Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie de an sa-i spun (am cca.47000 km), filtru de aer-16 lei, 1 litru Valvoline Synpower 5w40 (2 litri mi-au ramas de anul trecut)- 38 lei, manopera si filtru de ulei-40 lei. Placutele de frana si bujiile sunt schimbate anul trecut. Urmeaza distributia, vara asta daca am bani, la primavara cand se apropie oficial de 60000 km, daca nu se poate altfel.
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • salutare la toata lumea
      am schimbat distributia la logan 1.4 mpi si m-a ajuns cu tot cu manopera 600 ron.filtru aer filtru ulei,ulei ,kit distributie,curea accesorii si in plus i-am montat si un filtru la aerul conditionat

      Comment


      • logan 1.4 an 2005 revizia de 6o.ooo
        -placute
        -lichid de frana
        -bujii
        -distributie+curea accesorii
        -filtru de aer
        -ulei+filtru
        -manopera
        PRET: 900ron
        ----------------
        *mentionez ca toate piesele au fost de origine

        Comment


        • Revizie 2 ani,18000km.
          -filtru aer mann 40 ron
          -ulei castrol 10w40 28ron/litru,84ron(1/2litru ramas de anul trecut
          -filtru ulei renault 25 ron
          -manopera 66ron+20ron spaga(pt.schimb ulei+filtru)
          Total:250ron
          masina nu mai este in garantie

          Comment


          • Originally posted by piticu_RS View Post
            logan 1.4 an 2005 revizia de 6o.ooo
            -placute
            -lichid de frana
            -bujii
            -distributie+curea accesorii
            -filtru de aer
            -ulei+filtru
            -manopera
            PRET: 900ron
            ----------------
            *mentionez ca toate piesele au fost de origine

            imi spui te rog, aici sau in PM, cati litri de lichid de frana intra in instalatie atunci cand il schimba?
            si o intrebare de curiozitate: de ce n-ai schimbat si pompa de apa? si pe langa pompa de apa ar fi trebuit schimbat si antigelu si verificata instalatia de AC si inlocuit refrigerentul, asta daca ai AC.

            Comment


            • 1.4 mpi

              -----------------------------------
              Revizie 1 an (19 800 km)
              -----------------------------------
              ulei Dacia Oil 5W30 4 litri
              filtru de ulei de origine
              filtru de aer de origine
              manopera reprezentanta
              -----------------------
              Total 290 RON
              -----------------------------------

              -----------------------------------
              Revizie 2 ani (35 000 km)
              -----------------------------------
              ulei Valvoline Syn Power 5W40 3 litri
              filtru de ulei Mann
              filtru de aer No Name
              manopera Ne'a Caisa
              -----------------------
              Total 200 RON
              -----------------------------------
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • Luni 15 martie trebuie sa ma duc la revizia de 1 an (12000 km). Am sunat si am intrebat daca pot sa ma duc cu consumabilele mele(raspuns promt NU). Am sunat la VC si mi-au zis ca pot sa ma duc dar pierd garantia. Intrebarea mea este : ce ulei sa pun Dacia Oil sau Elf(10W40 sau 5W40), filtru de aer(de care) si filtru de ulei(de care).Alta problema ar fi ca tamponul hidroelastic motor cred ca a avut defect de fabrica si se aude un zgomot ciudat acolo in mers. Se schimba pe garantie sau sa ma astept la ce este mai rau(adica sa il schimb pe cheltuiala mea). La ce trebuie sa fiu atent in mod deosebit atunci cand mi se face revizia ???
                House is in the house

                Comment


                • Uite aici parerea mea:
                  1. daca ai garantie, pune consumabilele lor ... daca nu se poate altfel
                  2. tamponul se schimba pe garantie
                  3. fiind prima revizie, sa fii atent sa-ti verifice articulatiile elastice (bucsi, pivoti, capete de bara, etc.). In rest nu trebuie sa fie probleme ... pt 12.000km
                  Bafta si sa ne spui ce si cum ai facut!

                  Comment


                  • Am incercat azi sa-mi fac o programare la dedeman bacau pt prima revizie. cand i-am intrebat daca pot sta langa masina au inceput sa ma ia cu chestii de genul ca ar trebui sa fac protectia muncii, ca trebuie sa fiu insotit etc. am dat telefon la adjud si la tecuci si in ambele service-uri pot sta langa masina. unde credeti ca este mai bine sa merg?
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca ai incredere in ei, poti sa nu stai. Mie personal mi se pare mai bine sa vezi ce si cum fac ei pe acolo ca na poat eobservi ceva ce ei scapa din vedere. Din Bacau pana in adjud nu-s prea multi km din cate stiu, deci nu ai ce pierde.
                      Don't touch! Never ever steal
                      Unless you're in for the kill

                      Comment


                      • Clar e mai bine sa fii langa masina. De ce ??? Pt constiinta ta. Daca nu iau pus uleiul care trebuia, daca n-a verificat ........ daca ??????? Asa cel putin esti linistit ca asisti la tot ce fac mecanicii.

                        Comment


                        • 405 ron in care a intrat kitul de distributie, cureaua de accesorii, apa distilata si ceva rasina plus manopera.
                          115 pompa de apa de origine germana, din pacate a trebuit sa o schimb deoarece curgea.
                          50 ron plus un pachet kent la mecanic ca a schimbat pompa de apa fara sa o mai bage pe factura si fara sa ma oblige sa o iau de la ei de la magazin cu 280 ron.
                          am prins ceva oferta la antigel, care nu apare pe factura, nu stiu de ce, dar oferta era ca la un schimb de lichid de racire cu antigelu cumparat de la ei manopera e moka. deci pe factura trebuia sa apara 4 l antigel care nu apar. in fine, eu am castigat aici.

                          deci, un total la schimbatul distributiei, pompei de apa si lichidului de racire m-a dus in suma de 580 ron, rotunjit la 600 ron cu tot cu benzina consumata.
                          am stat pe langa mecanic, l-am innebunit cu intrebarile, l-am ajutat tinandu-i lumina...per total happy

                          Comment


                          • clar nu poti avea incredere daca lasi masina. am un amic care la doua schimburi de ulei a gasit cand a ajuns acasa uleiul negru, iar la al treilea schimb era curat. un alt exemplu e cel de mai sus, de unde a avut mecanicul antigelul pe care nu l-a facturat?
                            sigpic

                            Comment


                            • de la magazinul de langa atelier. magazinul reprezentantei dacia de care apartinea si atelierul. chiar eu am luat din magazin antigelu ca sa i-l duc. dar cand sa fac plata acesta nu aparea pe factura... ghinionul lor

                              Comment


                              • O intrebare am si eu .. daca schimb kitul de distributie , trebuie sa schimb si pompa de apa ??

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google