sa fie controlate de DACIA, sa fie preturi cu materialele toate incluse, preturi rezonabile nu dublate ca la uleiul care mi l-a pus mie REDAC la Craiova, pentru 5W30 mi-a luat 53 lei/litru, dublu fata de un magazin obisnuit care are la randul sau adaos comercial.
                        Last edited by Doru Rotaru; 28 February 2015, 16:21. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Mister Doru, cred ca esti cel putin deplasat in ceea ce afirmi anterior! E adevarat ca pretul reviziilor Dacia incepe sa se apropie de cele ale marcilor mai rasarite din vest, dar asta nu cred ca se poate schimba prin ”galagia pe care o facem pe forum”

                          Comment


                          • Am vreo 15500 km si incet-incet ma pregatesc si eu de revizia la Stepway II dci90. Fiind din Timisoara ma bate gandul sa o fac la Szeged, Ungaria. Am auzit destul de multe lucruri bune despre efectuarea reviziilor la Szeged, asa in general, nu neaparat pentru marca Dacia. Ma costa 60-65 lei drumul dus intors, dar nu conteaza deoarece merg relativ des la Szeged si pot lasa masina la service si in timpul ala pot merge la strand sau la cumparaturi. Daca iau si niste prieteni cu mine si impartim transportul, costul devine irelevant.

                            Ce parere aveti? Si-a mai facut cineva din zona de vest reviziile in Ungaria? Aveti idee cum sunt preturile lor pentru revizii in comparatie cu ale noastre?
                            Last edited by epuru; 28 February 2015, 16:26.
                            Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                            Comment


                            • Originally posted by fallax View Post
                              Mister Doru, cred ca esti cel putin deplasat in ceea ce afirmi anterior! E adevarat ca pretul reviziilor Dacia incepe sa se apropie de cele ale marcilor mai rasarite din vest, dar asta nu cred ca se poate schimba prin ”galagia pe care o facem pe forum”
                              Solicitarea clientilor ca productatorul sa fixeze tarifele REVIZIILOR OBLIGATORII (adica dictate de productaor) nu are decat avantaje pentru noi.

                              Inseamna ca ti se pare ok sa cari piesele in portbagaj, sa dai ture prin oras, sa isi bata joc prin preturi cei de la service! Meriti si tu ceea ce ai!

                              Dacia trebuie sa se implice in aceasta poveste, iar dealerii sa se supuna.

                              Eu in Spania am achitat 120 euro la o revizie de Logan si mi se pare anormal ca in RO sa platesc 200. Asta pe fondul unor salarii platite muncitorilor la jumatate. Adica productaorul trebuie sa limiteze lacomia serviceurilor. Tu poate esti patron de service caci altfel nu se explica

                              Comment


                              • Ai comentat prost. Eu sunt la a IX-a masina cumparata de noua si deci stiu la ce sa ma astept. Nu ma plang de bani in masura in care tu - care ai dat pe masina ta 1/2 din pretul masinii mele - ar trebui sa te plangi........
                                simt o urma de frustrare si autosuficienta in tonul tau.....tabelul este recomandarea, estimarea Dacia a costurilor de intretinere pentru un Diesel, mie mi se par mici pentru anul 2015 raportat la venitul mediu.....eu nu ma plang de masina, am luat ce am putut, cu banii jos, daca vroiam sa fac credit, luam altceva, nu Dacia.......eu cred ca tu ai comentat aiurea......cred ca esti un amarat de bugetar, daca ai lucra in prestari servicii ce manopera ai avea pt schimbarea unui bec?
                                Last edited by Oti; 28 February 2015, 17:01.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google