Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca o tii asa (2200 km pe an), vei clientul lor preferat, in sensul ca vor spune ca masina este perfecta, fara nici o problema..
    Deci nu ti-a zis nimic de problemele cu catalizatorul si/sau cu bujiile, inseamna ca au fost cazuri izolate..
    E foarte bun uleiul 5w40, dar tura viitoare cumpara singur toate consumabilele si vei fi mai multumit, desigur toate de origine cu factura.
    Bafta multa!

    Comment


    • Daca sunt multi clienti cu 2200 km pe an, vor face masini din ce in ce mai proaste. In vreo 12, 13 ani amortizezi masina. Altfel, iesi mai ieftin cu taxiul.

      Comment


      • ......și lanțul e garantat " pe viață" !

        Comment


        • Originally posted by vali2008 View Post
          Daca o tii asa (2200 km pe an), vei clientul lor preferat, in sensul ca vor spune ca masina este perfecta, fara nici o problema..
          Deci nu ti-a zis nimic de problemele cu catalizatorul si/sau cu bujiile, inseamna ca au fost cazuri izolate..
          E foarte bun uleiul 5w40, dar tura viitoare cumpara singur toate consumabilele si vei fi mai multumit, desigur toate de origine cu factura.
          Bafta multa!
          Parcurg 10-12000 km/an, dar anul trecut am avut la dispozitie o alta masina. Anul acesta o sa folosesc mai mult Dacia. Factura a fost ridicata de bidonul de ulei 5l, Renault Evolution RN-TECH 5W40 (235 RON). Data viitoare o sa cumpar consumabilele.

          Comment


          • Totusi, e de apreciat ca ti-au pus un ulei de calitate, pe acesta il puneau de obicei la 0.9 tce..la polizoarele noastre merge cu brio Elf 5w40 900 sxr, costa cam pe la 75-80 ron bidonul de 4 litri.

            Comment


            • Multi critica acest motor de 1 l, dar Renault are planuri mari cu el. Noul Clio 5 va fi echipat cu motoarele pe benzina 1.0 SCe, de 65 si 75 HP, 1.0TCe de 100 HP si 1.3 TCe de 130 HP. Se pare ca acest motor are viitor, in timp ce 0.9 si 1.2 vor dispare.

              Comment


              • Originally posted by vali2008 View Post
                Totusi, e de apreciat ca ti-au pus un ulei de calitate, pe acesta il puneau de obicei la 0.9 tce..la polizoarele noastre merge cu brio Elf 5w40 900 sxr, costa cam pe la 75-80 ron bidonul de 4 litri.
                Cred ca il pun la solicitarea clientului...in cazul meu am avut oferte de ulei de dacia oil 5w30 si una singura de 10w40 elf 700 st.
                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • Originally posted by torr View Post
                  Multi critica acest motor de 1 l, dar Renault are planuri mari cu el. Noul Clio 5 va fi echipat cu motoarele pe benzina 1.0 SCe, de 65 si 75 HP, 1.0TCe de 100 HP si 1.3 TCe de 130 HP. Se pare ca acest motor are viitor, in timp ce 0.9 si 1.2 vor dispare.
                  Din contra - eu zic ca motorul de 1.0 e excelent pt capacitatea lui cilindrica. Din el vor deriva mai multe variante de putere precum fac si alti producatori (ex. VW), dupa cum spuneai. Categoric platforma 1.0 e o evolutie fata de 0.9 (idem 1.3 fara de 1.2) si prim urmare 0.9 si 1.2 e normal sa dispara.
                  Dar daca e sa comparam stric 1.0 SCE si 0.9 TCE dpdv al performantelor dinamice, cel din urma e simtitor mai bun.

                  Comment


                  • https://www.autoexpert.ro/un-nou-mot...dacia-sandero/

                    Stirea e cam veche. Intre timp se pare ca motorul va apare in primavara lui 2020 pe Clio 5 urmand ca la Dacia sa apara ulterior.
                    Last edited by gabrieln1960; 24 March 2019, 20:11.

                    Comment


                    • Intreb si eu ca "omu", 5W40 ST sau SXR Elf ? Garnitura de cupru de la buson, trebuie, sau are saiba pe el ca la 1,4?

                      Comment


                      • NF, scuze..

                        Comment


                        • Salut, la 1.0 SCe garnitura de scurgere (110265505R) arata ca cea din atasament.

                          Attached Files

                          Comment


                          • Legat de uleiuri, eu cred ca ar fi mai recomandat 900 SXR. Vad ca are aprobarile Renault RN0700 / RN0710.
                            In teorie cred ca ambele sunt compatibile, judecand dupa specificatii.

                            Scuze pentru dublu-post, dar nu am mai putut edita.

                            Comment


                            • Multumesc moru pentru sfaturi, se apropie revizia si vreau sa fiu cu temele facute. Deci garnitura e pe buson, nu trebuie achizitionata, sau? Intreb pt ca e identica cu cea de la 1,4 si am vaz ca nu au schimbat-o niciodata la garantie.
                              Last edited by alex1ioan; 29 March 2019, 12:19.

                              Comment


                              • SXR Elf 5w40 am pus si eu. În legătură cu garnitura este exact cea din foto si daca vrei o schimbi sau nu. Pe mine la revizie mecanicul m-a intrebat dacă vreau sa o schimb sau nu pt ca nu o cumparasem si mi-au pus din service. Nu mai stiu exact dar costa maxim 10ron. Nu știu daca trebuie neapărat schimbata dar daca vrei sa faci revizia ca la carte o poti schimba. La vechiul Logan n-am schimbat-o niciodată în 7 ani si n-am avut nici scurgeri de ulei pe lângă buson.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google