Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca ajungi cu ele sa scartaie e deja de naspa. asta inseamna sa frece metal pe metal.
    @alessandro - pe placutele mele de fabrica scrie ferodo 182

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      Placutele de fabrica sunt peste Ferodo Premier ?
      Din punctul meu de vedere da, sunt peste.
      sigpic

      Comment


      • La ce ? Ce Ferodo Premier ai folosit ?

        Comment


        • Dupa ce mi-am cumparat masina urma sa imi schimb placutele si eram in dubii. Am rugat un prieten care mi-a spus ca are Ferodo Premier (nu stiu ce model) sa ii conduc si eu masina sa vad cum se comporta frana. Si am fost cam dezamagit deoarece scartaiau foarte rau, avand in vedere ca erau noi, si frana era mult mai moale decat o am eu acum cu placutele de fabrica.

          Nu sunt expert, este pur si simplu o parere personala, nu cunosc detalii cu privire la modelul de Ferodo Premier...
          sigpic

          Comment


          • Aaa deci nu ai folosit tu...

            Probabil erau 845 uri care sunt ceva mai linistite la rece dar la cald nu exista termen de comparatie.

            Comment


            • Originally posted by andrei_mircea View Post
              sympi- Foarte bine punctat. Lumea daca gaseste niste placute cu 20lei mai ieftine ca altele, inevitabil le cumpara pe alea ieftine (nu toata lumea)..crezand ca astfel dupa ce trage linie, iese pe +.
              EXCLUS. Cand este vorba de frane, suspensie, directie, sunt dispus sa cheltui oricat, si nu numai eu, cred ca toata lumea.
              Eu de exemplu de vre-o 3ani, merg cu placute Ferodo Premier. Extraordinar de bune placute, si sigur le "bate" pe alea de origine, simt masina altfel la franare. Si domne' costa pana-n 100lei, pe cand alea de origine sunt 199lei. Placute recomand la toti loganistii sa isi cumpere de pe DaciaShop!"nu de pe la colt de strada"
              Multumesc colegu !

              Originally posted by sympi View Post
              Acum va arat pe cele originale ,date jos dupa masina ,placuta aceea e data jos de mine dupa placuta de frana sa vad ce este sub ea,iar sub ea se vede clar inscriptia FERODO 182
              Si cele originale cu care a venit masina echipata sunt FERODO .

              Originally posted by sympi View Post
              Ultima dilema este ca in cutia cu placutele de frana care incerc sa cred ca sunt originale nu sunt acele tablite antizgomot ,si nici nu se gasesc sa le cumperi separat , ale masinii fiind uzate
              Stie cineva daca tablitele antizgomot se gasesc separat si cat costa ?
              Last edited by sympi; 14 May 2013, 06:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                Aaa deci nu ai folosit tu...

                Probabil erau 845 uri care sunt ceva mai linistite la rece dar la cald nu exista termen de comparatie.
                Si pt mine cele de fabrica au fost the best ever, fara sa exagerez.
                Numai ATE-urile se apropie de ele.

                Or fi fost mancatoare de discuri, dar simteam cum "musca" din disc.

                Tot ce am folosit oana acum am simtit cum freaca pe disc, nu cum "musca" din disc...

                Am spus, urmatoarele vor fi d-astea Premier (ia mai ziceti codul o data) mancatoare de discuri, sa vad daca "musca" din disc cum faceau cele de fabrica.

                PS: cele de fabrica cum au confirmat si alti colegi sunt Ferodo 182, piesa OEM.

                Comment


                • Fermit? Am eu pe masina de la munca. Sunt ok.
                  [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                  Comment


                  • Stie cine codul la placutele de frana ferodo premier sport?

                    Sau mai bine zis,ce placute imi recomandati la discuri pline brembo?
                    Last edited by cll; 16 May 2013, 16:56. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Ma gandesc ca pe discurile brembo se potrivesc placutele brembo ( P 68 008)
                      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                      Comment


                      • am montat discuri brembo cu placute frana trw. sa vedem cum o sa se comporte

                        Comment


                        • Au aparut ATE ceramic. Cica ceramica din compozitie face sa nu mai lase praf pe jante.

                          Stiti si alte placute de frana pentru sistemul de pe logan van care nu lasa praf si mai ales nu huruie dupa incalzire? EBC redstuff nu am vazut pe la noi.

                          Comment


                          • unde ai vazut ate ceramic pentru logan berlina ? sau doar pentru van ?
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Aici este modelul pentru logan van/pick-up.

                              Pentru berlina nu apar decat cele clasice acolo.

                              Comment


                              • Ai grija cu placutele alea ca sunt pt frane sistem lucas/trw, iar cred ca marea majoritate avem sistem ate de van montat pe berline.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google