Grindina Din Petrosani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Oti View Post
    Important este ca se rezolva cu vreo 2000 lei, bine ca avem "metereolog de serviciu".
    Am scapat la limita, in Piatra Neamt cateva masini din parcare au tabla indoita.
    Eu am fost la tara, cand am vazut ce vine, m-am jurat, daca scapa intreaga, fac o prelata demontabila sub vie.


    eu as apela mai bine la o patura din aia de izopren mai groasa, amortizeaza mult mai bine decat paturile alea. tu ai nevoie de amortizeze cat mai bine socul caderii si sa nu ajunga la tabla, paturile alea nu stiu cat de bine o pot face

    eu as imbraca masina in buretii aia speciali de sunt imbracate carcasele submarinelor... poate sa dea dupa aia cu grindina de cat vrea, bonu,s nu te mai prinde nici un radar )

    Comment


    • #47
      Originally posted by anto84 View Post
      Bravo...sa se procopseasca alt "Fraier" cu ea, nu? Gandire romaneasca 100%...
      Nu este gandire romanesca!!! Pune-te in locul lui si pun pariu ca ai avea exact aceeasi opinie.

      La cat de avariata este masina , nici mama PDR-ului nu o mai face ca inainte de "potop" , sunt daune mult prea nasoale ca pdr-ul sa mai poata face minuni , decat daca se foloseste tona de kit!! ma refer la plafon.

      Totusi luneta cel putin din poze pare intacta , cam ciudat....tabla facuta praf dar luneta intacta , ciudat !! poate ai avut-o sub un copac ceva de ti-au ramas geamurile intacte.
      Last edited by prometheus; 20 June 2016, 18:26.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #48
        dauna totala nu poate fi pentru ca reparatia nu ajunge la 8-9000 mii de euro

        oricum, in caz de dauna totala in primii 3 ani e despagubit la valoarea de nou a masinii. ar fi fost mai bine sa o faca mai nasol ca sa fie dauna totala

        asa, nu e nici cal nici magar

        din cate am vazut eu plafonul e lipit de structura masinii cu un mastic mai special. s-ar putea schimba, e doar o foaie de tabla pana la urma
        Last edited by cristi....; 20 June 2016, 18:29.

        Comment


        • #49
          Originally posted by anto84 View Post
          ...
          Bravo...sa se procopseasca alt "Fraier" cu ea, nu? Gandire romaneasca 100%...
          Maistre eu nu am spus asa ceva. In oricare alta tara civilizata asigurarea CASCO iti va despagubi integral o astfel de masina avariata. Ce se intampla cu "epava" e o cu totul alta discutie.
          Nu mai spun mai multe ... am suficient de multa experienta in astfel de cazuri incat sa stiu ce vorbesc. Fiecare face cum considera de cuviinta. ... mi-am exprimat si eu un punct de vedere ...

          By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • #50
            Originally posted by cristi.... View Post
            dauna totala nu poate fi pentru ca reparatia nu ajunge la 8-9000 mii de euro

            oricum, in caz de dauna totala in primii 3 ani e despagubit la valoarea de nou a masinii. ar fi fost mai bine sa o faca mai nasol ca sa fie dauna totala

            asa, nu e nici cal nici magar

            din cate am vazut eu plafonul e lipit de structura masinii cu un mastic mai special. s-ar putea schimba, e doar o foaie de tabla pana la urma
            Se poate schimba plafonul, dar trebui sa taie si sa sudeze, adica garantat rugina intr-un un an-doi acolo unde lucreaza mirobolantele noastre service-uri de tinichigerie...

            Originally posted by M.FLORIN View Post
            Maistre eu nu am spus asa ceva. In oricare alta tara civilizata asigurarea CASCO iti va despagubi integral o astfel de masina avariata. Ce se intampla cu "epava" e o cu totul alta discutie.
            Nu mai spun mai multe ... am suficient de multa experienta in astfel de cazuri incat sa stiu ce vorbesc. Fiecare face cum considera de cuviinta. ... mi-am exprimat si eu un punct de vedere ...

