Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Corect, dar de ce sa dai 103 lei pe el la reprezentanta fara manopera (cred) cand poti sa il iei cu max 50 si sa-l schimbi singur..

    Comment


    • #47
      Originally posted by daymaker View Post
      .........mi s-a spus ca daca il scoate nu-l mai poate baga la loc ca se face acordeon si trebuie schimbat. Costa 103 lei, mi s-a parut cam mult si am renuntat la idee.
      Ce șmecheri sunt...
      Sunt foarte puturoși, nu muncesc decât pe bani.


      Originally posted by daymaker View Post
      Chiar asa fie, atunci de ce in cont mydacia este scris "Control filtru cabină (la solicitarea clientului)"?
      Păi este exact ce scrie - un control - se scoate filtrul și se informează clientul despre starea lui, dacă clientul consideră că încă mai "ține" se montează la loc. Altfel se schimbă.
      Le este lene până să și ceară niște bănuți pentru manopera de control - dar nu..., ei vor să-l înlocuiască, pe bani mulți...
      După aia se miră de ce nu mai vin clienții în reprezentanțe și se duc să facă revizii și reparații aiurea...

      Originally posted by daymaker View Post
      Am o pozitie pe factura " contr test diag calculator de injectie/ campanie intretinere Dacia Service 23.05-31.08.2022" - 39 lei tva inclus
      Aveti idee ce poate sa insemne?
      Nu știu la ce se referă.
      Chiar au luat acei bani? Sau i-au scăzut pe factură cu vreun discount?
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • #48
        Nu cred...
        20220711_182619.jpg

        Comment


        • #49
          Asta-i din ciclul "Vrei, nu vrei, bea Grigore ageasma"
          Te-au prins la revizie si pentru ca tot trebuiau sa-ti faca "Test verificare calculatoare" (operatie inclusa in "Lista de controale"), te-au bagat si intr-o asa-zisa "Campanie de intretinere" unde ti-au efectuat o operatie mai aprofundata si clar specificata pe care ti-au facturat-o probabil la un pret mai mic decat cel standard. Nu cumva la receptie ai semnat vreun formular sau ai bifat vreo casuta?
          Last edited by gabrieln1960; 11 July 2022, 19:03.

          Comment


          • #50
            Originally posted by gabrieln1960 View Post
            Asta-i din ciclul "Vrei, nu vrei, bea Grigore ageasma"
            Cam asa ceva, am trecut azi pe acolo si am intrebat, sa nu mor prost.
            Si bineinteles mi-a dat o explicatie de parca as fi venit cu pluta pe Siret.
            Ca vezi domne ca e un test sa descopere eventualele probleme sa se lege de garantie daca e cazul.
            Nu e problema la anu cautam alta "reprezentanta" a marcii si categoric o sa cer deviz inainte.

            vorba cantecului

            "Shame on you, if you fool me once
            Shame on me if you fool me twice"

            Nu e problema de 40 lei , ce ma inerveaza ca te prosteste pe fata.

            Comment


            • #51
              Originally posted by madi View Post
              O fotografie a capacului filtrului habitaclu. Se desfac doua suruburi si mai are doua cleme , pare simplu. Pozitia este idioata pentru cel care schimba filtru. 20220703_091839.jpg
              ai poza si la un Logan 2 model 2018?
              Multam..

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • #52
                Am făcut zilele trecute mini-revizia de 1an și 19.893km, la General Autocom, Buzău
                - ulei Dacia Oil Plus 5w30 RN17 4litri
                - filtru ulei
                - garnitură filtru ulei
                - filtru GPL fază gazoasă
                TOTAL = 709,68 Lei

                Prin Ianuarie 2023 voi face 30.000km și atunci voi schimba:
                - filtru aer motor
                - bujii
                - filtru habitaclu

                Odată cu revizia am reclamat și 3 probleme:
                1. bateria se descarcă repede;
                2. clima se blochează la drum lung;
                3. zornăit metalic la motor;

