Grindina Din Petrosani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    In mod normal, daca totalul elementelor revopsite depaseste jumatate din suprafata totala a masinii, se revopseste in totalitate.
    Asa cred ca e normal.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #77
      Originally posted by AlexPetro View Post
      ...
      10, 11. panou lateral inferior spate st. dr. - reparatie partiala cu revopsire 0,5 h +0,5 h....
      Eu am inteles ca doar asta include si revopsire. La altceva nu s-a mentionat. O fac prin PDR sau n-au specificat?



      via Tapatalk

      Comment


      • #78
        Ce am scris apare în constatarea evaluatorului. Omul a spus ca tehnica pdr nu o au prin contract cu dacia. Am sa va țin la curent ce zic cei de la service. Oricum, cică nu fi chiar așa de negru dracul: mașina arata chiar bine, comparativ cu ce a mai văzut. L-am întrebat cam la cât ar evalua paguba, off the record, și a zis ca undeva la 1000 - 1200 €. Dar ca cei de la service, câteodată, mai cer către o suplimentare. Oricum, s-a sfătuit cu tinichigiul de la unitatea unde am avut întâlnirea (alta decât reprezentanța).
        Prowd of my new wheels!

        Comment


        • #79
          in mod normal ar trebui revopsire totala dar si aici e cu cantec...depinde de priceperea vopsitorului, oricum ceva imperfectiuni dupa revopsire vor fi, am vazut eu la a mea...

          Comment


          • #80
            La felul cum se vehiculeaza informatia, reparatia va fi clasica, fara PDR, ciocaneala, chituire si vopsire.
            Presimt ca va fi "ceva super misto", mai ales fara vopsire integrala.
            Bafta, sa te tii tare.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #81
              mda.. exista si riscul asta... ii reclam pana o sa imi dea alta noua. totul e la service. nu ma ajuta cu nimic ”incurajarile” astea. daca e ceva constructiv de spus, faceti-o! daca nu, mai bine va abtineti voi care le stiti pe toate dar nimic bine
              Prowd of my new wheels!

              Comment


              • #82
                las ca va fi bine

                eventual sa ai o intrevedere cu vopsitorul care seva ocupa de masina ta, sa negociezi cu el cerintele revopsirii: 2 straturi de vopsea+3 de lac oricum, pe casco reparatia e inflorita cu vreo 300% asa ca nu se supara nimeni

                nu e problema mare ca nu e revopsita toata, exista o oarecare diferenta dar nu foarte mare/suparatoare; la mine numai la o portiera se observa o mica diferenta de intensitate, dar la capota si bara fata nimic, e identic de notat insa ca portiera a fost revopsita la dacia iar bara fata si capota la renault

                singura chestie la care sa fii foarte atent e la modul in care a fost revopsita, nu sa fi prins punctulete cu diverse sub vopsea, sau mici denivelari etc. oricum, e destul de improbabil sa le vezi din prima, de obicei când o iei de acolo arata perfect dar dupa 2-3 luni incepi si vezi diverse chestii care la inceput nu erau, incep sa apara de sub vopsea. din ce am observat eu chiar daca elementele revopsite sunt bagate in cuptor etc, cam 3-4 luni vopseaua si lacu sunt foarte sensibile
                Last edited by cristi....; 27 June 2016, 22:12.

                Comment


                • #83
                  nu-mi fac griji, dar m-am cam saturat de fazele astea gen ca nu o sa fie vopsita nu-stiu-cum, ba ca e dauna totala, ba vinde-o ca aia nu mai e masina, etc. toata treaba e ca dupa ce mi-o vopsesc aia in reprezentanta dacia, la lucrare voi avea garantie rugina + vopsea 6 ani. asta spusa direct de seful tinichigiilor din reprezentanta dacia renault. topicul asta arata de parca multi se bucura ca am patit patania
                  Prowd of my new wheels!

                  Comment


                  • #84
                    Eu am vopsit câteva elemente în reprezentanta și arată destul de ok, anumite persoane mi-au zis ca ar fi o mică diferență de culoare. După 2 ani nu s-a decojit bara, ceea ce înseamnă că si-au făcut datoria. Pentru revopsire bară am întrebat la un service, 450 ron cu banii jos sau 800 ron prin casco, deci este aproape dublu orice lucrare pe asigurare.

