Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aproape 4 milioane ( cu bezina inclusa ) operatie de mecanic incepator, schimbat placute frina fata, bine ca avem discuri decit pe fata ...

    Oricum aici pe voi va dau banii afara din casa ,... fi-mi-ar sila de reprezentantele astea, dar stampila in carte face 400 ron, dincolo era mai scump !

    Comment


    • Daca masina e inca in garantie si nici nu esti bun prieten cu mecanica auto, sau n-ai scule si/sau locul unde sa iti faci revizia/micile reparatii, dai 400 de lei o data/an pt o revizie de 3 ore in service si da, stampila aia costa si ea.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Da de acord,revizie Seba, dar doar inlocuire placute frina fata, cu piesele de acasa, chiar si pentru o stampila pe carnet de garantie mi se pare cam mult.

        ca s-a invirtit 5 min. in jurul masinii aia nu a fost revizie, ci doar inlocuire placute frine fata

        400 lei ma costa un curs de mecanic auto si fac singur dupa aia .
        Last edited by george.sce; 20 October 2020, 19:01.

        Comment


        • ÃŽn ce a constat revizia, la mine(100 ron, pe bonul atasat); schimb ulei, filtru ulei, verificat joc la roti, verificat etaseitate eÈ™apament, mai exact tras de ele cu ambele maini​​​. Carnetul de garantie, nu intereseaza pe nimeni, nici pe samsarul care ti-o ia, nici la rabla cand o predai , garantie e cu numele, daca e ceva mai grav, esti responsabil, au "n " motive sa-ti impute. Nu ma înÈ›elegeÈ›i greÈ™it, sunt la a 2 a masina noua, cu garantie, în care am respectat termenele, reviziile , indicatiile, dar nu "orbeste" , am incercat sa vad si dincolo de "mânia Reprezentantei".

          Comment


          • Citeam recent povestea unui posesor de Duster 1,5 Blue dci 2019, full, în drum spre mare si cum a fost tratat de reprezentanta din Mangalia, cum(nu) i-au rezolvat problema, cum l-au pasat la alta, asta vizavi de conceptia "masina noua, in garantie" .Poveste este pe "forum duster" , concluziile le trageÈ›i singuri.

            Comment


            • Am citit si eu la vremea respectiva patania nefericita si nedorita cu Dusterul acela.
              De stampile nu mi-a pasat si nici nu imi pasa (chiar daca pana acum Sanderica are mult mai multe decat ar fi trebuit). Tangential, la ultima revizie in fata mea era o alta persoana cu un Logan nou ce se plangea de "o bataie si un zgomot" si venise sa faca si prima revizie la aproape 30 000 km.
              Nici pe garantie nu am pus mare pret (dupa primul an mi-am cam dat seama ca nu prea voi apela la ea), dar nici nu am neglijat-o complet. Desi am si EasyR-ul nu am luat nici Extenso nici cei 5 ani fara griji, garantia standard a expirat, la cum se comporta masina nu cred ca voi avea nevoie, iar daca chiar e sa se defecteze ceva maruntisuri pot plati reparatia lor. Motorul si transmisia insa sunt foarte OK.
              Cu toate acestea reviziile le-am facut si le voi face in reprezenta din motivele pe care le-am mai scris. As mai adauga doar ca 790 lei pentru una obisnuita la 1.5 dCi nu este exagerat de mult. Sunt si service-uri no name care se aproprie de acest pret (adevarat insa ca la piesele cumparate separat se poate "salva" ceva mai mult). Plus ca si la multe dintre acestea "caliatea" manoperei lasa de dorit. Si clar ca in "regie proprie" este cea mai buna varianta din ambele puncte de vedere.

              Comment


              • Originally posted by george.sce View Post
                Da de acord,revizie Seba, dar doar inlocuire placute frina fata, cu piesele de acasa, chiar si pentru o stampila pe carnet de garantie mi se pare cam mult.
                Dar eu cred ca nu ai citit cu atentie devizul: inlocuirea placutelor de frana a costat doar 83,3 lei.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • "....doar" atat

                  Comment


                  • Ti se pare mult? :-)

                    Ridicat masina + Demontat/remontat roti + demontat/montat placute de frana. Mie deloc.

                    Ideea era ca nu costa 400lei un schimbat de placute. Restul, evident, sunt doar aprecieri personale.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • teoretic, in aia 83 de lei trebuie sa fie si un test de frane.

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        Ti se pare mult? :-)

                        Ridicat masina + Demontat/remontat roti + demontat/montat placute de frana. Mie deloc.

                        Ideea era ca nu costa 400lei un schimbat de placute. Restul, evident, sunt doar aprecieri personale.
                        cum ziceam unii ii da banii afara din casa, de la mine decit urari de bine

                        noi sa fim sanatosi.

                        Comment


                        • Originally posted by oBED View Post
                          teoretic, in aia 83 de lei trebuie sa fie si un test de frane.
                          Da, am uitat. Trebuie sa mearga si cu masina pe traseu.

                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Eu unu nu am zis ca merita, pentru ca stiu ce presupune un schimb de placute, dar un service autorizat RAR, este obligat sa faca test de frane pe stand.

                            Comment


                            • Originally posted by oBED View Post
                              Eu unu nu am zis ca merita, pentru ca stiu ce presupune un schimb de placute, dar un service autorizat RAR, este obligat sa faca test de frane pe stand.
                              Explica-mi de ce ai face testul de frana pe banc/stand de proba cu placute noi, "nelustruite"? Ce o sa-ti arate testul, ca nu franeaza bine? :-)

                              Testul de franare se face in caz de purjare circuit de frana (in cazul schimbarii lichidului de frana). La schimbare de placute se face o iesire pe traseu tocmai pentru a pune putina presiune pe placutele noi.
                              Last edited by Silviu; 21 October 2020, 13:49.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • una e "asa se face" si alta e "asa e corect/se cere/rntr" . legal, nu ai voie sa lustruiesti/pasuiesti nimic pe drumurile publice.totul se face pe stand.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google