Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai daca inca ai garantie, nu platesti discurile.

    Comment


    • Tavi tu ai schimbat placutele pana acuma?

      Comment


      • Discurile se platesc indiferent de ai garantie sau nu, caci nu fac obiectul garantiei.
        Nici o consumabila nu face obiectul ei. ( placute de frana, etc).

        Comment


        • Discurile de frana nu sunt consumabile.
          Placutele sau sabotii,sunt insa consumabile,cu conditia sa nu fie consumate prematur.

          Comment


          • Ba are dreptate Cezar. Discurile sunt consumabile. Si nu numai la Logan.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • Corect.
              Am schimbat contra cost, desi masina era in garantie.
              It's nice to be important but it's more important to be nice!

              Comment


              • salut unde pot comanda si eu placute Twr ?
                sigpic
                https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
                http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

                Comment


                • Originally posted by DeLuXe View Post
                  EBC GREENSTUFF ceramica si kevlar
                  Cum ti se par?mie mi se par incredibile si nici nu sunt chiar atat de scumpe
                  Sunt tare curios cat o sa duca discurile originale placutele acestea.

                  Comment


                  • Originally posted by turbojack View Post
                    Discurile de frana nu sunt consumabile.
                    Atat timp cat uzura lor apare ca un fenomen normal rulajului, este consumabil.
                    Nu ar intra in categoria consumabilelor daca (exceptional!), ar fi vreun viciu de fabricatie (dovedit).
                    E logic: de ce eu producator, sa iti schimb tie, consumator discurile daca le uzezi? (poate mai pui si niste placute belicoase si mi-ai facut praf discurile, si vrei sa ti le platesc eu?)

                    Totusi, dupa cele scrise de mine, @turbokack, care a fost premisa celor zise de tine?
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • E cam deplasata treaba ca la 45000 km sa fi nevoit (tot timpu asta mers cu placute de origine) sa schimbi si discurile, ca sunt uzate si sa si platesti pt ele.
                      Deci nasol, n-ar avea voie - la km astia ar trebui sa se uzeze placutele prematur daca folosesti frana mult, dar nu si discurile.

                      PS: adica altii schimba trei randuri de placute si discurile mai merg, la altii pt ca folosesc frana mai tare, de duc naiba si discurile in km mai putini...

                      Comment


                      • Asa e, cam ciudat sa schimbi discurile la 45k km. Dar stiu cazuri cand s-au schimbat pe la 90k km, asa cum sunt si cazuri cand au rulat fara placute (a se citi: "pe fier") si le-au facut "araturi"=santulete.
                        E cam dificil de probat (producatorilor), ca au un material al discurilor destul de moale, susceptibil de uzuri pronuntate, inainte de un termen normal de functionare...
                        Totusi: discul de care vorbesti, era subtiat si cu o suprafata plana, fara striatii pronuntate?
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Placute de frana ptr. matiz? Ma poate ajuta cineva? E matizu' de 800, nu cel de 1l.
                          Mersi

                          Comment


                          • Pai da, aici e problema, ca vorbim de discuri uzate uniform. Nu ovalizate, defapt strambe.
                            Cum naiba tineau discurile la 1300 sau 1310 lejer 80-100000 km nu stiu...plus ca se mai bloca cate un pistonas de franare, plus ca mai uitam sa schimb placutele la timp )) . (sau la Oltcit, pana cand l-am maritat - peste 100000 km - discurile toate 4 erau OK)

                            Acum desigur daca ne uitam si la BMW (ca exemplu) sau alte utilaje cu pretentii, vedem ca si acolo se schimba discurile, dar nu chiar in 50-60000 km rulati (un prieten din jermania cu bmw, 140000 km la bord, dupa o franare violenta a trebuit sa schimbe toate 4 discurile).

                            PS: oricum daca as ajunge in situatia de a schimba discurile, as cauta altceva mai de calitate care sa reziste la temp mai mari (eventual ventilate)

                            Comment


                            • Eu am schimbat placutele la 36000 si mai duceau 10000 sigur dar la o "palpare" a discului se simteau valuri.Le-am luat la strung putin si strungarul a spus ca e f proasta fonta din care e facut discul de logan

                              Comment


                              • Deci daca ma duc cu placutele mele, pierd garantia numai la partea sist de franare, corect? (nu sunt nebun sa dau 220 lei pe setu lor de origine).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google