Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu in mod obligatoriu. se schimba doar daca are scurgeri de antigel.
    sigpic

    Comment


    • @ MihaitzaMCV, de obicei se schimba, daca pompa se strica dupa ce ai schimbat distributia, atuci va trebui sa schimbi iar kitul de distributie. asa ca mai bine se schimba si capacul pompei
      sigpic

      Comment


      • Da, ideea e ca daca schimbi distributia si cumva la cateva mii de km dupa incepe sa picure din pompa, trebe sa desfaci iar si sa schimbi si pompa de apa si cureaua.
        Eu trebuie sa schimb distributia ca am 120 de mii si sa vad si pompa cum arata. daca pare ok nu ma ating de ea
        Don't touch! Never ever steal
        Unless you're in for the kill

        Comment


        • Si la ce pret e si pompa ?? .. ca lunea viitoare am programare la service si sa stiu la ce sa ma astept .

          Comment


          • 100 si ceva de lei din cate am auzit. Probabil depinde de producator si de vanzator
            Don't touch! Never ever steal
            Unless you're in for the kill

            Comment


            • Am inteles .. mersi frumos de informatii !!

              Comment


              • Salutare! Scriu si eu pentru prima data aici cu urmatoarea informatie:
                Revizie 15k, 1.4, efectuata la AMI Baneasa:
                Ulei Castrol Magnatec 5w40: 3 l x 36 lei = 108
                Filtru ulei Mann: 25 lei
                Filtru aer Mann: 40 lei
                Manopera moca (spaga 20 lei)
                Total 190 lei cu tot cu spaga
                Pus abtibild cu uleiul folosit si km la care a fost schimbat si la cat trebe schimbat din nou (ei au dat 10k??)
                Desi nu era "in plan" a verificat (vizual) jocuri (bucsi, amortizoare, etc), stare placute frana si a pus la loc o protectie de la rezervor care era desprinsa.
                Te lasa sa stai langa masina, macanicul raspunde la toate intrebarile mai mult sau mai putin stupide si chiar poti si fuma o tigara (daca esti fumator ).
                Per total foarte multumit, mai ales de noul ulei caci masina trage muuuult mai bine decat cu fostul ulei dacia oil 10w40 (se poate ca plusul de viociune sa fie si "din cauza" filtrului de aer)

                Comment


                • aici

                  Originally posted by 1.6_mpi View Post
                  Am incercat azi sa-mi fac o programare la dedeman bacau pt prima revizie. cand i-am intrebat daca pot sta langa masina au inceput sa ma ia cu chestii de genul ca ar trebui sa fac protectia muncii, ca trebuie sa fiu insotit etc. am dat telefon la adjud si la tecuci si in ambele service-uri pot sta langa masina. unde credeti ca este mai bine sa merg?
                  Eu sunt din Iasi, dar multi priteni isi fac revizia la Automoldova Roman. E mai convenabil. Poti incerca un telefon. Oricum e mai aproape decat variantele initiale.

                  Originally posted by golanu View Post
                  100 si ceva de lei din cate am auzit. Probabil depinde de producator si de vanzator
                  Originala , aprox 170-200 lei.

                  Originally posted by Diabolique View Post
                  imi spui te rog, aici sau in PM, cati litri de lichid de frana intra in instalatie atunci cand il schimba?
                  si o intrebare de curiozitate: de ce n-ai schimbat si pompa de apa? si pe langa pompa de apa ar fi trebuit schimbat si antigelu si verificata instalatia de AC si inlocuit refrigerentul, asta daca ai AC.
                  Nu trebuie in locuit refrigerentul decat dupa mult timp sau dupa ceva incidente. Lichid frana-500 ml
                  Antigel- aprox 5,35 l (adica 3 litri Glaceol RX +3 apa distilata-facut amestec pt -35 grade celsius). Ce ramane il pui deoparte pt completare.

