TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am un logan Laureate din 2009 cu abs si trebuie sa-i schimb urgent discurile. Acum 15000 km cand am facut revizia , discurile aveau 9 mm grosime. Si, pentru ca nu am schimbat niciodata lichidul de frana vreau sa fac si operatiunea aceasta.
    Ajutati-ma va rog in a alege pachetul cel mai bun: discuri (pline de 259 mm), placute + lichid de frana (compatibil cu abs-ul). Am un stil mai agresiv de condus, asa ca nu vreau cele mai ieftine produse dar nici cele mai scumpe. Va multumesc!

    Comment


    • as merge pe discuri de frana pline ATE + placute de frana ferodo fdb1781 sau trw orice model de placuta, cat priveste lichidul de frana este ok cel de origine, proaspat sa fie
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Scuzati-mi nestiinta, cum aflu diametrul discurilor fara a da roata jos si masura cu metrul.
        LOGAN Laureate 1,4MPI din 2010?
        Multumiri!
        "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

        Comment


        • Ai 259 mm sigur. Ramane sa vezi daca sunt ventilate sau nu. Pentru asta nu trebuie sa dai roata jos, e de ajuns sa te uiti cu atentie printre gaurile jantei.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Nu s-au montat ventilate pe berlina 1,4mpi.

            Comment


            • Nu sunt ventilate.
              Daca vreau sa-mi montez unele ventilate, in afara de diametru (multumiri @darksid3), de ce trebuie sa mai tin cont?
              Pot pune discuri ventilate fara a schimba etrierii?
              "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

              Comment


              • Se schimba musai etrierii daca vrei discuri ventilate.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Multumiri.
                  E clar atunci, mai bine stau cuminte...
                  "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                  Comment


                  • Daca ai si bugetul necesar pune etrieri trw si discuri ventilate 259mm si nu mai sta pe ganduri, mai ales ca schimbi si lichidul de frana. In aceeasi situatie am fost si eu acum un an si inca regret ca nu am pus ventilate. Ventilatele vor avea si viata mai lunga fata de pline datorita grosimii mai mari. Singura problema ramane costul, un disc ventilat este mai scump decat unul plin de la acelasi producator plus etrierii si port etrierii.
                    Last edited by bad_hrc; 3 September 2013, 17:39.

                    Comment


                    • poti sa pui direct etrieri ATE si discuri ventilate de 260mm de VAN/MCV
                      pentru mai multe detalii si piese sa ii contactati pe dsign/soran.
                      Vedeti ca daciashop are si service, va pot face ei montarea pe masina
                      Ca lichid de frana, daca e masina cu ABS, poti pune ate dot 4 SL6
                      daca e non abs, poti pune si ate dot 4 blueracing, dar merge ff bine si SL6
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Daca Porsche si BMW vin din fabrica cu ATE SL6, atunci ATE Blueracing pe Logan, e mai mult subiectivism
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • @ total, De ce nu Blue Racing si pentru cele cu ABS?

                          Comment


                          • Pentru ca e prea vascos pentru sistemele cu ABS, fapt ce duce la functionarea defectuoasa a acestora.
                            Blue Racing e pentru masinile care ruleaza pe pistele de curse, sau amatorii de naveta pe Transfagarasan, contra cronometru.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Am pus Blue Racing in Logan si vreme de 4-5000 km cat am mai apucat sa-l conduc n-am avut niciun stress. Din contra. Si tocmai schimbasem placutele cu unele ATE.

                              Comment


                              • Poti sa mergi 20 de ani cu acelasi lichid de frana si sa nu ai vreun stres, atat teoretic cat si practic, dar diferentele sunt in conditile limita. Daca nu ai ABS, poti sa-i pui orice, dar mi se pare hilar sa pui lichid de frana de curse pe o masina care are repartitia maselor pe roti 70/30 si un sistem de franare modest. Adica, daca vrei un grad sporit de securitate, o poti face prin ajustarea stilului de condus, prin placute mai bune, anvelope mai bune, prin schimbarea lichidului la termen, etc.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google