Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imi este greu sa cred ca ai Focal, eu la prestige nu am. La mine ( usi spate ) sa castigat in claritate ( acum ca este de la insonorizare/ izolare nu stiu ) cu Focal.

    Si poate are cineva nevoie la schimbarea boxelor.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 7 April 2018, 11:21. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Păi asta era și nedumerirea mea, deoarece T0rquemada a dat două linkuri, însă nu a specificat dacă Loganul are acum difuzoare Focal din fabrică sau nu...

      ...deoarece de jucăriile din linkurile lui T0rquemada am amintit și eu, însă într-o postare anterioară unde făceam trimitere pe Dacia Accesorii. De aici, repet, nedumerirea mea.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • Cred ca problema difuzoarelor de pe Logan este aceea ca nu au filtre.Practic, pe radio se aud decent, dar daca pun melodii de pe stick la peste 30% din volum deja am distorsiuni si nu pun Hip-Hop sau mai stiu eu ce teste de bass.De exemplu acasa am niste amarate de boxe de pc Logitech x540 si au 0 distorsiuni cu volumul la maxim.Daca la boxe de 300 de ron se poate asta de ce nu se poate si la unele pt o masina pe care dau 40000 RON.

        Comment


        • Dacia nu mai echipează din fabrică cu Focaluri. Au existat niște modele serie limitată de Sandero Music Edition (2015) care aveau aceste difuzoare.

          Comment


          • Focalurile pot fi gasite la accesorii pe site-ul Dacia RO, deci nu vin pe echiparea din fabrica. O diferenta e ca pe site-ul Dacia Franta, posibil si alte tari, ele pot fi selectate direct din configuratorul masinii si vor veni ca echipare din fabrica.

            Comment


            • Dl_dr, ai avut nevoie de acel conector pentru PC165, corect? Se spune că în kitul IFR165-2 ai tot ce trebuie. Dar este mai scump. Uite diferența de preț la cel cu două căi.
              Focal PS165 700-750 lei (emag)
              Focal Music Live IFR165-4 955 lei (exclusiv rețeaua Dacia)

              Deci 200 de lei diferență. Conectorul prezentat costă 10 lei pentru un difuzor. La cel cu 4 căi este probabil alt model. Aș zice că diferă puțin și răspunsul. Iată diferența dintre PC165 și IFR165-2.
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 7 April 2018, 11:24.

              Comment


              • La cele de la Emag e posbil sa ai nevoie si de inele adaptoare de la 13" la 16.5". Cele de la Dacia sunt plug and play. Difuzoarele din fabrica la Dacia sunt de 13".

                Comment


                • Eu am luat ISC 165 si ISC 130, care din cat m am interesat eu sunt identice cu cele de la dacia.

                  Daca imi aduc aminte am dat 450 sau 500 pe toate 4. Inelele adaptoare toate 4 la 50lei + 4 mufe la 60lei.

                  Sa nu ma certe planetara am dat 450lei pe toate 4 boxe, mi-am adus aminte exact.
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 7 April 2018, 11:25. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Va rog sa folositi DOAR Gestiunea Atasamentelor, pentru inserarea fotografiilor!
                    Am mai avertizat si pe pagina anterioara.

                    Trebuie sa sterg posturi, pentru a intelege aceasta solicitare?
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Practic, pe radio se aud decent, dar daca pun melodii de pe stick la peste 30% din volum deja am distorsiuni si nu pun Hip-Hop sau mai stiu eu ce teste de bass.
                      Fără supărare, dar cred că mai ține și de calitatea mp3-ului.

                      Spun asta deoarece în ultimile două săptămâni am făcut mai multe playlisturi, cu diverse stiluri muzicale (iar aici amintesc pop, rock, hip-hop, rap-metal, trance, house, metele grele, muzică ușoară, romanțe, clasică, muzică autohtonă care se dă pe Kiss Fm sau alte posturi de gen, trupe românești, formații străine, anii '80, anii '90, etc), astfel că am putut să-mi fac cât de cât o părere despre ce e pe acolo.