                  Originally posted by cosmin_007 View Post
                  poi si se gaseste in comert antigel Glaceol RX type D galben?
                  Exista, aprox 20 ron/litru.

                  Originally posted by cosmin_007 View Post
                  poi si daca il bag asa cum este (nedistilat) are ceva?
                  Scrie pe el in ce proportii il amesteci cu apa distilata. In nici un caz sa nu il pui nediluat. Proportia ce mai la indemana e 1:1 cu apa distilata, preparat pt -35 grade celcius.

                  Originally posted by bebe sweet View Post
                  am si io o intrebare la 100 mii km la logan 1.4 mpi , ce se schimba !????!
                  Nimic. Reviziile se fac din 15k in 15 k, 100 k nu e multiplu de 15k. Dar nu te opreste nimeni s amergi sa schimbi uleiul si filtrele si sa faci o verificare rapida tren rulare etc. Sigur iti spun mecanicii ca ar trebui schimbat ceva.

                  Originally posted by bossake View Post
                  La 1.6 16v intra mai mult ulei fata de 1.4. La 1.4 se poate face revizia si cu 3l pe cand la 16v intra 4.6, deci trebuiesc 5l. Si filtrele sunt mai scumpe un pic din cate stiu;

                  pe de alta parte ai dreptate, preturile in Bucuresti sunt CLAR mai mari decat in provincie.Mai ales ora de manopera e mai mare, la consumabile nu chiar.
                  La consumabile sunt clar mai mici preturile in Bucuresti, la voi sunt de obicei importatorii cu sediul si depozitul central.
                  Last edited by mr.K; 8 March 2010, 19:31. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • la Roman pot sta in service?
                    sigpic

                    Comment


                    • cat ar costa revizia de un an pt un logan 1,6 16v ?
                      http://www.loganclub.ro/forum/nebune...2.html?t=20472

                      Comment


                      • Originally posted by golanu View Post
                        100 si ceva de lei din cate am auzit. Probabil depinde de producator si de vanzator
                        de la 105 lei in sus.
                        pompa de apa cica originala renault e in reprezentanta intre 250 si 360 lei. eu unul am ales sa-mi iau o pompa de apa de fabricatie germana la 115 lei.

                        Comment


                        • La DACOSERV MILITARI, revizia de 1 an ,de fapt la 10000km, asa am vrut eu, am cumparat eu uleiul Castrol Magnatec ACEA A3/B4, API SM/ - asta m-a interesat, 5L-150 Ron, de la un magazin de langa AUTOVIT, fabricat Belgia, sigilat.
                          Am stat langa masina, si a schimbat filtrul de ulei, filtrul de aer, s-a uitat un pic pe la roti. Pe factura a venit 200 Ron plus atentia de 20 la mecanic. Una peste alta 370 Ron cu totul, am fost multumit, mai ales ca se simte diferenta de la vechiul ulei la Castrolul actual, s-au redus vibratiile din schimbator, motorul se aude altfel la turatii inalte, per amsamblu sunt foarte multumit.

                          Comment


                          • Cam scumpa manopera la Dacoserv, daca ti-a luat 200 doar pt filtre si manopera (asta inseamna cam 120-130 numai manopera). E drept ca la Dacoserv sunt si servicii de calitate, si eu am fost foarte multumit de ei cand am avut alte probleme mai serioase cu masina.

                            Comment


                            • O intrebare as avea daca sunteti amabili: mai am 1000 km pana la 60.000 si voi schimba distributia, ulei filtre, bujii. Intrebarea e daca trebuie schimbat si lichidul de racire(antigelul), lichidul de frana, lichidul de servo? Masina are 3 ani. Multumesc!

                              Comment


                              • Din cate stiu, antigelul se schimba la 4 ani, lichidul de frana la 3 (?), cel de servo nu se schimba, cel putin nu asa devreme. Cel mai bine consulti cartea masinii.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google