Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am sa fac proba la 130 weekend-ul asta ca am un drum Galati - Husi - Vaslui - Iasi, da la intoarcere dupa ce se "aseaza" placutele, ca pe dealurile de la Husi e belea. Postez impresii dupa .... daca mai apuc )

    Comment


    • O placuta de calitate buna are timp de asezare redus.

      Primul indicator al calitatii indoielnice pare sa fie indeplinit . . .
      sigpic

      Comment


      • Ferodo SL

        De la ce magazin pot sa cumpar in Bucuresti placute Ferodo SL originale la un pret convenabil? Gasesc la max 70 lei? Ce alta marca de placute moi originale imi recomandati? La ce pret si unde se gasesc?

        Comment


        • Mai bine mai pune un 25 lei si ia Ferodo Premier.
          Cu Ferodo SL nu franeaza nemaipomenit, ba chiar mai slab decat cu placutele de fabrica.

          Comment


          • Originally posted by RobertR View Post
            am sa fac proba la 130 weekend-ul asta ca am un drum Galati - Husi - Vaslui - Iasi, da la intoarcere dupa ce se "aseaza" placutele, ca pe dealurile de la Husi e belea. Postez impresii dupa .... daca mai apuc )
            Scuze de off-topic, dar e spre binele unui coleg de forum

            Vezi ca intre Vaslui si Iasi au aparut niste cratere de toata frumusetea. La fel si intre Barlad si Crasna, sunt cateva locuri in care trebuie sa opresti pana la nivel de trI maxim II. Drumul poate fi inselator, adica rulezi o bucata cu 130 si deodata te trezesti cu asfalt ciuruit si bortelit
            Parerea mea e sa mergi de la Husi direct Iasi si sa eviti VS. Sunt cateva portiuni cu gauri pe acolo cam la 10km dupa Husi inainte de satul Valea Greacului si ai scapat.

            Comment


            • lord_wader: daca te pricepi desfa etrieru si curata pistonasul cu niste wd-40 sau vezi ca sunt spray-uri speciale pt curatirea franelor. Daca nu fugi la service. Probabil pistonul de la etrierul dreapta nu se retrage complet iar placutele raman inca presate pe disc.
              Octavian___32: tin sa te contrazic. Mie personal mi se pare ca franeaza mai bine cu SL decat cu cele de origine. Urmatorul schimb o sa fie Premier, vreau sa vad cum se comporta si cu astea.
              Last edited by Nepotu123; 20 February 2011, 14:06.

              Comment


              • Ferodo SL nu sunt niste placute stralucite, sunt niste placute fabricate corect cat sa nu prezinte fisuri in material si sa se incadreze in standardele de siguranta, sunt in mod cert mai sigure si mai bune decat "MasterSport" sau alte noname-uri disponibile pe la diversi comercianti si mecanici care datorita pretului de achizitie redus lasa loc de adaos mai mare, insa sunt mai slabe din cateva puncte de vedere fata de Ferodo Premier, ATE etc.
                Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                Comment


                • Intre Ferodo Premier si ATE ce ati alege? Discurile de frana sunt originale, neventilate.

                  Comment


                  • Ambele sunt firme consacrate in materie, dpv al calitatii nu ai ce griji sa iti faci.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      ..........................
                      Octavian___32: tin sa te contrazic. Mie personal mi se pare ca franeaza mai bine cu SL decat cu cele de origine. Urmatorul schimb o sa fie Premier, vreau sa vad cum se comporta si cu astea.
                      Ia Loganul unui cunoscut care are placutele de fabrica si fa o comparatie, in proportie de 90% te asigur ca ala franeaza mai bine ca al tau, desi e putin subiectiva treaba (pt ca am vazut Logan cu placute Remsa care a franat mai bine decat al meu tot cu Remsa, DAR umblase la tamburi).

                      In cazul meu momentan cea mai buna combinatie s-a dovedit a fi TRW discuri +TRW placute (codul care e scump ~140 lei setul, nu d-ala ieftin cu 80 lei).
                      Franeaza cam (95%) cum frana odata ) cand era dupa rodaj.

                      Comment


                      • Originally posted by RobertR View Post
                        am sa fac proba la 130 weekend-ul asta ca am un drum Galati - Husi - Vaslui - Iasi, da la intoarcere dupa ce se "aseaza" placutele, ca pe dealurile de la Husi e belea. Postez impresii dupa .... daca mai apuc )
                        Eu zic sa NU faci asta mai ales daca nu ai ABS...nu de alta dar s-au mierlit unii in fata mea chiar ieri. Asta nu e vreme de testat placute de frana.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Moncher Octavian, tin din nou sa te contrazic.

                          Cum poti sustine ca o placuta cu coef. de frecare 0.20 franeaza mai bine decat una cu 0.5 ?

                          Buba este ca nu va reglati nici unii cantarul pentru puntea spate, care dupa un timp se decalibreaza.

                          Franele unei masini mai sunt influentate de starea suspensiei, mai precis a amortizoarelor. Asa ca las-o balta cu placutele si discurile in sus in jos, la stanga si la dreapta, cand iti pui amortizoare noi se imbunatateste si franarea.
                          sigpic

                          Comment


                          • merg si eu cu trenul asta...
                            Dupa zeci de pagini de dezbateri de discuri si pacute upgradate, voi ajungeti sa franati cu 95% din valoarea unui Logan stock?
                            Masina mea cred ca franeaza cu 150% din valoarea de fabrica...si asta atat datorita suspensiei cat si a calitatii discurilor si a placutelor...

                            Comment


                            • Adica te opresti mai repede decat un 911 cu frane ceramice ?
                              sigpic

                              Comment


                              • vorbeam de forta nu de distanta de oprire care mai are cateva variabile...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google