Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca e nevoie sa mergi la politie pentru acea dovada..
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Originally posted by clivius View Post
      Buna dimineata,
      Azi noapte mi-au lovit masina parcata pe strada, la intrarea in Megamall (autor necunoscut).
      Nu sunt camere de la mall, pentru a vedea cine te-a lovit ?

      Comment


      • Originally posted by clivius View Post
        Buna dimineata,
        Azi noapte mi-au lovit masina parcata pe strada, la intrarea in Megamall (autor necunoscut). E un mare mister ce fel de masina mi-a lovit-o deoarece avea niste urme de cauciuc moale (care in mare parte s-au curatat) atat pe usa fata pasager cat si deasupra, la imbinarea aripei fata dreapta cu capota motor. Ca daune am constat zgarieturi pe prag si usa fata pasager, capota motor zgariata si infundata, oglinda exterioara dreapta care desi era pliata a fost probabil impinsa in impact spre spatele masinii si nu mai sta bine la locul ei, ori s-a stricat ceva, ori doar a iesit cumva din lacasul ei normal si ar putea fi pusa la loc, nu stiu ! Intrebari:

        1) Daca ma hotarasc sa apelez la CASCO oare trebuie sa fac mai intai o sesizare la politie ?

        2) Din experienta voastra, oare de la ce suma in sus merita sa apelezi la CASCO, stiu ca in anul urmator ar putea sa-ti creasca prima de asigurare de mai bine o reparai pe banii tai, nu ?

        3) Nu ma pricep si deci nu mi-e clar ce-a patit oglinda, pare ca a iesit dintr-un fel de guler de plastic care o tinea mai aproape de partea fixata pe masina, aveti idee daca se poate baga cumva la loc sau s-o fi rupt ceva pe acolo ?

        Multumesc mult pt. orice autor !
        Mergi direct la CASCO, ca sa o repari cum trebuie, in plus pot exista daune care nu se vad cu ochiul liber. Nu mai este nevoie de dovada la politie pentru reparatie.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post
          Mergi direct la CASCO, ca sa o repari cum trebuie, in plus pot exista daune care nu se vad cu ochiul liber. Nu mai este nevoie de dovada la politie pentru reparatie.
          Sfatul meu este sa mergi in primul rand la politie. (chiar daca nu ai nevoie de dovada, desi cu siguranta o sa ai). In astfel de situatii e bine sa suni la 112 sa anunti evenimentul, chiar daca este unul minor - nu se considera un abuz, te indruma de acolo ce si cum sa faci. Avantajul este ca toate datele raman inregistrate, in mod oficial. Se evita controversele ulterioare: ca a fosta, ca nu a fost, ca a fost altfel. Totul e clar si real. In situatia in care esti in regula nu ai de ce sa-ti faci griji iar timpul pierdut s-ar putea chiar sa merite.

          observatie: ai spus ca masina era parcata pe strada, la intrarea in Megamall.
          intrebare: masina era parcata regulamentar?
          Last edited by abc; 2 September 2015, 09:50.

          Comment


          • Nu mai este nevoie de dovada la politie, in plus o sa riste si vreo amenda, daca era parcata pe un semn interzis. Treaba lui, daca are timp de pierdut, dar in acest caz, o simpla declaratie la CASCO este suficient pentru reparatie.

            Comment


            • exemple:
              intr-o intersectie dirijata doua masini se tamponeaza usor, soferul vinovat recunoaste vina si vrea sa completeze "amiabila" sa nu se mai piarda timp la politie. soferul nevinovat insista sa se mearga la biroul de accidente usoare. acolo politistul ii ridica permisul 60 de zile soferului vinovat pentru ca nu a respectat semnificatia indicatorului cedeaza trecerea (si ii spune ca daca da si ia examenul teoretic i se va reduce suspendarea la 30 de zile)

              un alt caz asemanator unde se constata la politie ca soferul vinovat consumase alcol (la politie se face intotdeauna testul de alcolemie soferilor implicati chiar si in accidente usoare)

              Comment


              • In cazul lui, este cu autor necunoscut si daca merge la politie, oricum nu se rezolva mare lucru. Cand mi-au furat capacele la roti am renuntat sa mai sun la politie, ca era degeaba, i-am sunat o data la tentativa de furt si nici macar nu au venit sa constate. La butuc hayon, am fost la ei, si a durat 30 zile in care sa scrie ca se efectueaza inca cercetari pentru prinderea spargatorului.

