Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am facut revizia din 30k in 30k timp de 6 ani / 200k km la un tdi cu care s-a mers preponderent in oras bara la bara. Schimbam filtrul de motorina la 60k...Masina avea 450k km cand am dat-o si mergea ceas iar motorul nu avea nici un fel de depunere. Astea-s mituri de cu ulei schimbat la 10-20k...A crescut f mult calitatea consumabilelor si a componentelor iar loganul oricum nu e o masina pe care s-o tii 15 ani.

    Comment


    • #32
      Salutare tuturor! Pe data de 17.05.2022 "i-am luat motzul" (revizia) la un an Loganului III benzina 90CP. 17.040Km.Cost total 666 lei din care: - manopera=153, - filtru ulei=50lei, - garnitura capac filtru ulei=12lei, -ulei CASTROL 5W30 RN17-1... 4 litri*114,89lei= 459 lei. SANATATE MAXIMA SI SA AUZIM NUMAI DE BINE!

      Comment


      • #33
        Cu piesele mele, care au costat 660 lei. asta la aproape 21 mii km
        Attached Files

        Comment


        • #34
          Prima revizie la 18.000 km, cu pachetul 5 ani fara grija(nia) mamei lor!
          Au schimbat ulei, filtru ulei si filtru GPL, conform contract cu RCI.
          Va trebui sa-mi schimb singur filtrul de aer si pe cel de habitaclu.

          PS: Surpriza mai neplacuta a fost sa vad cum a fost gandita solutia cu filtrul de ulei: clopotul ala din plastic ce face parte integranta din sistem nu-mi inspira prea multa incredere.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • #35
            De ce să le schimbi singur?

            Filtrul de aer, de habitaclu și bujiile se schimbă la 30.000km - mai ai până atunci, probabil prin Ianuarie 2023...

            Pachetul ăla de revizii trebuie să includă ce scrie în Fișa de Întreținere a vehiculului.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • #36
              Mi s-a parut cam imbacsit filtrul de aer si cred ca la fel e si cel de habitaclu.
              Stai sa-nteleg: adica pot sa ma duc peste ei cand fac 30.000 km? Chiar daca nu se fac 2 ani? N-am caietul ala in fata, dar parca n-as prea crede ca e asa; la 30.000 km sau 1 an se schimbau astea pe care mi le-au pus mie. Abia la 2 ani sau 60.000 km se schimbau si filtrele de aer@habitaclu.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • #37
                Cam asa arata un filtru de habitaclu de pe L1 ph2 dupa 12 luni si ~ 8000 km
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  Pai, da, de-aia vreau si eu sa-l inlocuiesc. Asta pe unde se afla? Se schimba usor? Cel de aer se schimba simplu, ca e prins locasul doar in cleme.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by ursamajor View Post
                    Stai sa-nteleg: adica pot sa ma duc peste ei cand fac 30.000 km?
                    Da, din 30.000km în 30.000km mașina trebuie să-ți dea mesaj de SERVICE - iar la fiecare 12 luni îți dă mesaj de SCHIMBARE ULEI - vezi Diagrama revizii vizuale atașată.

                    Originally posted by ursamajor View Post
                    Chiar daca nu se fac 2 ani? N-am caietul ala in fata, dar parca n-as prea crede ca e asa; la 30.000 km sau 1 an se schimbau astea pe care mi le-au pus mie. Abia la 2 ani sau 60.000 km se schimbau si filtrele de aer@habitaclu.
                    La ECO-G 100 ritmul de înlocuire este de 30.000km sau .... ani - care intervine primul - vezi Fișa de întreținere atașată.

                    Vezi că la 30.000km se înlocuiesc și bujiile - nu doar filtrele...

                    Fă-ți cont pe my.dacia.ro și instalează-ți aplicația mobilă pe telefon - îți va spune exact CÂND și CE se înlocuiește - în funcție de km parcurși de tine.
                    Attached Files
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by ursamajor View Post
                      Pai, da, de-aia vreau si eu sa-l inlocuiesc. Asta pe unde se afla? Se schimba usor? Cel de aer se schimba simplu, ca e prins locasul doar in cleme.
                      Nu am verificat, in principiu pe sub bord, nu ar trebui sa fie prea greu de inlocuit...

                      Comment


                      • #41
                        Mann , Mahle au acelasi cod ca la Logan 2 si instructiunile de montaj arata tot aceeasi pozitie. Maine voi verifica.

                        Comment


                        • #42
                          O fotografie a capacului filtrului habitaclu. Se desfac doua suruburi si mai are doua cleme , pare simplu. Pozitia este idioata pentru cel care schimba filtru. 20220703_091839.jpg

                          Comment


                          • #43
                            Revizia nr 1, 17.700 km, cu 17 zile inainte de scadenta. Cost - 0 lei, Dacia Extenso, Efectuat operatiunile descrise in caietul de garantie, mai putin verificare filtru habitaclu ( nu am cerut ). In schimb au verificat si suflat cu aer comprimat filtrul de aer. Resoftat cu aceasta ocazie calculatorul maini libere, primisem scrisoarea de la Renault Group si am cerut explicit si acest lucru. Interval alocat pt lucrari la masina mea - 3 h (11-14 am vazut pe diagrama afisata pe un ecran in service ).

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by ursamajor View Post
                              Mi s-a parut cam imbacsit filtrul de aer si cred ca la fel e si cel de habitaclu.
                              Stai sa-nteleg: adica pot sa ma duc peste ei cand fac 30.000 km? Chiar daca nu se fac 2 ani? N-am caietul ala in fata, dar parca n-as prea crede ca e asa; la 30.000 km sau 1 an se schimbau astea pe care mi le-au pus mie. Abia la 2 ani sau 60.000 km se schimbau si filtrele de aer@habitaclu.
                              Am facut azi revizia, am cerut o verificare filtru cabina (deh asa spune mydacia), si mi s-a spus ca daca il scoate nu-l mai poate baga la loc ca se face acordeon si trebuie schimbat. Costa 103 lei, mi s-a parut cam mult si am renuntat la idee.
                              Chiar asa fie, atunci de ce in cont mydacia este scris "Control filtru cabină (la solicitarea clientului)"?

                              Am o pozitie pe factura " contr test diag calculator de injectie/ campanie intretinere Dacia Service 23.05-31.08.2022" - 39 lei tva inclus

                              Nu am observat pe loc ce scrie acolo sa intreb, ma si grabeam.
                              Aveti idee ce poate sa insemne?

                              Comment


                              • #45
                                Eu as schimba filtrul de habitaclu la fiecare revizie (pe cheltuiala mea) chiar daca inlocuirea lui nu este trecuta in manualul de intretinere si nu este inclusa in costul reviziei (valabil pentru cei care au achitat costul reviziilor in avans). Plamanii mei sunt mult mai importanti decat motorul masinii mele!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google