Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu inteleg cum le tocesti asa repede. Eu tot in Bucuresti stau si am 25.6 k km cu placutele (BOSH) si cu siguranta mai merg inca vreo 20k. Nu scartaie, nu nimic... :|

    Comment


    • @eliadib In majoritatea cazurile placutele care "scartaie" NU sunt uzate. (Aproape) nimeni nu tine placutele pana cand se uzeaza complet.

      @Amiralul Placutele Bosch sunt printre cele mai dure. Au o durata de viata mai mare dar produc o uzura accentuata a discurilor. Altfel spus: ce castigi la placute, pierzi la discuri.
      Last edited by abc; 25 April 2018, 15:06.

      Comment


      • o sa ma uit sa vad maine dimineața, sper sa nu fie gata... ca nu prea as vrea sa cheltui acum niște bani

        @amiralul Pot sa spun ca se duc... habar nu am cum, dar se duc (primul set la 18k....)... într-adevăr, sunt plăcute de origine care cred ca sunt mai moi decât bosh

        Comment


        • Parca sunt facute din creta, nu imi vine sa cred ca se duc asa repede. Astept si eu la mine sa vad, dar nici nu stiu la cat sa sper dupa ce aud pe aici. Acum am 17mii dar 6mii sunt autostrada.
          Locatie Bucuresti.

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Un coleg a ridicat azi SL Prestige Plus.

            Lângă microfon mai e ceva care seamănă cu un led dar se și simte ca un led.
            De precizat că nu are telecomandă.

            Aveți idee ce poate fi?

            O fi ceva legat de echiparea aia obligatorie eCall care sună de urgență la 112 în caz de accident?
            Attached Files
            Last edited by Catalin S.; 25 April 2018, 20:08.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Originally posted by Catalin S. View Post
              Un coleg a ridicat azi SL Prestige Plus.

              Lângă microfon mai e ceva care seamănă cu un led dar se și simte ca un led.
              De precizat că nu are telecomandă.

              Aveți idee ce poate fi?

              O fi ceva legat de echiparea aia obligatorie eCall care sună de urgență la 112 în caz de accident?
              Din cate stiu...acolo e senzorul de temperatura interioara

              Comment


              • Senzor temperatura interioara clima.

                Comment


                • Originally posted by Catalin S. View Post
                  De precizat că nu are telecomandă.
                  Scuze, la alarmă făceam referire, nu la telecomandă.

                  ******************

                  CătălinPPP, mulțumesc pentru răspuns...

                  Altcineva, altă părere 100% sigură?

                  Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  Senzor temperatura interioara clima.
                  Gata, e clar!

                  Mulțumesc, stimabililor!
                  Last edited by Catalin S.; 25 April 2018, 20:19. Reason: Automerged Doublepost
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Catalin. S fa o gluma cu el, spune-i ca este ascultat pe acolo si sa o acopere pt a nu mai fi auzit.

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by eliadib View Post
                      Am tot cautat pe google un tutorial dar nu am găsit nimic pt logan 2, am găsit ceva pentru renault scenic care pare a semăna cu etrierul și modalitatea de înlocuire a plăcutelor (asa îmi amintesc de când le-am schimbat ultima data în reprezentanta ca am stat lângă meșter) - link-ul îl puteți vedea aici - https://www.youtube.com/watch?v=jH-ryU_eX60 - poate confirma cineva ca e asemănător?
                      Da este asemanator,pot sa confirm eu.Totul este sa ai un imbus de 7 care se gaseste mai greu(eu l-am luat de pe epiesa impreuna cu placutele) si o presa de etrier sau o cheie franceza.Un alt link pt. logan2 https://youtu.be/VBPXomEIT5o

                      Comment


                      • Originally posted by dl_dr25 View Post
                        Catalin. S fa o gluma cu el, spune-i ca este ascultat pe acolo si sa o acopere pt a nu mai fi auzit.
                        Ah, tare asta! Doar că e prea târziu acum...
                        Deja i-am spus ce am aflat de pe forum de la voi...
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Originally posted by aurbrz View Post
                          Da este asemanator,pot sa confirm eu.Totul este sa ai un imbus de 7 care se gaseste mai greu(eu l-am luat de pe epiesa impreuna cu placutele) si o presa de etrier sau o cheie franceza.Un alt link pt. logan2 https://youtu.be/VBPXomEIT5o
                          Ms mult de confirmare și de noul link.
                          Am verificat în dimineața asta și mai au carne... cam 5 mm, ceea ce este suficient pentru încă 6-7 K sau mai bine.
                          Preventiv o sa îmi cumpăr un imbus nr 7 ca sa fie pe viitor.

                          Comment


                          • Daca uiti torpedoul deschis si inchizi usile lampa are temporizare sau ramane aprinsa pana la calendele grecesti?

                            Comment


                            • Ramane aprinsa.

                              Este legata la + (continuu), ce duce si la mufa OBD.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Am revenit cu problema contului de pe My Dacia.
                                Pentru cei care nu își mai aduc aminte despre ce e vorba sau pentru cei care abia acum au deschis televizoarele, aveți pățania mai jos.

                                Originally posted by Catalin S. View Post
                                Mi-am făcut și eu în sfârșit cont pe My Dacia.

                                Toate bune și frumoase, iar ca om de bună credință și în speranța unei bune colaborări cu ei, am completat (pe bune) adresă, telefon, CNP și tot ce dracu' mai cereau ei pe acolo.

                                Însă...