                      Plus de asta, să zicem că în trecut am avut ceva tangențe cu studiourile muzicale, concerte, turnee, mix / master, deci mai știu cum stă treaba. Dar unde vreau sî ajung...

                      Revenind la mp3-uri (pentru că hai să fim serioși, mai băgăm și d-astea pe lângă albumele originale de pe CD), la unele piese, din viteză, evident, nu am setat 320 kbps, ci 192 kbps cât sugera softul by default, ceea ce s-a simțit instant cînd am dat play de pe stick / telefon. Ulterior, am corectat greșeala astfel că le-am făcut și pe celelalte la calitate bună, iar acum nu mai am probleme.

                      Repet, așa cum spuneam mai sus ori pe pagina anterioară, pe o scară de la 1 la 10, aș da cu indulgență nota 7 sistemului audio pe care-l am în prezent cu difuzoare față + spate venite din fabrică (deși eram convins că e o mare "bășină" mă scuzați, am rămas plăcut surprins).

                      Totuși, parcă s-ar cere un update sau poate că ține doar de fiecare în parte, pentru că logic, fiecare avem un alt sistem de valori diferit după care judecăm cazurile apărute.

                      Dacia nu mai echipează din fabrică cu Focaluri. Au existat niște modele serie limitată de Sandero Music Edition (2015) care aveau aceste difuzoare.
                      Exact! Ceva-ceva știam și eu, că doar nu degeaba am pus această întrebare zilele trecute care a generat postările ulterioare.

                      Focalurile pot fi gasite la accesorii pe site-ul Dacia RO, deci nu vin pe echiparea din fabrica.
                      Am dat un link la un moment dat, deci știu asta, motiv pentru care întreb din nou... e ceva de capul lor? Să mă bag sau nu?

                      Eu am luat ISC 165 si ISC 130, care din cat m am interesat eu sunt identice cu cele de la dacia.
                      Ok, ok... Revin cu întrebarea...

                      Când le-ai dat jos pe cele din fabrică, mai știi ce scria pe ele sau nu ai avut deloc difuzoare?

                      Din păcate până în acest moment nu s-a elucidat misterul. Mai exact...

                      Difuzoarele din fabrică sunt aceleași care se vând pe Dacia Accesorii sau nu?
                      Dacă sunt aceleași, atunci nu are rost să achiziționăam altele (repet, mă refer la cele de pe Dacia Accesorii, pentru că altfel, oferta este foarte bogată pe alte siteuri și în comerț în general).

                      Dacă nu sunt aceleași, atunci Focalurile Music Drive merită achiziționate sau nu?

                      Mulțumescu-vă, dragi tovarăși și pretini.

                      Paști Fericit la toată lumea!
                      Last edited by Catalin S.; 7 April 2018, 11:32.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Revin si eu... Merita schimbarea?

                        Comment


                        • decit pentru urechele sensibile

                          Comment


                          • 1. Eu unul nu am asa ureche muzicala
                            2. boxele au fost montate doar pe spate
                            3. Am insonorizat si usile, sigur conteaza si acest lucru.
                            Fiind pe spate este mai greu sa imi dau seama, dar fata mea a sesizat ca se aude mai clar. Eu astept sa le montez pe fata si atunci cred ca o sa pot sa am o parere.

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Am atasat ( tapatalk)pozele dar tot au fost sterse, nu stiu unde a fost greseala mea. Am incercat prin Chrome dar dupa ce le incarc nu mai vrea sa inchida pagina. Asa ca ne multumim cu acest model de forum invechit ( nu tu like , nu incarcare poze, nu colegi prea saritori etc. )

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                            Last edited by dl_dr25; 7 April 2018, 13:56. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Terminați cu prostiile, niciun X52 nu a venit cu Focal din fabrică.

                              Diferențele în poză, dreapta difuzor original de față, stânga focal-ul echivalent dar nu cel plug&play... "e" la fel ?!
                              Attached Files
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • La mine pare mai mare magnetul ( pe spate )20180407_114757.jpg

                                Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google