Schimb De Difuzoare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De curiozitate...oare a facut cineva operatia de schimbare difuzoare in reprezentanta? Cat poate costa?

    dl_dr24, am cateva intrebari:

    - imi mai spui te rog dimensiunea difuzoarelor fata spate? Stiu ca s-a discutat dar...urasc motorul de cautare de aici
    - din cate vad in poze doar unele difuzoare au nevoie de adaptor? Ma gandesc ca cele ami mici, nu?
    - vad ca sunt folosite niste "cuie" din plastic. Oare ai un part no ptr ele?
    - pentur clemele fetelor de usi, ai un cod? As vrea sa cumpar cateva de la e-piesa (daca mi le montez eu).

    Am fazut un post mai sus cu un pret de reprezentanta...pai e chiar ok pretul.

    Totusi, nu inteleg de ce trebuie inele adaptoare...nu se pot monta ce 16 fara inele? De ce trebuie de 13?
    Sunt sigur ca imi scapa mie ceva, dar ce anume?
    Last edited by sebibv; 18 April 2018, 22:05. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Pe spate de 13 , fata de 16. Treaba cu nevoia de inele nu stiu sa iti raspund ( de ce este nevoie ) , cred sa nu existe posibilitatea sa atinga de geam. Cleme am luat de la dezmembrari, pe spate am stricat 3 la doua usi, pe fata am avut si 4 la o usa.

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

      Recomand cleme originale fiindca sunt mai "elastice", am unele din China care sunt foarte tari si se rup imediat.

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

      Nu stiu la ce cuie faci referire.

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
      Last edited by dl_dr25; 18 April 2018, 22:14. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Multumesc frumos.
        Eu ma gandeam la inele ca fiind o schimbare de diametru, nu distantiere....
        "cuiele"....cred ca am vazut ceva aiurea intr-o poza.
        Cred ca astept sa vad cat m-ar costa montarea in reprezentanta....
        Daca e asa cum zicea un user 650 de lei...ma bag fara discutii.
        Pe site la Dacia scrie ca pretul afisat e pretul maxim de vanzare....asa ca paote fac si ei un rabat....

        Comment


        • Ai nevoie de inele adaptoare, pentru ca nu poti altfel prinde difuzoarele de tabla.
          Difuzoarele din fabrica, arata cu totul altfel la prindere fata de difuzorele "normale" (aftermarket) pe care le cumperi tu.

          Alea originale au prindere in 3 puncte, iar alea aftermarket in 4.
          Attached Files
          Last edited by emilian_rks; 19 April 2018, 09:35.

          Comment


          • Recomand: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...wer-Star-2.16/
            Attached Files

            Comment


            • Am 4 inele de MDF care se potrivesc pe Logan 2.
              Daca e cineva interesat, le dau gratis pt ca le am prin casa si nu am ce sa fac cu ele.
              Inele sunt facut de mine dupa o schema luata de pe net.

              Comment


              • Dacă este cineva interesat, ofer gratuit boxele (4) pe care le-am demontat de la mașină (am pus altele), ofer și o coală de insonorizant (STP) pentru a fixa o boxă căreia i-am rupt ”piciorușele” de fixare (a fost prima pe care am scos-o, nu știam cum se rup niturile ). Ofer gratuit și adaptoare pentru boxe (sunt pentru ”Dacia”, nu sunt inelele, sunt cablurile din poza a patra), le-am cumpărat degeaba.
                Attached Files
                Last edited by Danis702000; 24 June 2018, 23:51.

                Comment


                • De ce le ai luat degeaba? Ai alt model sau.... ?

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Ce ai pus?
                    Oare ptr sofer fac diferenta boxele de pe spate?
                    Sotia si bebele nu sunt interesati de calitate, si oricum, muzica e data la minim cand sunt (ele) in maisna.

                    Comment


                    • Da, boxele pe care le-am pus au cross-over-e, nu a fost nevoie de cablurile adaptoare. Boxe am pus tot ”Focal”, cum recomandă ”Dacia”- (16.5 față, cât și pe spate). Pe spate am montat ”Focal 165 FX”, pe față am montat ”Focal K2 ES 165K”. Nu știu ce să zic, se simt și boxele (și tweeter-ele) din spate. Oricum, ascult 90% din timp numai ”Radio Romantic”, la volum destul de mic (scăzut).
                      Last edited by Danis702000; 25 June 2018, 00:27.

                      Comment


                      • De ce s-ar simți și boxele din spate? Are media playerul output pe 4 canale independente? Sau repetă în spate cele două canale (st și dr) din față? Caz în care urechea prinde sursa mai puternică. Ce se poate întâmpla dacă pui Focale doar în față este că vei ține volumul mai jos decât normal și se va auzi mai slab în spate. Greșesc?

                        Comment


                        • Greșești, are 4 canale independente și știe de tweetere

                          Calitatea sunetului e foarte bună, spre comparație cu mașina mea* - cunosc ambele mașini.

                          -vorbim pe radio, sursa fiind aceeași neprelucrată
                          -dacă vorbim de mp3 (256kbps CBR) cu prelucrare în soundforge, calitatea sunetului e asemănătoare între focal și stock
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Muzica se aude foarte bine. Într-adevăr, la radio nu se simte o diferență (dar se simte). Dar, am ascultat muzica pusă de t0rquemada, se aude cu totul altfel (îi mulțumesc că m-a ajutat să înțeleg calitatea sunetului). Boxele nu distorsionează deloc, indiferent de volum. Nu am avut timp să montez și ”Focal iBus-ul 2”, poate o să se audă altfel atunci. La sfaturile lui t0rquemada am izolat și fiecare plastic în parte din portiere (cu burete ”STP 5”). Noroc că s-a uitat cum erau conectate cablurile, un tweeter era inversat (plus la minus). Ușile sunt izolate tot cu ”STP BLACK SILVER și aero”. În spatele boxelor am pus și ”Silent Coat Sound Absorber- cea în formă de cofraje de ouă”, puse peste un alt burete ”normal”. Am izolat și partea de ușă (în interior) unde stau boxele, cât și partea exterioară (cea care este acoperită de panoul de ușă). Ușa (partea din plastic) am îmbrăcat-o în burete tot de la ”STP” (am dat jos suportul pentru cot și am pus și acolo burete, unde se îmbinau plasticele) Am învelit și clemele ce țin panourile de uși ca să nu vibreze. Dacă voi mai face o astfel de lucrare? În nici un caz!
                            Attached Files
                            Last edited by Danis702000; 25 June 2018, 23:11. Reason: adăugare poze

                            Comment


                            • Bv, dar mergeau si ceva poze cu lucrarea si materialele folosite, nu pt mine [emoji16].

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Așa este, ai dreptate. O să fac poze (dar nu mai pot da jos boxele atât de ușor, am pus mai multe straturi, inelele adaptoare le-am învelit în buretele de care ziceam mai sus. Și partea unde ating de ”tablă” a fost izolată tot cu burete, pus peste ”STP black silver”). Dar, la cât timp și resurse am investit, nu cred că voi mai face o astfel de lucrare. A fost foarte obositor. Acum fac foamea o bună perioadă.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google