                                ...în momentul în care am ajuns la VIN și la data primei înmatriculări, stupiză! Totul s-a blocat. Mai exact, am băgat VIN iar la dată (hmmm, am numere roșii, ce mă fac?), am completat 16 februarie 2018, deoarece atunci am ridicat-o de la Meridian și tot de atunci există autorizația provizorie valabilă 3 luni.

                                Pentru că suntem pe topicul "Întrebări Logan", întreb...

                                De ce oare nu am putut trece mai departe, siteul afișănd mesaj mare, cu roșu, că nu am pus data corect?

                                Precizez că am pus toate datele posibile și imposibilie (bine, exagerez), atât pe cea la care am ridicat-o, pe cea la care a ieșit din fabrică cât și cea de azi (desigur, la plezneală).

                                Oare mașina va fi băgată în sistem (My Dacia) abia după ce va fi înmatriculată definitiv sau a fost doar o eroare temporară a siteului?

                                Mulțumesc anticipat.
                                Acum, că... se presupune că ați citit cu nesaț și-n același timp pe diagonală cele de mai sus, vă pot spune că în sfârșit am rezolvat problema. Asta aviz amatorilor care au întâmpinat alte și alte probleme sau aviz viitorilor păgubiți ai platformei My Dacia.

                                Pe scurt sau pe larg (nu știu cât mă voi întinde), treaba a stat cam așa...

                                În cursul zilei de azi mi-am adus aminte că am cont pe My Dacia, însă un cont oarecum neterminat, deoarece la vremea cînd l-am făcut, siteul nu voia neam să mă lase să trec de etapa "înregistrare VIN" din cauză că data primei înmatriculări era trecută greșit (de mine, cică).

                                Am sunat încă o dată la Vocea Clientului, unde se pare că ori am avut eu noroc să-mi răspundă aceeași doamnă și să mă recunoască... ori s-a scris prea mult despre mine în presă ori mă știe lumea de la TV ori nu mai sună nimeni acolo în afară de mine ori serviciul are un singur angajat cu memorie de elefant...

                                ...deoarece problema semnalată a fost îndată recunoscută, doamna aducându-și instant aminte de subsemnatul, de parcă, pe lângă cele de mai sus, aș mai fi avut și microfoane prin casă, la birou sau aș fi avut telefonul ascultat, ca să știe că mă pregătesc să sun iar ea și să-și facă temele.

                                După ce am parcurs în viteză problema, dar și ajutat de operatoarea telefonică (ce parcă îmi fura cuvintele din gură), fapt ce m-a bucurat pe moment, dar m-a și pus pe gânduri, s-a ajuns în sfârșit la concluzia că puteam băga eu data primei înmatriculări până când expria termenul de garanție al mașinii, că tot nu ar fi mers, deoarece, atenție, vă rog, la ei în sistem figura nu data fabricării mașinii, nici aia care corespunde numerelor provizorii, ci data în care Loganul a ajuns la Meridian. WTF?

                                Ca sugestii pentru o mai bună funcționare a platformei, i-am spus doamnei să vorbească cu ceva superiori ai dânsei ori cu firma care s-a ocupat de dezvoltarea și de întreținerea siteului, să scoată dracului nenorocita aia de dată care este corelată cu VIN-ul deoarece dacă se schimbă proprietarul iar ăla săracul, de bună credință, își va face un cont nou, va reintroduce VIN dar va băga data trecută în talon, atunci ghici ce se va întâmpla? Va avea parte de aceeași distracție precum fraierul de mine, fapt ce va fi pus în cârca celor de la Dacia, care duce la carne-n frigider, suduieli, bălăcăreli ce vor duce și ele, pe lângă celebra "nu aș da atâția bani pe o mașină românească pentru că e așa și pe dincolo", la mai noul... Duie Macia!

                                E bine totuși că s-a terminat cu bine.

                                *************************

                                Încă ceva foarte important (mai sus prezentând situația pe scurt)...

                                Dacă încercați cumva să introduceți datele, dar o faceți de prea multe ori și primiți mesaje de gen "CNP incorect / dată incorectă", deși voi știți prea bine că le-ați introdus ca lumea, aveți grijă că sistemul se va bloca, fiind nevoie de următoarele (pe rând sau una din ele):

                                - o ștergere totală a contului (există această opțiune) și reînscriere pe site
                                - dacă nici așa nu funcționeaza, atunci dați delete la cookiesuri din browser, ștergeți datele de navigare, eventual ștergeți și monitorul
                                - dacă nici așa nu va merge, futu-i, atunci puneți mâna pe telefon și rugați doamna de la Vocea Clientului să-l roage pe admin să vă dea reset la tot

                                Cele de mai sus s-au întâmplat și la mine azi deoarece până sa sun la Vocea Clientului băgasem din nou toate datele știute, astfel că datele reale băgate ulterior, aveau un fel de firewall care a fost dezactivat abia după resetarea contului.

                                După ce s-a resetat totul, mi-au făcut ei singuri cont cu toate datele cunoscute (adresă, CNP, stare maritală, nr. copii și mai tot ce trecusem eu inițial), m-au sunat, și-au cerut scuze și mi-au dat o parolă temporară (posibil și vouă să vă dea tot "Dacia123") pe care am schimbat-o instant (atenție să nu uitați să verificați din nou inboxul pentru activare), apoi, înarmați cu data reală trecută în sistem și aflată în prealabil, totul va fi floare la ureche. Uraaaa!

                                Floare pe dreaq, că după toate cele de mai sus, numai floare la ureche nu a fost...

                                AMIN!

                                *vă cer scuze dacă pe alocuri am fost incoerent, dar pot răspunde la viitoarele întrebari dacă este cazul
                                Last edited by Catalin S.; 26 April 2018, 17:02.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google