Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Coboara tot atat. 195/55/16 (cat am eu) este acelasi diametru al rotii cu 185/65/15 (stock).

    Se pare ca este o "problema" cu arcurile sport ST Suspension! Azi am sesizat ca am un zgomot pe fata la denivelari putin mai mari! Cum azi aveam programare la reglaj unghiuri am rugat mecanicul sa se uite de unde vine zgomotul (clinchet metalic). Dupa ce a verificat toate incheieturile de pe fata mi-a zis ca nu am nici o problema! Atunci, pe groapa, a prins de bara stabilizatoare si a scuturat bine masina de fata, moment in care s-a auzit acel clinchet pe ambele parti (fata). Concluzia a fost ca arcurile fiind mai scurte, la balans, exista o pozitie in care ele joaca putin in talere si de acolo este zgomotul! Intradevar arcurile de pe fata originale erau presate pe telescop iar arcurile ST le-am bagat prea usor, nu stau f bine presate pe telescop. Nu este pericol sa sara afara dar exista acest zgomot suparator la denivelari mai mari.
    O sa incerc sa montez un manson cauciucat pe spirele care stau asezate pe talere sa vad daca mai face dar nu stiu cand gasesc manson si timp
    Last edited by Remus77; 22 April 2016, 19:18. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Temporizare reglabila stergatoare Logan dupa 2013

      Desi am postat in thread-ul "Intrebari frecvente - Temporizare Reglabila Stergatori Logan" consider ca este o imbunatatire pentru Logan 2, motiv pentru care pun un link catre thread-ul respectiv. http://www.loganclub.ro/forum/showpo...5&postcount=48

      Comment


      • Multumesc, imbunatatire f buna, plus explicatii suficiente.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Atentie! La postarea din link (#48) am gresit schema electrica dar am corectat-o in postarea urmatoare (#49) http://www.loganclub.ro/forum/showpo...9&postcount=49. In concluzie, folositi cea de-a doua schema.

          Comment


          • Nu mai e mai usor de facut asta ? E plug - n - play...

            Comment


            • Trecut pe Medianav. Urmeaza RVC si HSA.
              Attached Files

              Comment


              • @ Midnighte: Nu e "plug and play". Maneta si la sh e cam piperata la pret, trebuie modificata in interior, dupa care trebuie modificat softul masinii ca sa o recunoasca. Pentru mine, in provincie e greu de gasit ieftin pe cineva cu o interfata cu DDT ca sa faca modificarile in soft, chestie care iti taie elanul instantaneu. Asa, montajul ala costa max. 30 ron, asta daca cumperi toate componentele noi, insa multe din componente sunt recuperate din surse vechi de calculator, aparate radio vechi. Practic am cumparat PIC-ul, soclul, cristalul de cuart, adica 18 RON in coltul asta de tara. Daca ai o oferta mai ieftina, nu ne lasa in intuneric! Eu am oferit colegilor din experienta mea o solutie pe care o consider potrivita pentru mine, poate sunt si alte variante mai avantajoase, cine are rog sa posteze, desi eu unul o sa ma cam oftic daca apare ceva mai bun.

                Comment


                • Din pacate, mai ieftin decat 1 pet de bere si un pachet de tigari n-am cum. Asa ca ramaneti in intuneric !

                  P.S. - e usor tare sa programezi un PIC ( ca doar programatoare se gasesc peste tot, la fel ca tool-uri ), e practic sa tai niste fire ( sau unul ) si e si mai practic sa pui "o eugenie" in cochilia de la volan ( daca am inteles eu bine, acel modul intra in cochilie si il fixezi tu p-acolo cu o sarma ceva ). Si nu in ultimul rand, e usor tare de "programat" stergatoarele. Faci o combinatie, ca la Mortal Kombat - stanga, stanga, dreapta, sus !

                  Comment


                  • Nu fiti rautaciosi, se programeaza usor si se foloseste "ergonomic" maneta, este cea mai convenabila solutie.
                    Eu am un proiect abandonat, ca multe altele. Un modul DRL asemanator cu cel al Dl-ului Streulea. Diferenta este ca montajul este cu trei conexiuni: +12V DRL, iesire 12V alimentare DRL, si masa. Placa este cu μP, sig DRL, releu 40A, functionarea, la U<13.5V, nu act DRL, la o ten U>14V act DRL, cu temporiz coresp. Se conecteaza cu ajut unei mufe in locul sig DRL, cele doua conex +12V si un cablu la masa. Montare f simpla. Se baga careva sa o faca?
                    E rost de facut bani. Ce spuneti, Frattelo, ctropett?
                    Last edited by Oti; 25 April 2016, 09:57.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Exact la acelasi lucru m-am gandit si eu Midnighte

                      Comment


                      • Se programează ușor... desigur fiecare are în casă, programator de memorii, stație de lipit cu aer cald (dacă tot ne jucăm să ne jucăm cu SMDuri) și lista de unelte, scule și SDVuri poate continua

                        Bifa cu pricina, pentru inel, e responsabilă și de temporizarea ștergătorului spate(BK52) funcție de viteză.

                        Cât de curând voi emula și eu inelul (bifa e pusă) maneta de Clio4 fiind momenta greu de obținut(ca timp).

                        Am alți pitici momentan, calculatorul EMM pentru cornering și, dacă găsesc la un preț bun, senzor de lumină/ploaie
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • De maneta de Clio sunt si eu interesat, dar momentan se găsește cam greu.

                          Comment


                          • Pam pam......ce avem noi aici

                            Comment


                            • Niște carenaje spate.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Te rugam sa ne spui de unde au fost achiziionate si care a fost preul.

                                Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google