                    Comment


                    • #85
                      eu am auzit de la cineva ca daca nu le iese 600% profit nu se baga

                      eu am mai mare incredere in tinichigii si vopsitorii de la renault sau sigemo. la dacia m-am ars 1 data si cred ca inca o data dar nu-s sigur. o data cu bara fata la care i s-a decojit vopseaua dupa 1 an si 3 luni (nu a fost acoperita complet cu primer) iar a 2a la accidentu mai serios, incep sa am dubii cu privire la unele piese schimbate, de ex portiera mea nu cred ca a fost schimbata ci doar indreptata

                      spun asta comparand cu portiera spate a carei tabla a fost strapunsa si in mod sigur nu a fost recuperata ci schimbata cu totul. diferentele ar fi jos la mastic: portiera spate are masticu dat in strat subtire si uniform, portiera fata e in strat dublu si cam neuniform (lipsa de precizie in aplicare), ca si cum ar fi dat de cineva uman+niste zgarieturi f fine prinse sub lac care nu aveau ce cauta daca tabla era noua, e ca si cum tabla ar fi fost zgariata, vopsita dar nu in strat suficient de gros incat sa acopere santurile din tabla, dat cu lac si cu asta basta

                      nici in privinta aripii spate nu cred ca a fost taiata ci doar indreptata la ciocan, ceea ce nu e un lucru rau, nu mai apare rugina

                      asta e , prinde orbu scoate-i ochii au taiat cat s-a putut din devizu intial, la cererea mea, altfel era dauna totala. i-am rugat sa faca in asa fel incat sa nu o scoata dauna totala, au taiat 6-7 mii de lei. lucrarea oricum se prezinta f bine pana acum, nu-s probleme de nici o culoare, doar mici imperfectiuni ca sunt eu mai pretentios dar care nu ies in ochi la cineva care nu e in tema cu istoricu masinii
                      Last edited by cristi....; 28 June 2016, 01:45. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #86
                        Grindina Din Petrosani

                        Cristi....si de ce nu ai scos-o dauna totala?!

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by AlexPetro View Post
                          nu-mi fac griji, dar m-am cam saturat de fazele astea gen ca nu o sa fie vopsita nu-stiu-cum, ba ca e dauna totala, ba vinde-o ca aia nu mai e masina, etc. toata treaba e ca dupa ce mi-o vopsesc aia in reprezentanta dacia, la lucrare voi avea garantie rugina + vopsea 6 ani. asta spusa direct de seful tinichigiilor din reprezentanta dacia renault. topicul asta arata de parca multi se bucura ca am patit patania
                          Stai calm, ca nu se bucura nimeni de ce ai patit, se poate intampla oricui, oricand, vremea e imprevizibila. A patit-o acum cativa ani un prieten cu Toyota noua, si alea au tabla subtire. Lui i-au revopsit-o in totalitate.
                          Pacat ca s-a intamplat in cazul unei masini aproape noi, cand o ai de 7-8 ani parca altfel inghiti hapul.

                          Orice interventie asupra vopselei originale creste anumite riscuri, pe viitor.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by AlexPetro View Post
                            mda.. exista si riscul asta... ii reclam pana o sa imi dea alta noua. totul e la service. nu ma ajuta cu nimic ”incurajarile” astea. daca e ceva constructiv de spus, faceti-o! daca nu, mai bine va abtineti voi care le stiti pe toate dar nimic bine
                            Imi cer scuze daca din ce am scris s-a inteles zicala "sa moara capra vecinului". Eu am vrut sa se inteleaga sa fii atent si sa nu faci compromisuri. In orasele mici, reprezentantele nu au cei mai buni meseriasi, firmele care traiesc numai din reparatii, unde treaba buna aduce clientii, acolo gasesti calitatea la un pret corect.
                            Cred ca datorita umiditatii din aer, am ruginit. Eu cred ca, cautam alternative, macar pt a face o comparatie intre abordarea unei reparatii.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • #89

                              Orice interventie asupra vopselei originale creste anumite riscuri, pe viitor.
                              Aha.
                              Acum 4 ani cand am refuzat reparatia clasica ce impunea automat si revopsire, "cineva" p'acilea imi sugera ca era mai bine revopsire integrala, pen'a as fi avut vopsea noua.
                              Iata ca dupa 4 ani, optiunea mea de a pastra vopseaua originala, a fost una inteligenta; masina face in toamna 8 ani, iar vopseaua nu da semne de oboseala. Oare cat rezista o revopsire?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #90
                                O revopsire ca la carte rezista multi ani, daca si tabla ajuta.
                                Am avut o portiera zgariata cu cheia, revopsita la reprezentanta, dupa 7 ani de la revopsire se prezenta foarte bine.
                                Pe de alta parte, elemente cu vopsea originala au facut pojar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google