distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multam Crull.

    Ok , deci cost manopera schimbare distributie + curea accesorii: 158,6 lei.
    Sa mai spuna cineva ca service-ul de reprezentanta lucreaza scump.
    Desigur ca ieri am fost si am intrebat clar cat costa manopera la operatiile astea, am si notat persoana cu virgula care am discutat.
    Masina merge bine (ca inainte) totul pare OK.

    Cureaua de accesorii prezenta mici crapaturi perpendiculare.
    Cea de distributie, impecabila, sigurat mai ducea 15000 km in siguranta (acum am 73300 km).

    Comment


    • cati ani are masina ta? ti-au schimbat antigel, lichid de frana?de servo? Tu aveai scurgeri pe la pinionul ala ?
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Cost manopera schimbare distributie + curea accesorii: 158,6 lei.

        Nu ulei, nu filtre, nu alte cele (n-am scurgeri, 2007 Iunie).
        Acolo incarca ei factura de nu se poate, cand se uita sa vada de ce functioneaza masina bine.

        Comment


        • Originally posted by Octavian___31 View Post
          Multam Crull.

          Ok , deci cost manopera schimbare distributie + curea accesorii: 158,6 lei.
          Sa mai spuna cineva ca service-ul de reprezentanta lucreaza scump.
          Desigur ca ieri am fost si am intrebat clar cat costa manopera la operatiile astea, am si notat persoana cu virgula care am discutat.
          Masina merge bine (ca inainte) totul pare OK.

          Cureaua de accesorii prezenta mici crapaturi perpendiculare.
          Cea de distributie, impecabila, sigurat mai ducea 15000 km in siguranta (acum am 73300 km).
          Am mai zis. La majoritatea marcilor, la benzinare, distributia se schimba la 90.000 km. Mai nou a inceput si Dacia...si la pariu ca, kit-ul tot ala e.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • cureaua de distributie

            Originally posted by Octavian___31 View Post
            ...
            Cea de distributie, impecabila, sigurat mai ducea 15000 km in siguranta (acum am 73300 km).
            Eu nu stiu sa fi zis vreunul ca la prima distributie, cea de la 60.000km, cureaua de distributie arata altfel decat excelent si ca ar mai fi dus mult si bine. Concluzia trasa de mine: cu prima distributie poti s-o mai amani - e originala, de fabrica, montata cum trebuie. Din moment ce ai schimbat-o p-aia, lucrurile nu mai sunt asa de sigure. Adica, pot apare surprizele neplacute.
            Daca as fi stiut cum arata kitul meu de distributie atunci cand l-am schimbat, la 66.000km, l-as mai fi lasat cel putin inca vreo 30-40.000km fara sa am vreo emotie. Cureaua, in afara de faptul ca s-au sters inscrisurile, arata impecabil. La fel si rolele de la distributie. Despre kitul de accesorii insa, nu pot spune acelasi lucru ... dar aici e cu totul altceva.

            Comment


            • Originally posted by darksid3 View Post
              Am mai zis. La majoritatea marcilor, la benzinare, distributia se schimba la 90.000 km. Mai nou a inceput si Dacia...si la pariu ca, kit-ul tot ala e.
              Sigur ca tot kitu ala e.
              Calculele mele au fost sa schimb distributia la ~75000 km, dar n-am mai lasat-o, parca imi statea pe creier (plus ca aveam kitu cumparat de vreo 2 luni).

              gl_mmm: Daca e schimbata cum trebe, e acelasi lucru, adica nu sunt riscuri.
              Daca e schimbata in service de cartier, pot aparea probleme, am vazut si aici pe forum ca unii au auzit eu stiu ce zgomote usoare dupa schimbare distributie si motivul cica ''pana se aseaza cureaua''.
              Nu exista treaba asta, tre' sa mearga cum a mers si inainte de schimbare, fara nici un zgomot.

              Oricum, sunt multumit de operativitatea celor de la service-ul de reprezentanta Arad.

