Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Old Driver View Post
    Ai naibii,acum au introdus si lampa in torpedou? Nu puteau avea aceasta facilitate toate modelele de la Dacia 1310 incoace? De ce au scos-o?
    Au scos-o pentru ca a fost proiectata gresit la L1 si stramba usa torpedoului.
    Stie cineva care este sistemul acum? Cum se aprinde lampa din torpedo?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • l1 ph2 are lampa in torpedo iar capacu acestuia sta f bine inchis, nu e cascat ce treaba are lampa care e un fundu torpedoului cu capacu lui, care la l1 ph1 intr-adevar arata f urat dupa o vreme, dita mai luftu?

      Comment


      • Tocmai ce am venit si eu de la Caremil Iasi, mi s-a spus aceeasi poveste ca nu sunt gata actele pentru masini deci nu sunt inmatriculate inca.
        Mi se pare ciudat sa vii de ziua portilor deschise cand se prezinta faceliftul sa te puna sa mergi cu cele vechi.

        Ca impresii, volanul se simte mult mai bine, chiar pare ceva de calitate, mai gros si mai placut la atingere decat cel vechi. As indrazni sa spun ca este asemanator cu cel de Focus 2016 ca feeling. Ca si comparatie era si un Duster in showroom cu imitatia aceea de piele care mi-a lasat o impresie de foarte ieftin fata de acesta.

        Mi s-a parut ciudat ca manerul de deschidere a usilor din interior era foarte rece fapt ce sugereaza ca era din aluminiu, desi ma indoiesc la Dacia.

        In rest aceleasi finisari si calitate a asamblarii cu care ne-am obisnuit, un aerator la Prestige era cumva neclipsat cum trebuie si nu statea drept.
        Prestige-ul avea jante de aliaj pe 15” nu cele de tabla pe 16” cum spun ei.

        Pe afara arata chiar bine masinile dar pacat de siguranta pe care ti-o ofera.

        20161126_105556.jpeg
        20161126_105612.jpeg
        20161126_104447.jpeg
        20161126_104132.jpeg
        20161126_103912.jpeg
        20161126_105131.jpeg
        20161126_103830.jpeg

        Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

        Comment


        • imi place la noul logan cum au facut volanul. se simte mai bine in mana, iar daca faceau si acele "aripioare" (thumb rest - cum e la clio IV, de exemplu) ar fi fost perfect.
          20161126_132550_HDR.jpg

          imi place ca au pus acea grila tip fagure in spatele clapetelor aeratoarelor. astfel nu mai exista riscul sa scapi pe tubulatura diferite obiecte mici. in schimb, clapetele aeratoarelor mi se par urate cand sunt inchise.
          20161126_132523.jpg

          in sfarsit au pus iarasi lampa in torpedo. insa mai potrivit ar fi fost sa o puna in partea stanga (unde e acel "damb") sau, si mai bine, in partea din fata a spatiului de depozitare (cum era la logan1) si sa fie orientata in jos.
          20161126_132503.jpg

          in portbagaj imi place cum au acoperit cu mocheta in spatele stopurilor.
          20161126_133255.jpg

          au pus si un maner pentru a facilita inchiderea capotei (nu pot incarca poza, da eroare).
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • Am vazut si eu manerul respectiv, este pe partea stanga a incuietorii si pare foarte fragil (misca si se indoaie un pic). Nu am avut curajul sa trag de el.
            Volanul arata foarte bine in realitate (mai bine ca in foto).
            Nici la alba nu au avut masina cu motor 1.0 sce...

            Comment


            • Motorul de 1.0 SCe intra in productie in luna februarie 2017. Inca nu l-au omologat, in schimb se pot da precomenzi cu acest tip de motor cu livrari in lunile martie-aprilie.

              Comment


              • Adica aduc masina noua, dar cu motor neomologat, au porti deschise dar nu poti testa noua motorizare, unele mai vin cu defecte din cate am vazut prin pozele de mai sus.
                Ce-i asta ?

                Si imi mai trimit si mesaj sa merg ... ca sa vad ce ? Un volan redesenat si farurile + stopurile cu led ?
                Last edited by ManGreek; 26 November 2016, 21:28.

                Comment


                • Mie mi se par tampite aeratoarele de la prestige(cele centrale, dreptunghiulare)...nu ai cum sa le inchizi.

                  Comment


                  • Mie mi-a placut Sandero Stepway FL si da, volanul, mai ales cel imbracat in piele, e "de masina straina", mai ales cu logo ala albastru de stepway! Frumos, elegant!

                    Am facut si drive test cu Easy-R care nu m-a impresionat f tare insa e ok, dupa ce inveti cum sa eviti "socurile" la schimbarea vitezelor.

                    Comment


                    • Originally posted by ManGreek View Post
                      Ce-i asta ?
                      Dacia!
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Dupa ce conduc alta masina "straina" tot promit ca altul nu mai imi cumpar dacie...
                        Feeling-ul nu consta numai in volan de "masina straina".

                        Daca ar avea loganul ceva la fel ... si la fel de calitativ, mi-as mai lua unul, fie el si SCE...




                        Imi amintesc prin 2011 cand am mers la un service cu loganul ca imi schimbam cauciucurile si cand au vazut motorul de 1.2 au zis ca n-au mai vazut asa ceva... si se tot minunau ca am aer conditionat
                        Last edited by ManGreek; 26 November 2016, 22:42.

                        Comment


                        • am reusit sa incarc imaginea cu manerul din portbagaj.
                          desi pare, nu e deloc fragil. am tras si eu de el, si reprezentantul dealului, si sta foarte bine la locul lui.
                          Attached Files
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • Zici ca-i buton ca la Audi A8



                            Daca tot au pus mocheta la stopuri, oare in interior in dreptul rotilor pe spate au antifonat ? Ca se aude fiecare piatra care sare de la roata... si la 1 si la 2...

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Au scos-o pentru ca a fost proiectata gresit la L1 si stramba usa torpedoului.
                              Stie cineva care este sistemul acum? Cum se aprinde lampa din torpedo?
                              E la fel ca la ph1. E contactor in partea din stanga jos la torpedo ( vezi postul #529 poza 3 ). Deci, au schimbat doar pozitia lampii.
                              Am montata lampa in torpedo in acelasi mod ( contactor + pozitionare pe mijloc, nu spre dreapta ca la FL ) de mai bine de 1 an si usa nu s-a descentrat / indoit ( e mai dur plasticul usii ). Nu vad sa fie probleme pe viitor precum la ph1

                              Originally posted by bogdan_cj View Post
                              Mie mi se par tampite aeratoarele de la prestige(cele centrale, dreptunghiulare)...nu ai cum sa le inchizi.
                              Se inchid bine mersi ( dai de acel "buton" de pe fante spre avarii )
                              Last edited by Midnighte; 26 November 2016, 23:46.

                              Comment


                              • Dupa câte vad eu în poze, au pus la portbagaj telescoape. Asa trebuia sa faca de mult, mi-ar fi convenit si mie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google