TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dsign View Post
    Este vorba de compozitia materialului de frictiune : in anumite momente scartaie, dupa cateva franari nu mai zice nimic. Daca ne raportam la placute decente (Ate, Ferodo, TRW, Textar) si nu la petarde putem spune ca zgomotul produs este temporar si nu afecteaza performantele sistemului de franare.
    Daca e temporar i-as trimite si eu la plimbare.
    Dar la mine era permanent huruitul dupa incalzire.
    Huruit nu scartaiala.

    Comment


    • si eu initial am facut combinatie intre Ate si ferodo si aveam un scartait enervant la rece... dupa ce am pus si placute Ate zgomotul a disparut...
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • @ alessandro: sa ma simt vizat ?

        O placuta care franeaza optim, scartaie la viteze mici in anumite conditii.
        sigpic

        Comment


        • FDB 845 au scartait ceva vreme la rece cand erau noi. Dupa ceva kilometri (15 000)nu mai am problema asta. Probabil nu mai franeaza bine ...
          Last edited by einstein1984; 13 June 2014, 08:48.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Daca le incingi bine, au sa scartaie din nou o vreme.
            sigpic

            Comment


            • Ma puteti ajuta si pe mine? Am si eu un logan din 2007. Am 120.000 km si inca nu am schimbat discu de frana. Din fabrica am disc "plin" . Pot sa pun disc ventilat? (Am vazut ca cele ventilate sunt mai groase. Se pot monta cu aceleasi tipuri de placute sau trebuie alt tip?)
              Va multumesc anticipat.

              Comment


              • Trebuie sa schimbi disc si etrier + portetrier. Placutele sunt aceleasi.

                Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                Comment


                • Multumesc pentru ajutor.

                  Comment


                  • Am schimbat distributia saptamana aceasta, mecanicii s-au uitat si la directie/frane. Spun ca trebuie schimbate si discurile si placutele. Am masurat grosimea discului adineauri si este de circa 14mm (disc ventilat, Logan diesel cu ABS). Trebuie schimbat sau nu? Parca grosimea minima e 10,6mm sau ma insel? As fi recunoscator daca as primi un raspuns rapid, marti merg sa le schimb daca e cazul.

                    Comment


                    • La discuri ventilate trebuie minim 17 mm
                      La pline e minim 10.6 din 12 mm
                      Daca vei cauta pe google vei gasi specificatiile astea pentru fiecare disc in parte.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Multumesc, le schimb marti.

                        Comment


                        • Dupa ce am citit o gramada de pagini din topicele cu placute si cel cu discuri, pot spune ca sunt mai incurcat ca la inceput, asta din cauza ca exista foarte multe pareri.
                          Problema mea este data de bataia discurilor originale de pe masina, numai dupa ce se incalzesc, acum au cam 68000 dar la 51000 am schimbat placutele originale cu Ferodo 845, care se pare ca le-a omorat. Deci cu ce a-si putea sa schimb discurile (pline) astfel incat sa nu mai se petreca din nou fenomenul. Am uitat sa spun ca discurile originale au cam 10 mm grosime.
                          Multumesc

                          Comment


                          • Pune discuri brembo. Dar "cam 10 mm" e o masura cam vaga cand vorbesti de ceva ce ar trebui masurat la sutime cu un micrometru.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Sa nu exageram cu precizia. De obicei grosimea minima admisa e inscrisa pe disc; n-am auzit ca ar fi 10.56 mm.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • e, nu...ia uite fix la loganul berlina ce zice in manual.
                                grosimea ca grosimea, dar abaterea?
                                Attached Files
                                Last edited by skd_ozenel; 8 July 2014, 11:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google