TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu sunt de aceeasi parere. Cred ca discurile se ovalizeaza doar daca le încingi puternic si treci cu rotile printr-o baltoaca mai zdrvana.
    Einstein, spune-mi te rog, s-a simtit o îmbunatatire fata de echiparea stoc?

    Comment


    • la Cupa Dacia se merge cu discuri de fabrica (259mm pline) si placute de frana Ferodo DS Perf. Astia nu mai ovalizeaza discurile
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Ovalizarea tine > 90% de utilizator. Daca discul este de calitate proasta, LPR & Co, nu mai discutam.

        Strangerea neuniforma sau la cuplu peste cel prescris, duce la ovalizarea discurilor.

        Mie nu mi s-au ovalizat discurile de origine cu FDB845 desi si-au luat-o sistematic.
        sigpic

        Comment


        • Strangerea jantelor pe disc sau strangerea discului pe butuc?

          Comment


          • A jantelor evident, suburile discurilor doar le tin sa nu cada cand scoti roata.
            sigpic

            Comment


            • Ce credeţi, un drum Buc.-Busteni si retur (cca. 300 km) facut cu o viteza decenta si frânări de bun simţ este de ajuns pentru un rodaj al frânelor?

              Comment


              • La drum extraurban (daca nu prinzi bara la bara pe la Comarnic) e mai greu sa uzezi/rodezi franele.
                Eu, pentru ca merg 70% pe autostrada, abia dupa 2000 de km am pasuit placutele noi.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by dr_mke View Post
                  Ovalizarea tine > 90% de utilizator. Daca discul este de calitate proasta, LPR & Co, nu mai discutam.

                  Strangerea neuniforma sau la cuplu peste cel prescris, duce la ovalizarea discurilor.

                  Mie nu mi s-au ovalizat discurile de origine cu FDB845 desi si-au luat-o sistematic.
                  Ca si atunci cand am expus prima data problema pun ovalizarea pe seama calitatii de mana a15a a discurilor ferodo pline vandute de daciashop. Acelasi lucru si la alti colegi de forum, dupa 10 mii km le joaca volanul in stil barbar. Aceeasi problema si la matteo cu brembo ventilate tot de la daciashop, i s-au ovalizat.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • De 40.000 km folosesc discuri Ferodo ventilate cumparate de la DaciaShop.
                    Prin amabilitatea colegului Dsign am beneficiat de un montaj mai profi ca la manual. Rotile le am strans pe cat de mult posibil la dinamometrica.

                    Aceste discuri au fost chinuite, violate si abuzate in mod constant in repetate randuri pana imi iesea fum si din tamburi. Am facut cu ele de 4x Transalpina si de 2x Transfagarasean in stilul caracteristic. Am distrus un set de FDB845 si doua un seturi de TRW care se carbonizau pe Transalpina la coborare iar acum am pus Wagner(fostele Ferodo FSL). Pur si simplu am dat in ele pentru a le distruge si a avea un motiv sa trec la Brembo HC sau Max...nu am reusit si nu cred ca voi reusi curand.

                    In afara de faptul ca au ceva rugina la interior si exterior, se prezinta impecabil. Sunt niste discuri mai mult decat ok. Cu prima ocazie si poze.

                    Comment


                    • Vorbeam de discuri pline man...nu e acelasi lucru cu un ventilat.
                      Ia zi, cum franeaza masina lui melcu? Are acelasi set ferodo pline + fdb845.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Ultima data cand am mers cu ea era foarte ok. Foarte sensibila pedala de frana.

                        Comment


                        • Sa incerci acum o franare de la 60km/h sa vezi cum se prezinta....
                          Si eu dupa ce am montat bmax ch fdb845 franez la fel de normal dar nu s-au mai ovalizat ca cele pline.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Pai ce simptome acuzi ?

                            Comment


                            • Discuri de 238mm gasesti doar pe o serie limitata din 2004 si se gasesc pe Brembo mult mai ieftine decat alta chinazerie de 259mm.

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                Pai ce simptome acuzi ?
                                Ii bate volanul rau, vorbeste cu el, cand am franat de la 90 km/ora facea volanul streetdance
                                Acum pe ventilate nu exista probleme de niciun fel si pot spune ca am avut un drum pe autostrada unde le-am cam pus la treaba alaturi de drumuri cu greutateare pe masina
                                Eu sunt convins de calitatea slaba a discurilor ferodo pline, nu ma poate convinge nimeni ca eu am fost de vina atat timp cat acum pe ventilate nu am asemenea probleme cu aceleasi placute fdb845
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google