            By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
            Eu ma refeream la atitudinea de genul "fa-i acolo o spoiala de reparatie sa para buna si gaseste un fraier sa i-o vinzi ".
            Last edited by anto84; 20 June 2016, 18:43. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #51
              Exact ce va scriam , masina este compromisa , capota , usi hai si o aripa se pot schimba insa la plafon e complicat si foarte costisitor ca sa fie inlocuit , + ca asiguratorul cauta costuri fizice minime de reparatie intotdeauna , chiar daca masina este una noua , ca el incarca factura nejustificat de mult asta-i alta treaba ca de e asigurator , nu degeaba s-a ajuns la ora actuala cu atatea firme intrate in prag de faliment.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #52
                Daca mie pentru un far..vopsire aripa plus inlocuit ochelar proiector mi au bagat 2200 ron,tie oare cat ti ar baga pe casco? Tot la Aliantz aveam si eu Casco..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #53
                  Daca este proportional, cam pe la 22000 ar fi scorul.
                  Nu cred ca scapa fara vopsire integrala. Ca sa iasa treaba gospodareasca, sa nu mai umble cu tot felul vopsele la nuanta. Sper sa deschida un thread separat pt urmarirea reparatiei, sunt f curios, ce taie, schimba, cum chituieste, cum indreapta, doar tabla are memorie.
                  Last edited by Oti; 20 June 2016, 19:09.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • #54
                    Atenție colegi din vestul tarii pana la ora 00:00, grindina de dimensiuni mari (5 cm).

                    This mesoscale discussion is issued to highlight a high risk for extremely severe thunderstorms capable of producing very large hail, damaging wind gusts, torrential rain and significant tornadoes.
                    .
                    Attached Files
                    Last edited by aris86; 20 June 2016, 20:21.

                    Comment


                    • #55
                      Sursa : Administratia Nationala de Meteorologie
                      COD : PORTOCALIU
                      Ziua/luna/anul : 20-06-2016 Ora : 20 Nr. mesajului : 1 Intre orele : 20:15 si 22:00
                      In zona : jumătatea de vest a jud. Timiș, îndeosebi în zona localităților Banloc, Sânmartinu Maghiar, Sânmihaiu Român, Timișoara, Jimbolia, Sânnicolau Mare, Lovrin, Pișchia
                      Se vor semnala : vânt puternic cu aspect de vijelie, frecvente descărcari electrice, grindină de dimensiuni medii şi mari, cantități de precipitații care vor depăși 35...40 l/mp, izolat 50 l/mp. Observaţii: sistemele convective se deplasează cu aproximativ 40 km/h, pe direcția S-N

                      Comment


                      • #56
                        Prometheus, tiriac sunt firma serioasa, nu stramba din nas si dau inlocuire element pentru orice nimic. Mie mi-au dat inlocuire bara pentru o amarata de zgarietura facuta de un vecin in parcare
                        Capota si capacul de la portbagaj se schimba usor si la plafon o sa taie si cu asta basta, restul se indreapta.
                        Daca un plafon inlocuit, si niste chit pe ici pe colo la portiere si aripi inseamna o masina compromisa ce sa mai zica colegul de pe forum cu sandero stepway care a facut frontal cu o duba in toamna lui 2015?
                        Totusi, ca sa nu se vada diferente de culoare in timp, masina o sa aiba nevoie de o revopsire totala.

                        Comment


                        • #57
                          [QUOTE=Bizo;1719151
                          Capota si capacul de la portbagaj se schimba usor si la plafon o sa taie si cu asta basta,
                          .[/QUOTE]

                          Cu asta basta, dar tocmai taiatul si sudatul la loc sunt problema...acolo o sa apara rugina garantat.

                          Comment


                          • #58
                            TIMISOARA. Bucati de gheata de dimensiuni impresionante au cazut la margine de Timisoara, luni seara, dar si in alte zone din judet. O vreme nebuna de tot la Timisoara! Cand iesim din zodia furtunilor? Anuntul meteorologilor! Pe alocuri, bucatile de gheata au fost de marimea unui pumn. Stau marturie fotografiile trimise de cititorii opiniatimisoarei.ro sau […]


                            Aseară în Timiș a fost grindină de 10 cm.

                            La o tamponare ușoară cu u taximetrist, abia mi-au revopsit bară față, aripa s-a înlocuit fără probleme. Depinde și de agentul constatator.
                            Last edited by aris86; 21 June 2016, 07:12. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #59
                              Cauta o firma de PDR(paintless dent repair) care lucreaza si cu asigurarile si ti-o fac ei fara sa umple cu chit sau altceva.

                              Comment


                              • #60
                                Prapad a fost si pe la dolj, pe langa Craiova.
                                Nu mi-a prins Loganul, dar daca vorbeati de alte masini, pun cateva poze.
                                Batranul VW are tabla destul de groasa, dar a fost rapus , gheata a fost si ca oul de gaina .
                                Asta e, noi sa fim sanatosi, mai bine o vad lovita de grindina decat luata de ape , ca prin alte zone. Sunt si suparat, ca are cateva luni de cand am vopsit-o total , dar trece. Azi o sa schimb parbrizul, ca e praf.
                                Drumuri bune!
                                Attached Files
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google