Cruise Control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cruise Control

    Loganul meu a venit fara cruise control. Asa ca vin si eu cu o intrebare.

    Se poate monta cruise control pe Logan 2? De ce ar fi nevoie?

    La diverse service-uri au zis ca ori nu stiu, nu se baga sau ca pretul e prea mare, numai ca nu a vrut nimeni sa imi dea alte detalii.

    Multumesc

  • #2
    Da se poate, fiind disponibil la optiuni.

    Comment


    • #3
      Ai nevoie de:
      1.volan cu butoane
      2.airbag pentru volan cu butoane (panglica are si firele de CCSL)
      3.buton CCSL
      4.cablaj
      5.CLiP pentru activare functii in TdB

      E posibil sa nu folosesti 1,2 si 3, dar de 4 si mai ales 5 nu scapi
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        @t0rquemada

        1.volan cu butoane
        2.airbag pentru volan cu butoane (panglica are si firele de CCSL)
        3.buton CCSL
        4.cablaj
        5.CLiP pentru activare functii in TdB

        Poti fi un pic mai explicit, te rog, nu cunosc abrevierile si ce inseamna CCSL, CLiP, TdB
        Si airbag-ul la volanul cu butoane si cel fara nu e la fel? SI daca (posibil) nu am nevoie 1,2 si 3 unde se monteaza comenzile?

        Multumesc

        Comment


        • #5
          Nu airbag trebuie ci bloc de lumini? CCSL e cruise control speed limiter, TdB e tablou de bord, CLIp e scula de diagnostic pentru schimbat configuratiile in injectie care nu ajuta la nimic la Logan 2 (configuratie automata din server dupa VIN, nu o schimbi tu ca pe ulei).
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Originally posted by einstein1984 View Post
            ..., CLIp e scula de diagnostic pentru schimbat configuratiile in injectie care nu ajuta la nimic la Logan 2 (configuratie automata din server dupa VIN, nu o schimbi tu ca pe ulei).
            Configuraţie automată din server după VIN am şi eu la Logan ph2, m-am şi mirat când am observat acest detaliu zilele trecute.
            @mendex: La reprezentanţă ai încercat să întrebi dacă se poate monta Cruise Control aftermarket?

            Comment


            • #7
              La PH2 nu ai asa ceva, ai recunoasterea datelor masinii la initializarea sesiunii de clip, chestie valabila de la clio 2 incoace. La PH2 inca puteai sa configurezi manual.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                Originally posted by einstein1984 View Post
                ..., ai recunoasterea datelor masinii la initializarea sesiunii de clip,...
                Se pare că am încurcat borcanele!
                @einstein1984: Mulţumesc frumos pentru precizare, de fapt asta am observat.

                Comment


                • #9
                  @einstein1984: Multumesc pentru raspuns

                  La reprezentanta am intrebat doar de cel original si unii mi-au zis ca trebuie schimbat inclusiv calculatorul, dar cum am spus nici nu prea au vrut sa verifice exact ce trebuie sau niste preturi.
                  De aftermarket nu am intrebat. Am fost pana acum la 2 reprezentante si nici nu au vrut sa auda de montare, dar nu au zis ca nu se poate.

                  LE: activare functii in TdB - adica ce functii mai exact? astea nu se seteaza in calculator? Si tabloul doar le afiseaza?
                  Blocul de lumini trebuie schimbat daca se monteaza ca in fabrica pe volan? Banuiesc ca pentru cel aftermarket se schimba blocul

                  PS: nu ma injurati dar nu ma prea pricep.
                  Last edited by mendex; 8 May 2014, 11:07.

                  Comment


                  • #10
                    Uzina Dacia nu a prevazut montarea de cruise control dupa iesirea masinii din uzina. E greu de facut ca bricolaj, daca se face o reprogramare de injectie e posibil sa fie nevoie sa reiei operatiunea de configurare si daca faci vreun accident ca ai ramas cu acceleratia blocata doar tu esti vinovat ca masina nu e omologata. Se poate face dar e greu, scump si ilegal.
                    Colegul inchizitor de mai sus a uitat de contact la pedala de ambreiaj.
                    AMPT, prin configurare ma refer specificarea in calculatorul de injectie al masinii a functiilor gen : cu sau fara RV/LV, cu sau fara ESP, etc.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      Adica din ce spui tu trebuie schimbat calculatorul, nu? Asta ca sa nu fie resoftat.
                      Dar daca aceasta operatiune se face in service autorizat cu piese de origine?

                      Comment


                      • #12
                        Si daca il schimbi se configureaza dupa VIN, adica idem cu ala vechi. Ma crezi sau nu e treaba ta, dar e mai simplu si mai ieftin sa o dai la schimb cu una cu cruise control si diferenta.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          @einstein1984 De data asta este pe langa subiect. Detalii mai pe seara.

                          Am scris:
                          1.volan cu butoane
                          2.airbag pentru volan cu butoane (panglica are si firele de CCSL)
                          3.buton CCSL
                          4.cablaj
                          5.contact ambreiaj
                          6.CLiP pentru activare functii in TdB

                          E posibil sa existe cablaj pentru butonul CCSL (fire trase pana in ECU)-trebuie verificat.
                          Trebuie trase fire pentru butoanele de pe volan(care se pot monta si altundeva).
                          Senzorul de rotatie volan are mufe pentru Airbag si CCSL, dar asta nu inseamna ca are firele trase-trebuie verificat.
                          Trebuie trase fire la BCM(UCH) si ECU pentru pedalele de ambreiaj si frana.-trebuie verificat daca nu exista.
                          Dupa toate astea trebuie activat cu CLiP functia in TdB, respectiv aprinderea martorilor CC/SL și scrisului CRUISE/LIMIT pe afisaj.

                          CCSL=CruiseControl SpeedLimit
                          TdB=Tablou de bord
                          BCM(UCH)=BodyControlModule
                          Last edited by t0rquemada; 8 May 2014, 16:19. Reason: Automerged Doublepost
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #14
                            colegu, nu mai abera cu airbagu ca e la fel. Cablajul pentru RVLV e in contactor rotitor, care e diferit.
                            Din clip activezi o lae la un Borneo 3, desi nu stii ce e ala.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Poate exprimarea nu a fost clara.
                              Senzorul de pozitie al volanului, are pe langa mufa lui, inca 2 mufe pentru Airbag si CCSL, ale caror fire ajung pe celebra panglica. Aici avem 2 probleme: masina are senzor volan fara ccsl(255677340R) sau senzor volan cu ccsl(255673295R) si exista fire intre mufa CCSL a senzorului si ECU?
                              Nu e nevoie de alt ECU, cam toate suporta functia din start.

                              Adica noua platforma de diagnoza / programare ce necesita conexiune la Renault.net ?
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google