Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestia asta o mai aud de la proprietarii de Touareg sau Q7 care afla ca un set de discuri fata spate ii costa 2500 ron si zic cum domne la banii astia si sunt la abia al treilea set de placute ) La Logan macar o rezolvi ieftin cu discurile.
    Pai un disc daca tine mult ca timp ca banuiesc ca nu schimbi 3 seturi in 2 ani, chiar daca nu e uzat incepe sa fie corodat pe canelurile de ventilatie si nu se mai raceste eficient.
    Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
    Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

    Comment


    • Da, nu e vorba numai de posesorii de foste Dacia 1300/1310 (oricum am ramas multi cu ceva fixuri, dar nu le realizam), e vorba de mentalitatea natiei.
      In tarile asa mai civilizate (alea putine...) nici nu te mai intreaba in service, iti schimba si discurile daca trebe si gata.

      Recunosc ca acu vreo 15 ani eram mirat cand auzeam cate un neamt-roman ca la super bmw-ul sh i-a schimbat discurile in service ''ooo da?? serios?? Pai la Dacie nu le-am schimbat de cand ii masina si mai merg!!"

      Comment


      • Buna asta. La dacia mea 1310 din '85 nu s-a schimbat niciodata discurile de frana.

        Comment


        • nici nu era vreo sportiva sa zici ca mananca discuri e paine

          eu nu tin 1 set de discuri mai mult de 2 seturi de placute. placutele le tin pana la 1/2 din carne ca se intaresc, le scade eficienta si se dau la discuri

          nu suport sa vad discurile ruginite la interior sau sa le vad cu grad.

          Comment


          • Ma repet: in cca 60k discurile Brembo Easy Check PVT HC au pierdut cca 0.9 mm, timp in care s-au tocit 2 seturi de Ferodo Premier FDB845F, iar acum ruleaza cu Ferodo DS Performance. Discurile OEM, care pana la 28.000 km au rulat cu placutele OEM, apoi au primit un set de Ferodo Premier FDB 845F, au ajuns la 17,2 mm (20,2 mm de noi) la putin peste 60.000 km rulati. In mod clar nu sunt cele mai rezistente la uzura.
            Calitatea discului conteaza foarte mult, precum si tipul de placuta folosit pentru discul respectiv. Mult prea multa lume neglijeaza rodarea unui disc nou, fapt care influenteaza negativ rezistenta la uzura.
            Masinile de la 2 tone in sus normal ca au probleme cu uzura franelor, chiar daca sunt conduse ''civilizat''.
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • placute TRW Cotec combinate cu discuri Ferodo Premier

              la un mers normal usor sportiv sunt mai responsive decat vechia combinatie Brembo + Ferodo.
              la un mers agresiv cu franari repetate de la viteze mari pe drumuri de munte si serpentine se comporta foarte ok, chiar neasteptat de bine. Ferodo parca aveau un plus de aderenta cand erau incinse bine...parca

              pedala este sensibil mai tare si asta mi se pare un lucru bun.

              altceva foarte interesant a fost faptul ca din prima, imediat dupa montaj franau foarte bine, ca niste placute si discuri deja pasuite.

              Comment


              • Aseara pe centura ploiestiului am reusit sa imi fac o parere clara despre Ferodo FDB 845 vs TRW Cotec

                Cu frane calde de la un mers normal am pus 2 frane consecutive de la 160 170 kmh
                La a 2 a cu ambele picioare pe frana ABS ul a carait de 2 ori si si a dat duhul. Nu avea rost sa incerc mai mult pentru ca deja placutele isi atinsesera limita.

                Cu Ferodo nu mi s a intamplat asa ceva. La a 2 a frana in aceleasi conditii aveam ABS pe toata durata franarii

                Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                Comment


                • Ai franat cu doua picioare? Pedala a ramas intreaga?
                  Inuman

                  Cine drac te-a pis sa pui TRW, ti-am spus ca sunt placute bune raportat la bani si cam atat.

                  Comment


                  • Pedala nu era moale. S a dus spre capat si s a intarit de asta am apasat cu 2 picioare

                    Cine m a pus ?? Nevasta mea...a zis ca ii da foc daca mai scartaie

                    Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                    P.S. ce mi place la trw este ca sunt mai aderente la rece si pedala este mai tare si mai controlabila. In conditii normale franeza mai usor la limita ABS ului. Adica se cintroleaza mai usor pedala
                    Last edited by alessandro; 23 September 2012, 10:52.

                    Comment


                    • Mai bine divorteaza
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        ........................
                        Cine m a pus ?? Nevasta mea...a zis ca ii da foc daca mai scartaie
                        ...........................
                        Pai si la mine scartaie cu ATE, cand franez moderat zici ca e autobuz, dar chiar nu ma deranjeaza (apropo, o deranjeaza pe muiere, ai stricat ceva la masina! )

                        Frana e eficienta, asta ma intereseaza. Nu vreau sa fac presupuneri aiurea, dar am remarcat ca cel putin la discuri dimensiune stock (am TRW discuri) daca placuta e mai aderenta, scartaie mai tare.

                        Comment


                        • Este esentiala si starea anvelopelor, ca daca franezi brusc si ai masina incaltata cu 4 petice,iti intra abs-u din primu metru de franare si nu mai au nici o eficienta discurile si placutele fie ele de firma.Distanta de oprire e mult peste asteptari.

                          Comment


                          • Am revenit cu intrebarea.
                            Placutele de MCV sunt la fel ca cele de VAN sau difera?
                            Nu vb despre discuri,discurile sunt 260mm X 22
                            Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                            Comment


                            • MCV 1.6, si 1.5 Dci au placute de berlina

                              MCV 1.6 16v are placute de VAN

                              Comment


                              • IMG_20121017_110053.jpg IMG_20121017_110100.jpg
                                Dar adespre marca LPR nu vb nimeni sunt bune de ceva ???
                                Tot sistemul de franare ( discuri si placute ) sunt marca LPR astept sa vedem cum se comporta sistemul de franare
                                Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google