TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oferta la dacia la discuri si placute http://www.dacia.ro/servicii-post-va...rana/index.jsp
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • La placute merita sa te bagi, la discuri nu prea, sunt scumpe.

      Comment


      • Salut
        Daca fac trecerea de la discuri pline fara abs la discuri ventilate trebuie schimbat si suportul de etrier ?
        From Miami 2 Ibiza
        Voucher
        http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

        Comment


        • Alea ventilate nu incap in etrierii pe care-i ai acum.

          Comment


          • Suportul nu cred, dar etrierii pentru ventilate sunt mai ''largi'' putin.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by sKyb0y View Post
              Salut
              Daca fac trecerea de la discuri pline fara abs la discuri ventilate trebuie schimbat si suportul de etrier ?
              Trebuie sa schimbi etrier+portetrier
              pt discurile ventilate e mai lata falca etrierului si portetrierul pentru ca si grosimea discului e mai mare
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • salut
                inca nu am facut schimbarea de discuri inca nu m-am decis. se simte diferenta mare daca ai un stil de condus normal ?

                ce marci recomandati ?
                From Miami 2 Ibiza
                Voucher
                http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                Comment


                • Eu zic ca nu. Se simt mai mult niste placute de calitate buna.
                  sigpic

                  Comment


                  • E la noroc cu discurile , eu am brembo si s-au ovalizat . Unchiul meu are aceleasi discuri , trw de la 0km . Eu trec pe al 3-lea set de discuri si al 4-lea de placute.
                    Tine si de noroc si de modul in care exploatezi masina . La mine Brembo sunt praf , la tine sunt parfum skyboy poate pentru ca conduci altfel .
                    Acum incerc ATE la placute+discuri.

                    Comment


                    • E atat de discutabila treaba asta cu mersul normal... La mersul de zi cu zi la viteze legale nu o sa simti mare diferenta. Nu o sa simti diferenta asta nici intre diverse tipuri de placute, cu conditia sa fie placute si nu alte chestii facute pe vapor.
                      Discutia cea mare este ca de diferenta aia, oricat ar fii de mica ar fi ea, nu ai nevoie de prea multe ori, dar e de ajuns sa spui o singura data ca "franele mele si-au meritat banii!!!".
                      sigpic

                      Comment


                      • Prostii. La condus normal, diferenta o face calitatea placutei si calitatea lichidului.

                        Poti avea discuri de VAN cu placutele cele mai ieftine cu lichid uzat si te opresti din parti de la 140 kmh cu masina incarcata, in timp ce unul cu discuri pline, placute bune si lichid ok se opreste mult mai scurt.

                        Loganurile de cupa merg cu discurile PLINE si placute Ferodo DS.

                        La discuri nu exista ''noroc'', doar eroare de utilizator, daca discurile sunt de calitate buna, montate corect.
                        sigpic

                        Comment


                        • Sa nu uitam gumele...degeaba am ventilate perfoarate, placute si lichid de la cele mai cu motz firme, daca anvelopele nu stiu sa se agate de asfalt.

                          Comment


                          • Exista noroc la discuri . Vezi Mateo , ca si el a avut brembo si i s-au ovalizat... Si Brembo din ce am vazut mai dau "chix" la unele loturi .

                            Comment


                            • Un disc nu se ovalizeaza din franare asa pur si simplu, ca nu-s facute din mamaliga.

                              Matheo a avut alta problema cu discurile, nu-l mai da exemplu.
                              Poti avea discuri de prima calitate, daca ai piciorul greu si dai prin balti, gata s-au ovalizat.

                              Dr MKE si Alessandro au mare dreptate. Pt o franare excelenta e nevoie de piese de calitate, lichid de frana in parametri (un detaliu foarte important uitat de multi utilizatori) si anvelope bune. Loganurile de la Cupa Dacia merg cu discuri de 259mm pline datorita regulamentului, asa au fost omologate si nu au voie sa aibe alte piese decat cele din fisa de omologare. La placute se merge pe Ferodo DS si vad ca se tin bine pe sosea (ia vezi Raul Badiu, Florin Tincescu si ceilalti nebuni care bat masini de grupe superioare)
                              Last edited by dsign; 2 March 2014, 13:48.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • 3 pareri ale unor useri care stiu ce spun si isi intretin masina ca la carte
                                Dsign a trecut la discuri de 280pe fata, pe spate are tot discuri
                                Alessandro si dr_mke folosesc piese premium pentru sistemul de franare, nicidecum piese cu holograma dacia ci superioare dpdv al performantelor
                                Niciunul dintre ei nu are discuri pline, dar dealtfel discurile pline sunt foarte bune mai ales cu ds performance (cati au 350 lei pentru un set de ds-uri?, eu n-am).
                                Pentru un picior greu care nu stie sa franeze un disc plin se va ovaliza rapid.
                                Ps : dsign a avut pline de fabrica, a trecut la ventilate initial
                                Alessandro si mke : daca aveati discuri pline de fabrica, treceati la ventilate?
                                Last edited by 827sam; 2 March 2014, 14:13.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google