Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Injectoarele se schimba cand se defecteaza, nu vad de ce le-ai schimba daca functioneaza bine.
    http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

    Comment


    • SI pomapa de ce o schimbi daca functioneaza ? Face parte din categoria consumabilelor?

      Comment


      • ok, scuze de intarziere, intru rar pe aici...in manual scrie inlocuire element filtrant sau ceva de genul , la 120 000 km. Din cate am aflat nu se schimba decat cu tot cu pompa fiind incorporat in aceasta.
        Logan 1.4 Laureate, 2010

        Comment


        • @vladk2k: AMG Pantelimon sau Dacoserv - ieftin si bine. La serus costa cam dublu manopera si nu te lasa sa stai langa masina, "la anumite operatiuni nu se poate, din motive de securitatea muncii". Operatiunile de jmenuire a uleiului, spre exemplu.

          Comment


          • Va salut.
            Vine revizia la 60.000 km si as avea nevoie de sfaturi.
            Unde sa o fac,la ce reprezentata?
            Sa cumpar consumabilele de la ei,sau le cumpar eu?
            Daca le cumpar eu ce sa cumpar si de unde.Nu as vrea totusi sa mi se rupa cureaua in 5000 km,asta imi trebuie acum.
            Multumesc anticipat.O zi buna
            sigpic

            Comment


            • Macar kitul de distributie ar fi bine sa-l iei de la service, ti se ofera si garantie un an pentru operatiile efectuate cu piese cumparate din service. Daca mergi cu piesele cumparate din alta parte, vei avea doar 2 luni garantie (cel putin asa e la Adras).
              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

              Comment


              • Daca vrei sa stai linistit, sfatul meu este sa faci revizia la o reprezentanta (service autorizat ) Dacia ! Intreaba taximetristii de ce sau citeste thread-ul intitulat "Curea distributie rupta" !
                Multa bafta !
                P.S Este mai usor sa previi, decat sa remediezi !

                Comment


                • La 3 ani chiar trebuie inlocuit lichidul de racire si lichidul de frina cum scrie in carnetul de intretinere?

                  Comment


                  • usr1 de ce crezi ca este specificat acolo asa ceva? daca vrei schimbale daca nu....nu...si dupa un timp vei posta aici.....am ramas fara frane....sau daca vine iarna.....a inghetat apa in radiator si sa spart....de ce ????

                    Comment


                    • am intrebat de lichidul de frina si cel de racire deoarece in carnetul de intretinere scrie 100.000 KM sau 3 ani si cum nu am 100.000km m-am gindit sa intreb daca e chiar musai schimbat lichidul de frina si antigelul

                      Comment


                      • scrie asta, dar tot acolo mai scrie: "care din ele apare prima data"
                        deci daca nu ai facut 100 k si ai 3 ani schimbi, daca ai 100k si nu ai 3 ani schimbi
                        e ca la ulei: e 15k - 20k sau un an: asta inseamna ca daca a trecut anul si tu nu ai facut km tot schimbi uleiul
                        poate faci 15k de km in 3 ani, nu poti tine uleiul atat in motor, sau poate faci 100k in 10 ani...nici un antigel sau lichid de frana nu poate tine atat de mult

                        Comment


                        • @mariusniculae raspunsuri din astea seci ca..."ori nr de km ori 3 ani e musai sa faci...... sunt satul" eu ma asteptam la ceva de genul am mers 60.000 km si nu am facut revizia deloc

                          Comment


                          • pai frate asta e bataie de joc de masina.......daca vrei fara intretinere te orientezi la o bicicleta...desi si la aia mai trebuie sa-i ungi lantul din cand in cand
                            ce faci mergi 60 k fara revizie si apoi schimbi masina?
                            asta nu e aparat de ras de unica folosinta
                            mai stiu eu pe unul care zicea ca nu are bani de intretinere ci doar de reparatii....acum foloseste autobuzul ca nu are bani de alta masina
                            poate parea un soc, dar inginerii aia care au facut masina chiar stiu ce zic
                            intretinerea inseamna totul la o masina

                            Comment


                            • Nu stiu daca se incadreaza la intretinere dar cred ca e cel mai potrivit topic.
                              La un an de cand am luat masina (aprilie 2009 - 10.000km) a aparut un scartait foarte rar la ralanti. Dupa o vizita la Adras militari mecanicii au zis ca "asa face toate" si mi-am vazut de drum.
                              La sfarsitul lunii iulie 2011, inainte sa plec in concediu, satul de Adras, am facut o vizita la Meridian vest pentru ca acel scartait de la relanti nu mai disparea, scartaia tot timpul. Mecanicii au zis ca este pompa de apa si trebuie sa ma reprogramez ca sa o schimbe pe garantie asa ca la inceputul lunii august am fost la ei si mi-au fost schimbate pompa de apa, distributia si cureaua de accesorii (i se mai spune kit de accesorii?). Dupa partea de mecanica eram convins ca or sa imi treaca interventia si piesele schimbate in carnetul de garantie dar mi-au dat doar un aviz, din acela ca la orice revizie, si mi-au spus ca nu este nevoie sa scrie in carnet ca ma gaseasca in baza de date. Nu mai este nici o problema piesele au fost schimbate la 25.000km iar acum are 26.700km. Sper sa fie cum zic ei cu baza de date si sa nu fiu nevoit sa schimb distributia la revizia de 4 ani ci la cea de 6 ani.
                              Last edited by bad_hrc; 31 August 2011, 10:06.

                              Comment


                              • Am sunat pentru revizia de 2 ani la cei de la Dacia ,service-ul de la intrarea in Ghimbav BV pentru cunoscatori.Am primit pret de 400 ron(ulei Dacia plus filtre)
                                Mai au si Mobil.Cred ca voi lasa ulei Dacia.Am inteles ca nu mai folosesc ELF.Atata au Ulei Dacia si Mobil..ciudat.Voi face si ITP tot acolo,cam 90 costa.Voi reveni cu amanunte.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google