Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand mergem sa schimbam placutele de frana este mai bine sa le cumperi tu placutele de frana sau sa le cumperi de la service si cat costa manopera la asa ceva?

    Comment


    • octavian_30 nici eu nu stiu...o sa ma interesez.
      red_alyn si eu ma apropii de 30 mii...dar mie nu mi se par uzate rau...depinde cum faci km...
      radu 2008 nu cred ca e important de unde le cumperi...important e sa fie originale.alea cu''holograma''. de ce sa te duci in service pt a schimba placutele.sunt destui care le schimba singuri..s.a vorbit de asta mai sus parca sau undeva pe forum.numai bine
      TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

      Comment


      • Ar fi o idee buna ca cei care schimba placutele de frana acasa si se pricep sa filmeze si sa pozteze filmuletul pe forum ce ziceti?

        Comment


        • Ieri cand am spalat masina am avut ocazia sa vad un cui in cauciuc. Prima pana de cauciuc a Loganului, de pana acum. M-am dus la vulcanizare si cand au dat roata jos am verificat ochiometric si starea placutelor. Dupa 28.000 km parcursi impresia e ca mai tin inca 10.000 asa ca la inceputul anului viitor o sa le schimb
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • @radu2008: Cel mai bine si mai sigur e sa cumperi placutele de la dealer, sa fi sigur ca sunt originale.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Ai vazut tavi, ca cel originale sunt gravate.
              Fake-urile sunt doar manjite cu vopsea alba.
              Sa te opreasca sanatatos.

              Comment


              • Originally posted by flavio View Post
                octavian_30 nici eu nu stiu...o sa ma interesez.
                red_alyn si eu ma apropii de 30 mii...dar mie nu mi se par uzate rau...depinde cum faci km...
                radu 2008 nu cred ca e important de unde le cumperi...important e sa fie originale.alea cu''holograma''. de ce sa te duci in service pt a schimba placutele.sunt destui care le schimba singuri..s.a vorbit de asta mai sus parca sau undeva pe forum.numai bine
                Faza e ca in Arad sunt drumurile foarte proaste cu multe gropi si denivelari,iar masina mea e rulata mai mult in oras,iar franarile pe astefel de suprafete de drum micsoreaza viata placutelor de frana si nu numai a placutelor.

                Comment


                • eu le-am schimbat la 32 000km, am dat 60 lei pe o pereche de clio cu fir de avertizare pe care l-am taiat...ce am observat eu acum la 60 000km cat am acum; primele se duc mai repede probabil le haleste discul nou fiind mai poros, a doua pereche vad ca mai merge destul fata de prima, observ asta la rezervorul de lichid de frana ce a scazut ceva...cand a ajuns la maxim uzura lichidul era sub jumatate(de stiut sa nu mai tot dai roata jos) ....merg brici astea frantuzesti, nu scartaie, nu papa discu', recomand...

                  Comment


                  • Originally posted by radu2008 View Post
                    Ar fi o idee buna ca cei care schimba placutele de frana acasa si se pricep sa filmeze si sa pozteze filmuletul pe forum ce ziceti?
                    Voi filma eu sapt asta.
                    Placutele e inuman sa dai pe ele 220 lei cat costa la dealer (plus manopera 50 lei).
                    Originale TRW sunt maxim maximorum 135-140 lei (montate acasa, iesi la jumate de pret).

                    PS: placutele de frana de la dealer nu au nici o holograma pe ele.
                    Mai mergeti prin magazinele dealerilor si vedeti (ca nu numai placutele n-au holograma, bujiile la fel si multe altele).

                    PPS: atata timp cat nu puneti placute d-alea cu 30 lei setul, turcesti (astea folosesc taximetristii la greu) , in rest toate sunt ok, parerea mea. Desigur ca unele sunt mai dure, altele mai moi.
                    Discul se duce naiba si de la modul cum franati, daca se franeaza brusc ca la raliu in cativa metri, e clar ca asta se numeste moarte pt discuri, daca se franeaza mai lin, placutele se uzeaza mai mult si discurile nu au asa de suferit (la franare puternica din cauza presiunii exercitate pe disc, se uzeaza tare atat placutele cat si discurile, placutele incep sa roada din fonta/discuri din cauza presiunii de apasare mari cum am spus).
                    Last edited by Octavian; 15 March 2009, 13:02.

                    Comment


                    • Cam asa tre' sa scrie pe placutele originale FERODO (TRW) - astea sunt pe masina, din fabrica.
                      Ce pun ei la revizie sunt BREMBO si n-au nici o treaba cu astea.

                      Asa ca Tavi isi va lua un set de placute TRW (70-75 lei) sau Bosch (80 lei).
                      Attached Files

                      Comment


                      • Ai dreptate octavian eu cand am facut revizia la 15 mii miau zis ca sunt placutele duse m-am mirat ca si la daciile vechi tin 20.000 poate si mai bine am zis ok le schimb iar la revizia de 25.000 nu m-am mai dus sa o fac la ei am facuto eu acasa si pe la 28mii mau lasat placutele iar atunci mi-am dat seama ca ei mi-au schimbat placutele mele bune sau leau lasat asa ca sa poata sa isi scoata si ei un set nou si mi leamschimbat eu acasa cu unele originale renault la un pret de 140 on
                        Acum vreau sa imi schimb discurile cu unele ventilate asta inseamna ca trebuie sa schimb si etrieri

                        Comment


                        • Deci la magazinul de unde le iau, au placute TRW cu 70 respectiv 135 lei setul.
                          Vanzatorul spune ca n-are rost sa le iau pe cele cu 135 ca sunt aceleasi cu cele de 135 lei...ca cica difera numa' codul (si astea cu 135 lei le au demult pe stoc).
                          Ma voi uita la ambele seturi sa vad ce si cum...

                          Comment


                          • banditi astia de la reprezentane nici nu te lasa sa-i vezi la lucru, urmarea la sfarsitul programului vezi ca duc la portbagajul masinii lor ba o sacosa cu bidoane de ulei la litru, ba piese care fac galagie in sacosa sau care ies din sacosa(furtune etc) si mai zici de garantie....eu nici macar nu am mai trecut pe la ei nici in vizita, toate reviziile le-am facut eu am dat naiba garantia lor.....

                            Comment


                            • Salutare!! am gasit la un magazin de piese auto placute de frana pentru logan facute de AUTOSPEED ,intrebarea mea este daca unul din voi a cumparat si a montat pe masina placute firma asta?
                              Captain of the black pearl

                              Comment


                              • Pentru cei care apreciaza din ochi grosimea discului va postez valorile nominale si minime date de producatorul de discuri:
                                Pentru cele de 238 mm neventialte nominal 12 mm - minim 10,5 mm
                                pentru cele ventilate de 259 mm nominal 20.6 mm - minim 17,7 mm.
                                Aceste valori sunt recomandate de Brembo in catalogul de piese "aftermarket".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google