                Comment


                • eu n-am apelat niciodata la politie cu telefoane sa anunt ceva, mi se pare aiurea...din moment ce e autor necunoscut ce sa faca politia? nici nu mi-au cerut vreodata ceva, cei de la asigurare, vreo dovada , chiar de am apelat la ei in vreo 2 randuri cu "autor necunoscut"


                  la casco clar; ca de asta platesti; sa platesti si casco si din buzunaru tau ca sa nu-ti creasca prima de asigurare mi se pare cel putin deplasat; oricum, pe intreaga durata de utilizare a masinii inevitabil vor aparea incidente care vor duce la marirea politei; de exemplu eu am ajuns de la 1200 la inceput la 1700 de lei pe an in prezent, dupa 6 ani jumate... asta e, nu pot sa zic ca ma deranjeaza pt ca mie imi place ca vopseaua sa fie in stare cat mai buna; masina fiind noua vei fi obligat insa sa o faci la reprezentanta ceea ce va duce la cresterea semnificativa a devizului; ca o idee: orice element revopsit la reprezentanta e 800 de lei; de asta mi-a crescut prima foarte mult insa acu mi-a venit mintea la cap si nu o mai fac la reprezenta, o fac la alt service profesionist care o face cu 500 elementu si garantie 5 ani, nu 1 an
                  Last edited by cristi....; 2 September 2015, 12:51.

                  Comment


                  • Si eu cred ca e musai de apelat la Casco. Din cate inteleg, sunt mai multe elemente afectate, iar remedierea ar putea costa destul de mult in conditiile in care vrei sa rezolvi problema in regie proprie.

                    Cel mai bine ar fi sa dai un telelon dealerului unde ai facut asigurarea si vei vedea ulterior ce e de facut.

                    Comment


                    • Daca intentionezi sa repari masina pe casco si autorul este necunoscut NU iti trebuie deviz de la politie.

                      Comment


                      • Multumesc tuturor pentru sfaturi, masina era parcata regulamentar in fata intrarii in parcarea din Megamall de pe strada Herta. Reparatia prioritara era cea cu oglinda deoarece statea intr-o pozitie care nu mai permitea soferului s-o utilizeze. Oglinda si carcasa nu sunt sparte (doar carcasa zgariata pe spate, in zona vopsita), comanda electrica functiona corect, pozitia carcasei era insa in neregula, cumva 'atarna' !
                        Dupa ce-am fost la o reprezentanta unde am fost informat ca ma costa inlocuirea intregului sistem al oglinzii (3 piese) in jur de 520 lei cu tot cu manopera, am zis ca o voi repara clar pe Casco. Cum insa nici nu aveau oglinda pe stoc am zis sa merg si la alta reprezentanta sa vad si acolo cat m-ar costa.
                        Am trecut si pe la sectia 9 de politie dar nu am putut lua constatarea ca trebuia sa astept vreo ora si jumatate. La intrarea in parcarea Megamall sunt si camere video, cei de la politie mi-au spus ca trebuie sa depun la ei o plangere si apoi ei vor solicita inregistrarea video de la Megamall, mie nu mi-o vor da !
                        Pana la urma am ajuns la AutoMarcus unde un domn minunat de la receptie caroserii a tras cumva de oglinda si a pus la loc niste sarme de la sistemul acela cu arc care iesisera din lacasul lor normal. Acum totul pare in regula cu oglinda, ceva uzura s-a produs pe-acolo in interior, sunt numai piese de plastic dar sper sa fie bine.
                        Bilantul final e ca la masina nostra cea noua (5 luni), pe langa alte cateva zgarieturi pe care le-aveam din inainte s-au adaugat si cele din noaptea trecuta. Ma bate gandul sa mai stau ceva timp si sa apelez la Casco pentru remedierea lor iar la politie cred ca nu ma mai duc (se pare ca pt. Casco nu e necesara vreo dovada de la ei).
                        Numai bine si ganduri bune tuturor !

                        Comment


                        • Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici, insa o sa intreb ( am incercat cu functia cauta, insa imi da o eroare ).
                          La logan ph1 si ph2, cred ca si solenza, se putea face o diagnoza a ceasurilor, pentru a vedea ca sunt calibrate acele, cu ajutorul acestui buton.
                          La logan 2, se poate face asa ceva ?

                          Comment


                          • Nu se poate
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • Pt logan II nu exista acel meniu secret .... sau poate ca o fi dar din pacate nu s-a descoperit metoda

                              Comment


                              • Se poate doar din CLiP.
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google