distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De exemplu eu la accesorii nu am schimbat decat cureaua la 60.000 km la recomandare inginerului care imi e oarecum cunostinta si a zis asa citez '' asculta-ma si schimbam doar cureaua de acesorii, eu raspund neoficial'' .Acum la 120.000 am schimbat tot kitul de accesorii dar galetul parea inca functional,rulmentul lucra bine.

    Comment


    • Originally posted by Octavian___31 View Post
      Voi ati schimbat si galetii? Sau vorbiti asa...daca si cu parca? si speriati lumea ))
      nu-mi aduceti aminte...

      pe aici nu ati citit nu ? http://www.loganclub.ro/forum/s_au_r...2.html?t=24372
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Schimbat distributie anul trecut in noiembrie, defapt revizia la 60000 km ce cuprinde : kit distributie (curea+rola), curea transmisie 5 caneluri , rola intinzatoare transmisie, rola ghidaj transmisie , ulei+filtru ulei+filtru aer, bujii, opritor usa (pe garantie ), placute de frana fara pompa de apa pentru ca nu era cazul si nenea mecanicul a zis ca de regula o pompa de apa ar trebui sa tina 2 distributii (120000 km), total revizie 1147 lei cu tot cu reducere ! Tin sa mentionez ca toate piesele schimbate mi-au fost date inclusiv plachetii cei vechi si 1l de ulei, ce nu am primit a fost acel opritor sau cum i-o zice .
        Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

        Comment


        • Originally posted by Octavian___31 View Post
          Voi ati schimbat si galetii? Sau vorbiti asa...daca si cu parca? si speriati lumea ))
          I-am schimbat, kitul de accesorii pt 1.4 cu AC era de 330 lei anul trecut, 2 galeti Koyo + curea accesorii Powergrip.
          Precizez ca galetii dati jos de pe masina erau tot koyo, oricum alternative sunt putine (Ina si inca o marca canadiana parca, mai slabuta, s-a rupt un arc la una pusa pe o Octavia de la munca dupa 57.000 de km). Koyo am inteles ca erau/ca sunt cele mai bune.
          Iar cu preturi de 400 lei un singur galet la dealer ajungi la fundul sacului, e acelasi galet ca si in magazin. Am intrebat la dealer si tot Koyo aveau la kitul de accesorii.
          Asa ca....nu aruncati cu banii la dealer.
          Last edited by mr.K; 28 July 2010, 11:18.

          Comment


          • E asa da. Mi se pare un pret normal.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • 400 tot kitul de accesorii la dealeri fara montaj. ai inteles tu gresit. o singura rola 150-200 ron.

              eu asa stiam.
              Last edited by Costi-bc; 28 July 2010, 12:07. Reason: Automerged Doublepost
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Era o discutie mai veche si daksid3 zicea ca :
                "Acum urmeaza partea interesanta, am vrut si kit de accesorii...cureaua costa vre-o 60 de lei si, atentie, nush ce galet de intindere sau ghidare...400 lei...mi s-a parut enorm Am luat doar cureaua, oricum masina respectiva are 40.000 km dar a depasit 5 ani.".

                Deci doar galetul era 400, ceea ce intr-adevar e foarte mult.

                Comment


                • salu.sint nou pe acest forum.am citit f multe pareri si mi se se interesante,cel putin iti poti forma o idee,o parere.ma un logan 1.4 din 2005,53.oookm si m-amgandit sa schimb cureua si rola abia acum.kit-ul flennor 131 lei{curea+rola}.e buna marca flenoor a mai utilizat cineva pina acum,pareri?dupaamiaza o schimb.

                  Comment


                  • Te-ai zgarcit la 100 lei sa iei kitul de origine.
                    O fi bun...vezi tu.

                    Comment


                    • la revizia de 60 000 km am schimbat kit distributie 16 16 valve 500 ron,pompa de apa,bujii,ulei ,filtre,placute frana,cost final 1400 ron( nu la service dacia),piesele au fost de origine,exceptand placutele si bujiile ce sunt de mai buna calitate decat cele de origine

                      Comment


                      • Stie cineva cum e cu pomapa de apa, trebuie schimbata la 60 000? Trebuie sa schimb distributia la 16v si costa 500 ron kit dist 185 accesorii iar porcaria de pompa costa 320 ron.

                        Thanks.

                        Comment


                        • Pompa se verifica ochiometric cand schimba si distributia. Daca nu prezinta scurgeri, nu ai de ce s-o schimbi. S-a tot discutat subiectul. Nu stiu daca merita s-o iei de la dealer. Alea HEPU (foarte bune) sunt in jur de 200 de lei (cu plusul si minusul de rigoare)
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Ok merci de raspuns.

                            Comment


                            • in aceasta dupa amiaza am schimbat cureaua si rola intinzatoare.60 lei manopera(si cu ajutorul meu).cred ca e bine.si daca cunostinte de mecanica nu e greu.la urmatorul schimb cred mca ma bazez pe fortele mele.

                              Comment


                              • La mine rola intinzatoare koyo si rola intinzatoare distributie tot koyo, rola de ghidaj skf !!! iar cele 2 curele (transmisie si distributie) renault. Cele noi ma gandesc ca tot asa au fost !
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google