              Comment


              • Zgomotele cu "asezarea curelei" sunt din cauza ca-i tensionata prea mult. In afara de riscul ruperii premature, exista si probabilitatea uzurii accentuate a pompei de apa si rolei intinzatoare, cu riscurile aferente.
                sigpic

                Comment


                • D-aia se foloseste acel aparat care masoara tensionarea curelei. Cine nu foloseste asa ceva, nu monteaza o distributie corect.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by cris_iasi View Post
                    Asta daca service-ul nu da vina pe producatorul kitului de distributie. Trebuie sa ii dai pe amandoi in judecata, daca unu zice ca s-a rupt cureaua ca era marfa proasta iar celalalt ca nu e de vina cureaua ci faptul ca a fost montata prost. Si atunci trebuie platit un expert etc etc, mai bine ma opresc
                    Asta e teorie, nu va speriati. Nu am auzit de curea de distributie schimbata la Logan si rupta apoi in limita de km garantata. Doar de curea de accesorii care mai sare.
                    Mie mi s-a rupt cureaua de distributie la 10000km dupa ce am schimbat-o,curea Renault

                    Comment


                    • Eu am 48.000 km, fabricatie 2005, motor 1.6. Ma bate gandul sa schimb distributia (din cauza varstei 5 ani). Cam cat m-ar costa intr-un service Dacia kitul de distributie + kit accesorii + pompa de apa + montaj ?

                      Cu toate ca as iesi mai ieftin cu piese de ne-origine, cu distributia, nu prea as vrea sa ma joc, plus ca e mai bine sa ai si garantie, nu? Merci!

                      P.S.: Deobicei cat se acorda garantia pentru piese/montaj, 3 luni?!
                      Last edited by iCSvision; 19 July 2010, 23:34.
                      Just Hold Onnnnnn....

                      Comment


                      • cred ca se acorda 1 an dar sa fie cumparata din service-ul Dacia unde o si montezi, eu am 5 ani fara 2 luni cu distributia din fabrica insa doar 35de mii, si nu am de gand sa o schimb prea curand

                        Comment


                        • Sunt de parere ca bine faci, la mine a fost acceasi situatie sept 2005, 35.000 km http://www.loganclub.ro/forum/schimb...ce-t22375.html am schimbat cureaua si am constatat ca intre cele doua curele (veche si noua) nu era nici o diferenta. Pana la 60.000 km in locul tau nu as schimba cureaua, rola sau pompa de apa chiar daca se mai aduna 2-3 ani.

                          Comment


                          • Originally posted by Vod00 View Post
                            Eu am 48.000 km, fabricatie 2005, motor 1.6. Ma bate gandul sa schimb distributia (din cauza varstei 5 ani). Cam cat m-ar costa intr-un service Dacia kitul de distributie + kit accesorii + pompa de apa + montaj ?

                            Cu toate ca as iesi mai ieftin cu piese de ne-origine, cu distributia, nu prea as vrea sa ma joc, plus ca e mai bine sa ai si garantie, nu? Merci!

                            P.S.: Deobicei cat se acorda garantia pentru piese/montaj, 3 luni?!
                            Pompa de apa nu e musai s-o schimbi daca nu curge.
                            Kit distributie+curea accesorii = ~280-300 lei.
                            Pompa de apa...cam scumpa, ieftina (si proasta) e 80 lei si se duce pana la 250-300 lei.

                            Garatia se da pentru 60000 km rulati, atata timp cat ai fost cu ea la revizii.
                            La mine in carnet au scris (cu toate ca la revizia de 60000 nu m-am mai dus la ei) cand am schimbat distributia (la 73000 km, masina din 2007) ''urmatoaerea revizie pentru distributie la 133000 km''.

                            Comment


                            • Am mers cu un taxi saptamana trecuta .. ca ma duceam sa imi iau masina din service .. si am mers cu un Logan care avea 122.000 km si l-am intrebat pe taximetrist la cat a schimbat distributia .. si mi-a spus ca nu a schimbat-o nici acum ca de ce sa schimbe un lucru care e bun si merge .. si mi se pare corect ..

                              Comment


                              • taximetristul merge cu ea pana se strica, asta e definitia lui sau a patronului care e mult prea zgarcit sa vada de masini, le foloseste 2-300 k km pana expira leasingul si apoi ia altele (pe astea le vinde in targ "aranjate" ) . Tu care platesti o eventuala defectiune din buzunarul tau si nu cu factura pe firma , sau care ai o singura masina si nu un parc cu 80 -200 de masini din care 5-6 dauna totala de pe care poti lua piese in caz ca ai nevoie - ar trebui sa gandesti altfel. Ce daca in carte scrie 4 ani sau 60k km !? Ca doar si dentistul zice sa treci pe la el din 6 in 6 luni si oricum toti se duc doar cand e prea tarziu sau canionul format.
                                Pain brings out the truth in us all...
                                ...how much truth can you stand?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google