distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu 850 lei poti cumpara din magazin, de origine, kit distributie (250), kit accesorii (330) si pompa apa (270). Cu o marja de 50 de lei. Apoi mai pui 250 manopera maxim (la service dealer, nu la orice cascarabeta in spatele blocului) si ai rezolvat problema. Glaceolul nu intra in calcul.

    Comment


    • Nu stiu ce preturi aveti voi, in Arad kitu de distributie e 300-330 lei maxim (inclus cureaua de accesorii).
      Manopera la reprezentatnta numai pentru schimbare distributie e 180-185 lei.
      Pe mine atat ma intereseaza sa faca ei, uleiul, filtre, placute, astea le pot schimba si eu (si-mi platesc vreo 4 beri dupa lucrare ) ).
      Deco total nu se depasesc 500 lei pentru distributie.

      Daca ii lasati sa se puna sa verifice instalatia electrica (sa vada di ce merge bine...), lichidele pe la borcane, placutele uzura, etc etc...normal ca se taxeaza toate astea.

      Comment


      • am un dci are 60.000 km nu am schimbat distributzia pt ca arata prea bine si am zis sa o mai las macar 15.000 sau 30.000..... ceva sfaturi ???????

        ps : distributie dci 200 ron fabricata in germania VS distributie origine 475 ron ... pareri ........
        http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

        Comment


        • Azi a fost tata cu dci-ul de 85 de cai la service dacia pentru distributie.A schimbat asa:ulei,filtre-le-a avut el, si distributia in sine,adica curea si rola si curea accesorii...960 de lei-fara ulei si filtre cu care a venit el...e destul de mult dupa parerea mea...avand in vedere ca am gasit kit original de diesel la 320 ron si curea de accesorii originala la 50-60 de lei...deci 380 de lei total si cu 150-200 de lei punea si distributia si filtrele cu uleiul...si asa ajungem la un total de 580 de lei maxim...f de 960 e ceva...
          Mecanicul de la dacia i-a spus ca acum loganele si sandero au distributia data pentru inlocuire la 80 000...deci...HMMMM!...d-asta arata cureaua mea f bine cand am schimbat-o la 66000...
          sigpic

          Comment


          • deci nu o schimb la anul!

            Comment


            • eu zic sa nu o mai schimbi niciodata
              cititi cu atentie posturile anterioare ale userilor si veti constata ca unele curele chiar se rup nu sunt infailibile
              sigpic

              Comment


              • Cureaua de distributie se poate rupe din cateva motive:
                1. e prea "batrana"
                2. Nu a fost instalata corenspunzator
                3. Defecte de fabricatie
                4. Probleme din motor
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by Octavian___31 View Post
                  Nu stiu ce preturi aveti voi, in Arad kitu de distributie e 300-330 lei maxim (inclus cureaua de accesorii).
                  Manopera la reprezentatnta numai pentru schimbare distributie e 180-185 lei.
                  Pai si eu ce am zis? Kit distribuie 250 lei, nu confunda cu kitul de accesorii unde ai 2 galeti foaaaaaarte scumpi, pe langa cureaua de accesorii (ala e cam 330 de lei).
                  Asta pentru motorizarea de 1.4, care vad ca e comuna.
                  Manopera intr-adevar e 185 lei la reprezentante, dar la ea se adauga schimb pompa apa, inlocuit antigel. De aia am plusat pana la 250 lei.
                  Last edited by mr.K; 10 June 2010, 08:35.

                  Comment


                  • m-am uitat aseara pe factura...destul de umflate preturile...din ce imi aduc aminte kitul de distributie diesel-420 ron...la magazin il gasisem cu 320,cureaua de accesorii 70 ron...la magazin 50...si tot asa.Plus ca operatiunile au fost scumpicele...manopera distributiei vreo 200,care sa zicem ca e ok...dar verificare "generala" 120 de lei (in care nu intra schimbul uleiului,filtrele) mi se pare cam multicel...
                    sigpic

                    Comment


                    • Am un prieten politist care patruleaza in fiecare zi cu masina din dotare un logan 1.4 mpi si mi-a zis ca toate loganurile au peste 100.000 de mii de km si nu au schimbat distributiile si nu cred ca se va intampla nici in viitorul apropiat ca nu sunt fonduri alocate pentru asa ceva, deci se pare ca tine mai mult de cat zic astia in cartea de intretinere

                      Comment


                      • kit distributie SKF

                        salut

                        am un logan ambition 1,6 8v cu ~28 mii km la bord , an fabricatie 2005 luat in martie 2006
                        vreau sa schimb toata distributia + pompa de apa din cauza ca am pierderi vizibile pe capacul distributiei de ulei + pierderi pe la pompa de apa inca de pe la 12 mii si ceva de km
                        acuma am vazut de la 27000 de km ca a devenit mai zgomotoasa si se aude de parca ar fi motor de 1,5 DCI

                        vreau sa intreb cat costa un kit complet de distributie SKF cu tot cu pompa de apa + kit de accesorii si de la ce magazine/reprezentante poate fi achizitionat din Bucuresti

                        nu vreau sa ajung la dacia service sau mai stiu eu la ce mecanici, de inlocuit mi le inlocuiesc singur ... am mai reparat si alte modele mai vechi de masini inainte, plus de asta am terminat si liceul auto si cam am fost pasionat de mecanica

                        multumesc anticipat
                        Last edited by Leo0608; 16 June 2010, 14:07.
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • Vad ca esti din Bucuresti, te poti duce Duminica in targ Vitan unde vin cei de la Pitesti cu tot felul de piese pentru Logan si de acolo iti poti cumpara tot ce vrei la preturi avantajoase, numai bani sa ai. Bafta!

                          Comment


                          • vreau piese de firma de la magazine specializate, nu turcisme si lucruri contrafacute
                            ​​​​​​

                            Comment


                            • Pai du-te la magazin Dacia si ia kitul original si gata.
                              La 1.4 e ~220 lei (cureaua si rola).

                              La magazine auto piese import eu mam lecuit, mi-a dat ala vreo 4 variante de kit de m-a zapacit de tot, incepand cu 80 lei si terminand cu 300+ lei.

                              Comment


                              • o singura intrebare:
                                a montat cineva de aicea de pe forum kit complet de distributie SKF?
                                adica curea distributie + rola + pompa de apa

                                ar mai fi posibilitatea sa merg pe curea de distributie Gates Power Grip + rola intinzatoare Koyo + pompa de apa Valeo

                                apropo, ptr cureaua de accesorii si cureaua de alternator, ce producatori sa aleg?
                                multumesc anticipat
                                Last edited by Leo0608; 16 June 2010, 19:27.
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google