TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu toate astea, cum poate influenta uzura discului chiar o roata stransa pana plesnesc prezoanele? Nu vibreaza, totul e ok in mers. Nu vad legatura cu etrierii.

    Comment


    • Leo...prezoanele de la roata se strang la 105 Nm

      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

      Comment


      • Ia gandeste-te ce bine ii prinde discului, sa fie prezoanel stranse aiurea, la cuplu prea mare si neuniform, ca sa nu mai zicem de prezoane.
        sigpic

        Comment


        • pai si ai dinamometrica la tine permanent in portbagaj sa o folosesti cand faci o pana sau mergi la vulcanizare? ca aia la vulcanizare sar cu pistoalele imediat, multi dintre ei le au reglate la strangere ptr camion
          ​​​​​​

          Comment


          • Daca voi gasiti vulcanizator care strange prezoanele (de fapt sunt suruburi, nu prezoane) cu cheia dinamometica...io'l infiez.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              La Caremil nu stai langa masina, asa ca nu poti sti sigur ca au desfacut sau nu etrierii.
              Probabil ca nu s-au obosit, dar ti-au scris cati mm mai au placutele de frana si ti-au facturat verificarea.
              Pune niste poze cu discurile. Ce ti-e iti pare grav poate e pur si simplu normal la niste discuri moi cum sunt cele de uzina. Nu cred ca cei de la Caremil scapau ei ocazia sa-ti recomande schimbarea discurilor.
              Ba am stat linga masina la caremil la ultimele doua revizii si nu au umblat la etrieri. De strins au strins cu pistolul pneumatic.

              Comment


              • Exista vulcanizatori care folosesc dinamometrica. Doar ca unii au pistolul reglat pe strans puternic, iar apoi trec cu dinamometrica pe la roti dar degeaba, ca suruburile au fost demult stranse la cuplu mult peste dinamometrica
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by dsign View Post
                  Exista vulcanizatori care folosesc dinamometrica. Doar ca unii au pistolul reglat pe strans puternic, iar apoi trec cu dinamometrica pe la roti dar degeaba, ca suruburile au fost demult stranse la cuplu mult peste dinamometrica
                  Originally posted by Kojak View Post
                  Daca voi gasiti vulcanizator care strange prezoanele (de fapt sunt suruburi, nu prezoane) cu cheia dinamometica...io'l infiez.
                  PIT CAR de pe Bd. Barbu Vacarescu. Strans cu pistolul, apoi dat vreo 2 ture cu dinamometrica pana a inceput sa clantane.

                  Ia-l acasa!

                  P.S. Fiind jante de aliaj si rugandu-l sa nu le zgarie a pus si protectie de teflon pe "stutz" (nu stiu cum ii zice).

                  Comment


                  • Originally posted by Kojak View Post
                    Daca voi gasiti vulcanizator care strange prezoanele (de fapt sunt suruburi, nu prezoane) cu cheia dinamometica...io'l infiez.
                    Autosoft dudesti
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Am fost si io la Autosoft (Fundeni) da' nu au folosit cheia dinamometrica.
                      De ala de pe Dudesti, nu stiu, n-am fost pe la ei.

                      Am cam multi de infiat!

                      Comment


                      • Si ar mai fi vreo 2-3 pe Bd. Ion Mihalache.

                        Concluzia: schimba vulcanizarea si treci la una mai spalata. ;)

                        Comment


                        • Acum la 20.000km cu discurile Textar ma declar multumit. Uzura este nesemnificativa pt acest kilometraj(probabil conteaza si faptul ca eu 95% merg extraurban). Frana la mine este inca slaba din cauza lichidului de frana care trebuie schimbat. Curios lucru da nu prea ruginesc pe margini discurile astea. Nu ca ar conta, dar asa ca fapt divers.

                          Comment


                          • Originally posted by Kojak View Post
                            Am fost si io la Autosoft (Fundeni) da' nu au folosit cheia dinamometrica.
                            De ala de pe Dudesti, nu stiu, n-am fost pe la ei.

                            Am cam multi de infiat!
                            iti mai dau eu unul cu vulcanizare de cartier...cand te uiti la el nu dai doi bani dar demonteaza, vulcanizeaza, echilibreaza si strange roti cu maxim de profesionalism.
                            inclusiv cric pneumatic de 3,5t cu tampon de cauciuc si inca un crocodil bagat de siguranta sa nu cada masina clientului.
                            are clientii lui si face lumea programari la el decat sa se duca la diversi pirati cu sigla mare la poarta.

                            Comment


                            • Originally posted by lord_wader View Post
                              Acum la 20.000km cu discurile Textar ma declar multumit. Uzura este nesemnificativa pt acest kilometraj(probabil conteaza si faptul ca eu 95% merg extraurban). Frana la mine este inca slaba din cauza lichidului de frana care trebuie schimbat. Curios lucru da nu prea ruginesc pe margini discurile astea. Nu ca ar conta, dar asa ca fapt divers.
                              lichidul de frana influenteaza eficienta franarii doar la temperaturi foarte mari atunci cand ajunge sa fiarba la o temperatura mai mica decat unul nou, iar la un mers normal nu are cum sa ajunga la temperaturile alea
                              el se schimba la un anumit interval de timp din cauza apei ce apare in el cand scade punctul de fierbere (la care oricum nu ajungi la mers normal) si ataca conductele (scuzati cacofonia)
                              asadar cu un lichid nou iti va tine frana la fel
                              cred ca la tine frana slaba e cauzata de placutele de frana, slabe
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Conținutul de apă din lichidul de frână nu atacă conductele de frână, pentru că sunt fabricate din aluminiu. Eventual cilindrii receptori spate, deși țin minte că sunt din aluminiu și aștia.

                                Un lichid de frână uzat, își pierde în primul rând proprietățile de lubrefiere, valvele sistemului de ABS fiind în mod particular sensibile la acest aspect, după care urmează restul garniturilor din pompă, etrieri, etc.

                                Dacă locuiești la Cluj de exemplu, temperaturi ridicate ale frânelor fac parte din condusul în condiții normale. Nu toată lumea locuiește la câmpie.

                                Cu un lichid de frână uzat, indiferent cât de mult aerisești sistemul, frâne ferme nu ai, decât dacă la aerisire patrunde suficient de mult lichid proaspăt în circuit.

                                Cât costă un schimb de lichid de frână ? 50 de lei în regie proprie, maxim 100 de lei la un mecanic. O dată la 2 ani nu-i un capăt de țară.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google