                La 1. - s-a aplicat OTS 0DTG privind HFM - cartela mâini libere, care consumă aiurea bateria cu mașina în SLEEP;
                La 2. - s-a reprogramat ECU Injecție și se pare că s-a rezolvat blocajul climei la drum lung;
                La 3. - așa cum mă așteptam, am primit certificat de control - cu o amânare la o dată ulterioară...
                Attached Files
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by DFA View Post
                  3. zornăit metalic la motor;
                  La 2. - s-a reprogramat ECU Injecție și se pare că s-a rezolvat blocajul climei la drum lung;
                  La 3. - așa cum mă așteptam, am primit certificat de control - cu o amânare la o dată ulterioară...
                  Cum adica, zornait... cum se aude?
                  La partea cu clima, ce sa zic, desi anul trecut am patit-o de vreo 3 ori, anul asta n-a mai facut-o. Si nu cred ca in interventiile pe care le-am avut la masina au facut ceva programari la ECU. Oricum, daca reapare problema, sunt pe ei.

                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by ursamajor View Post
                    Cum adica, zornait... cum se aude?
                    ZORNĂIT TURBINĂ - ZGOMOT DE CLINCHET METALIC DIN COMPARTIMENT MOTOR ÎN DECELERARE DE LA 2.000rpm la 1.500rpm:
                    Adică joc la nivelul bieletei mecanismului de acționare al supapei de descărcare a turbocompresorului – conform cu BULETINUL TEHNIC 71538.



                    Originally posted by ursamajor View Post
                    La partea cu clima, ce sa zic, desi anul trecut am patit-o de vreo 3 ori, anul asta n-a mai facut-o.
                    Face în continuare, probabil îndeplinești condițiile mai greu. Odată ce a făcut o dată, o va face mereu.
                    Eu zic să aplici OTS-ul, nu mai sta!
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • #55
                      OTS? Ca sa faca reprogramarea aceea tin masina la ei mai mult?
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • #56
                        Nu, durează doar 30 de minute, depinde de personalul tehnic și de gradul de ocupare.
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • #57
                          683 Lei revizia de 1 an-9500 km
                          La AMAT Pitesti
                          A durat aproximativ o ora

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by DFA View Post
                            Am făcut zilele trecute mini-revizia de 1an și 19.893km, la General Autocom, Buzău
                            - ulei Dacia Oil Plus 5w30 RN17 4litri
                            - filtru ulei
                            - garnitură filtru ulei
                            - filtru GPL fază gazoasă
                            TOTAL = 709,68 Lei

                            Prin Ianuarie 2023 voi face 30.000km și atunci voi schimba:
                            - filtru aer motor
                            - bujii
                            - filtru habitaclu

                            Odată cu revizia am reclamat și 3 probleme:
                            1. bateria se descarcă repede;
                            2. clima se blochează la drum lung;
                            3. zornăit metalic la motor;

                            La 1. - s-a aplicat OTS 0DTG privind HFM - cartela mâini libere, care consumă aiurea bateria cu mașina în SLEEP;
                            La 2. - s-a reprogramat ECU Injecție și se pare că s-a rezolvat blocajul climei la drum lung;
                            La 3. - așa cum mă așteptam, am primit certificat de control - cu o amânare la o dată ulterioară...
                            Salutare!
                            Sunt foarte interesat despre rezolvarea blocajului climei la drum lung. Si eu patesc asta frecvent. Te-as ruga sa imi spui daca s-a rezolvat problema dupa resoftare. Am anuntat si eu problema aceasta si m-au programat in 22 pentru resoftare. Multumesc, DFA.

                            Comment


                            • #59
                              Nu stiu cum reusiti sa obtineti preturile acestea la revizie! Pe mine m-a costat 1100 revizia la un an si 11.000 km. La service Cluj, pe Calea Turzii. Nu au facut altceva decat v-au facut voua pentru 600-700 lei.

                              Comment


                              • #60
                                Bizone

                                Eu am dat pe :

                                Filtru ulei 152095084R
                                >
                                > Filtru aer 165464877R
                                >
                                > Filtru polen 272773277R
                                >
                                > Filtru gaz stare lichida 169196566R
                                >
                                > Filtru gaz stare gazoasa 169194462R
                                >
                                > Ulei Renault Castrol GTX 5W30 RN17 Euro6 SCR 5L 7711943681 Dacia-Renault

                                >Bujii

                                > Inel saiba golire 7703062062


                                Cost manopera: 387 lei. Toate piesele 520 lei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google