Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt gri deschis ( ca la Stepway ), desi in poza sunt de culoare inchisa . Codul e tot de gri deschis ;)
    Am sunat si intrebat

    Comment


    • Va salut,
      Am o nelamurire, sau poate mai bine zis chiar un pitic pe creier:
      La Loganul 1,4 mpi de 10 ani, schimbatorul de viteze merge ca uns in toate pozitiile.
      La Loganul II nou de o luna, 1,2 , 200 km, am impresia ca parca ar agata foarte putin in toate vitezele, parca se simte un contact de metal pe metal ( tzak) la fiecare schimbare de viteza, parca si miscarea e mai scurta, mai fina, am impresia ca schimbatorul e fragil si rup ceva pe acolo daca manevrez mai barbateste.
      Cineva mi-a spus ca asa e la toate, din cazul ca schimbatorul actioneaza cabluri (fata de tije la cele vechi), la voi cum e, ce parere aveti?
      Cu stima, AGP

      Comment


      • Stiam ca cele de pe 1.2 au tija si nu sistem de cabluri pentru schimbat vitezele.
        Simti vibratii in maneta ? acel "tremurat" specific conexiunii de tip tija ?

        In general acel "tzak" il simti la sistemul de cabluri dar avantajul e ca nu mai simti vibratii in maneta si cursele sunt mai scurte, in schimb la sistemul cu tija vei simtii vibratiile motorului dar schimbatul vitezelor se face aproape fara zgomot si nu "agata" treptele.
        Last edited by prometheus; 19 March 2016, 08:47.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • @prometeus
          e asa cum ai spus:
          la loganul vechi se simt foarte putin vibratiile (dar fara sa deranjeze)
          la cel nou, cursele sunt mai scurte
          ms de raspuns

          Comment


          • Doar TCe și dCi au timoneria cutie de viteze pe cabluri. La 1,2 e pe tijă, se vede foarte ușor dacă ridici capota.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Ieri am observat ca m-a sters unu pe partea stanga spate. Mi-au ramas urme de vopsea rosie pe bara. Stie cineva cu ce sa scot urmele alea de vopsea, in afara de polish?
              Attached Files

              Comment


              • Incearca sa dai usor cu unghia in zona cu rosu sau cu o carpa cu diluant si ar trebui sa se stearga

                Comment


                • Eu as incerca cu alcool tehnic de 90 grade, sau si mai bine cu wd40, cu acesta din urma aproape sigur se sterg
                  Off topic, mare grija la trafic noaptea, am vazut 2 accidente urate azi noapte ,care erau la cativa km distanta si se intamplasera cam in acelasi timp, doar ce venisera politia si smurdul, aceste 2accidente au avut loc pe centura de vest a ploiestului, pe sensul venind spre bucuresti

                  Comment


                  • Benzina! Sterge cu putina benzina.
                    Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                    Comment


                    • Multumesc de sugestii! Am dat cu o solutie polish dar inca au mai ramas urme de culoare rosie! Se pare ca m-a sters sanatos.

                      Comment


                      • Exista un diluant special (diluant nitro) care nu ataca vopseaua (am auzit, nu am incercat...).
                        Eu as incerca inainte de toate cu degresant si abia dupa cu diluant.
                        La masinile vechi mai stergeam cu acetona....dar erau portiuni mici (2-3 cm) si in zone mai ferite...bandouri din plastic nevopsit, rama oglinzilor (tot din plastic nevopsit).

                        Comment


                        • Benzina este eficienta, am mai șters urme pe bara si aripa.

                          Comment


                          • Multumesctuturor pentru idei! O sa incerc cu variantele sugerate si dupa o sa mai insist cu polish manual. Oricum o sa ramana urme ca intr-o parte a intrat adanc in vopsea.

                            Comment


                            • Si pe mine m-a sters unul neatent dar nu a ramas urma de vopsea.Am cumparat o pasta polish si am frecat locul afectat.A iesit bine.

                              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                              I

                              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                              Sa nu freci cu diluant!!Poti incerca cu benzina sau motorina!

                              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                              Avem un coleg aici care lucreaza la vopsitorie la Dacia,e cel mai in masura sa-ti spuna ce trebuie facut!

                              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
                              Last edited by sorin74ivn; 21 March 2016, 14:19. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Am frecat putin cu pasta polish aseara dar era cam tarziu si nu am insistat prea mult (2-3 min de frecat). O sa mai incerc azi cand ajung acasa, macar sa nu se mai vada culoarea rosie, care in unele locuri e foarte bine "infipta" in culoarea masinii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google